kuukauden verran ollut kipuilua vasemmassa kantapäässä, välillä enemmän, välillä kipu ollut lähes kokonaan poissa. tänä aamuna ei pystynyt yhtään varaamaan vaan sai hypellä yhdellä jalalla vessaan.. ja särky jatkunut koko päivän. maanantaiksi sain lääkärin, mut olisko kellään ollut vastaavaa, mikä auttais näin viikonlopun yli.. paitsi kokovartalopuudutus? ;) kipukohta pahimpana siinä kun jalka"holvi"? loppuu ja kantapää alkaa ja alue on n. kolmen sormen levyinen.
kantapää
särkee
4519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.tuf.fi/html/alaraaja.html
http://www.askelklinikat.fi/ongelmat.htm
tuhannesti. apua löytyi.. tai siis lähinnä selitystä kivulle. mutta helpottaa sekin. =)
Monikin vaiva voi antaa samantyyppisiä oireita, mutta kuvaamasi sopivat omaanikin. Vaihdoin
kotitossuni semmoisiin jossa on kantaa n. 4cm
ja se auttoi. Vielä vaiva tuntuu ilman kenkiä
hipsutellessa, mutta ei korollisilla kengillä.
Sama juttu oli työkaverillani (parantunut jo täysin ja voi käyttää ajoittain mataliakin kenkiä), mutta me ollaan jo ikäihmisiä. Kuiten-
kaan tämän kokeilu ei maksa mitään!
Kuulostaa plantaarifaskiitilta. Kortisonipiikki puudutusaine samalla on hyvä hoito, jonka varmaan lääkärissä saatkin, jos vaivasi todellakin on tämä.
Kotikonsteja en oikein muista. Erilaisia pohjallisia voisi kai kokeilla? Ja lepoa?