Rengaspaineen mittaus

en osaa....

noh niin nyt olen sitte vaihtanu ite ekan kerran renkaat. Aivan oikein sen osasin, mutta miten mitataan rengaspaineet. Huoltoasemalla näytti olevan värkit jossa vois mitata ja lisätä jos on tarvis. Neuvokaa nyt joku ! Oon niin ylpeä itestäni, kun renkaanvaihto onnistui niin näppärästi, mutta näitä rengaspaineita en oo koskaan mitannu. 1.8 sanoo huoltokirja.

7

1554

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näyttävät mitä sattuu
      • myös väärin

        Nämä ns. tarkemmat mittarit näyttävät myös mitä sattuu. Ostin oikein hyvän mittarin, jolla tarkistin paineita ja lisäsin ilmaa sen mukaan (meillä poikien ja pojanpoikien kanssa on yhteensä 5 autoa). Kaikki valittelivat, että on niin kovat renkaat ja kun tarkistaa asemalla, on ylipainetta melkoisesti. Sain mittarin näyttämään oikein vääntämällä viisaria akselinsa ymppäri virheen verran.


    • AE111

      Paineet tulee mitata kylmistä renkaista (rauhallista ajoa max 3-4km). Jos joudut pitkän matkan jälkeen mittaamaan, niin lisää suositusarvoihin noin 0,2-0,3 baria. Huoltoasemien laitteet ovat niin kovalla käytöllä, ettei ne kelpaa kuin ilman lisäämiseen. Muutamalla kympillä voit ostaa kunnon mittarin, jolla lasket paineet oikeiksi, kunhan olet ensin laittanut renkaisiin hieman yli tavoitepaineen. Näin saat tarkat paineet.

      • pitää....

        Miksi pitää lisätä ?


      • AE111
        pitää.... kirjoitti:

        Miksi pitää lisätä ?

        Koska renkaat ja ilma sen sisällä ovat lämmenneet, nousee paine vastaavasti renkaassa, noin 0,1bar / 10 astetta. Jos laitat normipaineet renkaat kuumina, joudut ajelemaan alipaineisina silloin, kun ne eivät ole kuumat.


    • Huoltoasemalla menet ilma baarin luokse, sieltä löytyy joko letku tai sellainen kannettava systeemi ja molemmissa on mittari mikä näytää paljonko renkaassa on painetta. Eli vettiilin korkki pois ja suulake paikoilleen kunnolla (ei kuulu suhinaa) ja mittari nayttää paineen. Lissää plus painikkeesta jos on alle mainitus suositus paineen. Kysy joltai apua reaalissa jos ei onnistu.

    • Anonyymi00008

      Kärsämäen Juustoportin Ilmanpaineen mittaus paikka on Tasoa Junior Karsikas tekee Sähkötarkistus Vikavirtaa
      Revitty rikki on

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      168
      1460
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      715
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      677
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      568
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      526
    6. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      506
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      121
      498
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      480
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      49
      479
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      473
    Aihe