Ketkä kuuluvat lähiomaisiin...

...siis kenelle kaikille hautajaisissa sanotaan "Otan osaa",vainajan äidille, isälle, siskolle, veljelle, vaimolle, miehelle, lapsille..,mutta miten lista jatkuu?
Esitetäänkö surunvalittelut esim. vainajan vaimon veljelle tai siskon miehelle jne...
1217535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

yleisin sääntö on että vain lähimmille suruvalittelut.eli jos vaimo ja lapset.Ne lasketaan vain lähiomaisiksi vaikka eläisi vielä vainajan äiti.Jos vainajalla ei omaa perhettä niin sitten vanhemmat jos vanhempia ei ole niin sitten veljet ja siskot ja niin edelleen.

Äänestä
  • Kyllä vainajan isä ja äiti ovat myös lähiomaisia. Ei ehkä viranomaismielessä, mutta inhimillisesti ajatellen. On se vaan sen verran raskasta, jos oma lapsi on kuollut!

    Äänestä

Lähiomaisia virallisesti ovat vainajan puoliso ja lapset vainajan vanhemmat sekä vainajan sisaret ja veljet, he ovat lähimmät omaiset joille osanotto suruun sanotaan. Muita ei lasketa lähiomaisiksi, mutta mielestäni mikään ei estä sanomasta osanottoa muillekin vainajan läheisille.

Äänestä

Kiitos kaikille jotka annoitte vastauksen kysymykseeni, näillä ohjeilla lähdemme saattamaan ystävämme ikilepoon.
Kiitos.

Äänestä

ovat lähiomaisia.

Äänestä
  • Niin minunkin mielestäni, mummut ja papat ovat yleensä tosí tärkeitä lapsenlapsille, siis osanotto kuuluu myös heille.

    Äänestä

Mun tädin siskon veli kuoli,oli mun kummi.
Kaikki serkut ja muut kutsuttiin paikalle,mut eipä kuulunut.Änkytyksien jälkeen sanottiin joo,ois pitäny soittaa ja kysyy pääsemmekö.
Siellä oli senvihaama siskonsa tytär.,kyllä.
Niin ilosesti kerto,et voikun ihana,et kaikki serkut pääs paikalle. Sanoin,et kuka määräs tulijat, ni vastaus kesti.
Kertokaa te psykologit mitä mieltä?

Äänestä

Anonyymille 3.10.2023
En nyt ymmärrä..kerrot 'Mun tädin siskon veli kuoli. Oli mun kummi.'
Eikös tuo vainaja ole sit samalla myös sinun setä tai eno?
Hautajaisiin yleensä kutsutaan ne henkilöt, jotka todellisuudessa ovat olleet paljon tekemisissä vainajan kanssa. Se ei ole tae, että on ollut paljon tekemisissä vaikka olisi vainajan kummilapsi.

Äänestä

Milloin vainajan veljen vaimo laskee kukat kun veli on kuollut ja olen leski.siis missä järjestyksessä ???

Äänestä

Kyllä äiti menee lesken edelle ja surussa se mitataan kantaen rinnassaan hautaan asti.
Lesket jäävät useinkin hauskan pitoonsa unohtaen jopa haudalla käynnit, uusi jo kainalossa. Niin se vaan on.

Äänestä
  • Tämä sopinee aloitukseen kaikille.

    Äänestä

Vanha ketju mutta aihe edelleen ajankohtainen.
Isämme hautajaiset ensi viikolla ja mietittiin kunkukkien laskun jälkeen omaisille nyökätään hiljaisen hetken jälkeen.
Miten tilanne kun olen itse omainen 3 veljen kanssa, äiti on kuollut jo aiemmin.
Eli nyökätäänkö muille omaisille vaikka itse on lähiomainen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten on kirjoitti:

...siis kenelle kaikille hautajaisissa sanotaan "Otan osaa",vainajan äidille, isälle, siskolle, veljelle, vaimolle, miehelle, lapsille..,mutta miten lista jatkuu?
Esitetäänkö surunvalittelut esim. vainajan vaimon veljelle tai siskon miehelle jne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu