Miten se nyt on..?
Ajelen Saksasta Suomeen punapäisillä kilvillä joiden vakuutus on voimassa.
Tarviiko minun ottaa tarrakilvet tullista, jotta voin ajaa Suomessa veron maksuun ja rekisteröintiin asti?
Kiitos
Ajelen Saksasta Suomeen punapäisillä kilvillä joiden vakuutus on voimassa.
Tarviiko minun ottaa tarrakilvet tullista, jotta voin ajaa Suomessa veron maksuun ja rekisteröintiin asti?
Kiitos
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos punpäisissä kilvissä on voimaa vaikka kesäkuun loppuun saakka, niin niillä saat ajaa Suomessa kilvet loppuun asti.
Siinä vaiheessa kun punapäisten voimassaoloaika päättyy loppuu myös ajelusi ellei veropäätöstä ole siihen mennessä tullut ja autoa katsastettu Suomeen.
Silloin voit hakea siirtotarrat katsastuskonttorilta.
noudatetaan lakeja, asetuksia ja EUn sopimuksia. Paperisten siirtokilpien pakkomyynti on tullin härsikä kusetusta ja rahastusta!
Ja kusetus maksaa kait 15,-
Niillä saa sitten ajaa max. 3 kuukautta.
Tulli tekee myös aamuvarhaisesta iltamyöhään autoon tarvittavan liikennevakuutuksen. Siis jos ei sitä ole aiemmin vielä tehnyt.
Ainakin ruotsista tuodessa vakuutuksia tarvitaan vasta suomessa, mikäli auto on toisessa päässä ajatettu satamaan tai on liikkeen kilvet.
Autovero ja alvit ovat kusetusta, mutta niistä ei päätä Tulli.
Pari kaljaa kun jättää laivalla ottamatta, niin ei tuo 15 juroo tunnu niin pahalta .. taisi olla muuten 14 juroo, ei muista enää tarkkaan.
Kyllä ne Saksan punaiset tarrakilvet ovat mielestäni myös törkeän kalliit.Punaisia kilpiä ei todellakaan kannata ottaa kuin siksi min.kahden viikon ajaksi. 15 euroa tarrakilvistä ja vakuutuksesta ei todellakaan ole paha hinta.
Niin maksu on kyllä ainoastaan tarrakilvistä.
Vakuutuksesta maksetaan kyllä vakuutusyhtiölle.
Pidän kuitenkin palveluna sitä, että ei lähteä muualle vakuutusta tekemään, kun saapuu satamaan.
Niin , pelkät tarrakilvet maksavat sen 15 euroa ja siihen päälle tulee vakuusmaksu. esim jos otat tarrakilvet vakutuksen viideksi päiväksi on yhteishinta 65 euroa.
Punapäiset Saksan kilvet maksavat n 140 euroa 2 viikoksi. (keltapäiset kilvet maksavat viikoksi n 90 euroa )
tuo pakollinen tuplavakuutus. Eli, kun tulen voimassa olevilla kilvillä ja VAKUUTUKSELLA suomeen tulli on PAKKOmyymässä toista vakuutusta!
Siis, tuon vakuutuksen hinnan verran enemmän kuin 15,- kun tarkkoja ollaan!
Niillä keltapäisillä kilvillä ei saa ajaa Suomessa. Niitä punapäisiä kilpiä ei kannata ottaa todellakaan pidemmäksi ajaksi,koska suomalaisessa vakuutuksessa saat heti bonukset hyödyksesi toisin kuin siinä luxemburgilaisessa vakuutuksessa,jota ADAC myy.
Kun hankitaan kilvet ja vakuutus saksasta tuotavaan käytettyyn autoon joka ajetaan Baltian kautta suomeen niin punapäiset kilvetkö ja mikä vakuutus? Mikä tapa on edullisin ja paras ja mistä nämä kaikki on itse paras hankkia?
kuin ottaa punapäiset vientikilvet ja vakuutus. Vakuutuksen hinta saattaa vaihdella, mutta useimmiten se varmaankin otetaan toisesta niistä käytännössä Zulassungstellen yhteydessä/vieressä olevasta kilpipajasta. Jos välttämättä haluat kuluttaa aikaasi ja energiaasi halvimman vakuutuksen etsimiseen, niin siitä vain. Kerro sitten meille muillekin paljonko tuli hintaa säästämiselle!
Suhteellisuuden taju kannattaa pitää aina mukana.
Saksasta on otettava kilvet ja niihin kuuluva vakuutus, jos aikoo autolla ajaa liikkeestä edes satamaan.
Saksan sisällä esim. Rostockin satamaan ajava selviää keltapäisillä kilvillä, jotka saa haluamalleen ajalle.
Keltapäiset eivät ole voimassa ulkomailla, joten Ruotsin tai Baltian kautta ajavan on hommattava punapäiset kilvet, jotka ovat minimissään 14 vrk voimassoloajalla.
Liikennevakuutus on otettava kilpien yhteydessä saksalaisesta vakuutusyhtiöstä ja siinä ei kyllä maksa vaivaa lähteä kilpailuttamaan..
Jos tulet laivalla Saksasta keltapäisillä kilvillä, niin Suomeen päästyäsi on vanhaan tapaan otettava tullista 3 kk siirtotarrat ja liikennevakuutus omasta vakuutusyhtiöstäsi.
Jos tulet punapäisillä kilvillä, niin ne ovat voimassa kilpeen stanssatun ajan, jonka jälkeen auto muuttuu rekisteröimättömäksi. Jos veropäätös siihen mennessä tullut, niin saat konttorilta oikeat suomi-kilvet, muussa tapauksessa joudut hakemaan siirtotarrat.
Toki Saksasta saa siirtokilvet vaikka 3 kk:ksi, mutta se ei kannata, tulee hintaa sen verran paljon.
niille jotka lähtevät hakemaan autoa. Säästyis aika paljon vaivaa.
Eikös se vakuutus olisi voimassa EU-alueella?
Tyhmiä kyselen =)
Tuo ehdottamasi malli ei toimi Saksan päässä,koska punapäisiin kilpiin ei voi saada suomalaista vakuutusta.