Olen syönyt kohta 10-vuotta e-pillereitä. Pillerit ovat sopineet muuten aina hyvin, mutta ilmenee kuivuutta alapäässä ja haluttomuutta.
Vaihdoin 4kk sitten lääkärin suosituksesta korkeampi hormoonisiin jotta pääsisin ehkä eroon tuosta kuivuusongelmasta ja siitä aiheutuvista yhdyntäkivuista.
Pillerien vaihto ei kuitenkaan auttanut vaivaan kuin vähän, tai sitten auttoivat vain alitajuntaani. Lisäksi rinnat kasvoivat hirvittävästi ja tukka hilseilee yök.
Olenkin tässä miettinyt kannattaisiko minun siirtyä esim. kuparikierukkaan ja jättää hormonaalinen hoito pois, lapsia en kuitenkaan ole hankkimassa näillä näkymin koskaan. Menee vain kamalasti rahaa pillereihin ja aika myrkkyä ne ovat joka tapauksessa.
Pelkään vain että nyt niin säännölliset, todella niukat ja kivuttomat menkat muuttuvat päin vastaiseksi, tai tulee finnejä tai ihan mitä vaan ei toivottuja oireita jotka pillerien kanssa pysyvät poissa. Olisko siis kellään kokemusta aiheesta? Tuntuu jotenkin niin turhauttavalta popsia noita pillereitä aina vaan.
Vaihdoin 4kk sitten lääkärin suosituksesta korkeampi hormoonisiin jotta pääsisin ehkä eroon tuosta kuivuusongelmasta ja siitä aiheutuvista yhdyntäkivuista.
Pillerien vaihto ei kuitenkaan auttanut vaivaan kuin vähän, tai sitten auttoivat vain alitajuntaani. Lisäksi rinnat kasvoivat hirvittävästi ja tukka hilseilee yök.
Olenkin tässä miettinyt kannattaisiko minun siirtyä esim. kuparikierukkaan ja jättää hormonaalinen hoito pois, lapsia en kuitenkaan ole hankkimassa näillä näkymin koskaan. Menee vain kamalasti rahaa pillereihin ja aika myrkkyä ne ovat joka tapauksessa.
Pelkään vain että nyt niin säännölliset, todella niukat ja kivuttomat menkat muuttuvat päin vastaiseksi, tai tulee finnejä tai ihan mitä vaan ei toivottuja oireita jotka pillerien kanssa pysyvät poissa. Olisko siis kellään kokemusta aiheesta? Tuntuu jotenkin niin turhauttavalta popsia noita pillereitä aina vaan.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos menkkasi eivät ennen pillereitä olleet säännölliset 10 vuotta sitten, ne voivat palata takaisin epäsäännöllisyyteen. Lisäksi pillereiden lopetus saa joillain kierron sekaisin pitkäksi aikaa.
Luultavasti kun lopetat, saat ehkä aluksi finnejä ym. koska testosteronitasosi nousevat normaaleiksi takaisin, ja muutos aiheuttaa erilaisia selkeitä oireita, kuten yhtäkkiä lisääntynyttä halukkuutta, finnejä, tukan rasvoittumista jne. Yleensä kyllä tilanne tasoittuu kuukausien kuluessa.
Vuosien pillerien syönti usein niukentaa menkat lähes olemattomiin. Tähän on tulossa varma muutos, kun lopetat. Kierukka usein entuudestaan lisää runsautta ainakin ensimmäsiksi kuukausiksi. Kipjen kanssa voi olla sama juttu. Onneksi nykyään on hyviä kuukautisuojia (ei, en tarkoita superimukykyisiä muovisiteitä tai tamponeja), jotka auttavat mukavuuden osalta.
Jos lähestyt 30 ikävuotta, voit myös harkita sterilisaatiota, jos lapset eivät kiinnosta.