Sillon osattiin

mutta osataanko enää?

Ihan alkuun huomautan että en ole mikään Volvo fani, en fanita mitään merkkiä, mutta asiaan.

Alla oleva video tehtiin aikanaan uusilla autoilla, "mainosfilmiksi" joskus 80-90 vaihteen tienoilla. Videossa ei ole käytetty yhtään trikkikuvauksia, ja autotkin on vakiokuntoisia. rohkenen väittää, että yksikään VAKIOKUNTOINEN nykyauto ei pystyisi samaan. http://www.youtube.com/watch?v=fihFOZbwAmc

9

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äöukugö

      Autotekniikka on kehittynyt noista vuosista jonkinverran. Volvoista en osaa sanoa.
      Millä perusteella sanot videon kuvatun vakiokuntoisilla?

      • Tunnustan, että tieto ei ole 100% varma, mutta tälläinen väittämä on pyörinyt mainoksen ympärillä.
        Ja totta on myös autotekniikan kehittyminen. Nykypäivän katumaasturitkaan ei vedä semmosia määri bensaa kuin tuonajan autot kuluttivat, mutta kun ajattelee yleisesti luotettavuutta niin se on heikentynyt lähes joka merkillä. rohkenen väittää että nykypäivän autot ei ole liikenteessä yli 18 vuotiaina. Tosin nykyautot omaa enemmän kierrätettäviä osia.


      • öohoiho

        Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
        Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.


      • lapsellista
        öohoiho kirjoitti:

        Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
        Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.

        rälläystä.
        Ja minä ainakin ajan juuri 18 v täyttäneellä autolla, oli sitten nykyauto tai ei.
        Kesällä pitää mennä alle 5 litralla bensaa sata km, talvella saa mennä jopa 6,5.


      • öohoiho kirjoitti:

        Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
        Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.

        kyllähän mäki ton focuksen saisn lentelee tollee, mutta mahtas olla puskurit päreinä noitten hyppyjen jälkeen.


      • Mie vuan
        jannetin82 kirjoitti:

        Tunnustan, että tieto ei ole 100% varma, mutta tälläinen väittämä on pyörinyt mainoksen ympärillä.
        Ja totta on myös autotekniikan kehittyminen. Nykypäivän katumaasturitkaan ei vedä semmosia määri bensaa kuin tuonajan autot kuluttivat, mutta kun ajattelee yleisesti luotettavuutta niin se on heikentynyt lähes joka merkillä. rohkenen väittää että nykypäivän autot ei ole liikenteessä yli 18 vuotiaina. Tosin nykyautot omaa enemmän kierrätettäviä osia.

        Itselläni ollut Volvot 244-79, 240-83, 340-88, 940-96 ja S60 -02.

        Isojen Volvojen keskikulutus on ollut kokolailla tarkkaan 9 litraa satasella. Muutaman desin vaihteluita on ollut, mutta merkittävästi ei kulutus ole pienentynyt uudempien sukupolvien myötä. Ja kun lehdistä lukee, mitä tuon kokoluokan uudet bensa-autot kuluttavat, niin eivät ne nyt tunnu sen vähemmällä kulkevan. Toki samalla rahalla suorituskykyä on tullut lisää.

        Ihmettelen kovasti, jos katumaasturit vievät vähemmän. No, tietysti, jotkut pienet Suzukit ja Hondat, mutta jos nyt puhutaan vähääkään järeämmästä kalustosta.


      • MMS

        HYVÄ VOLVO TOI 740 1984-1992...


    • huonomalla kalustollakin :)=
    • ei nyt aivan ainutlaatuinen

      Hyvin samantapaisen filmin näin joskus 80-luvun lopulla Uudenkaupungin autotehtaalla. Siellä (oletettavasti) sama ruotsalainen taitoajoryhmä teki vastaavia manöövereita etuvetoisella Saabilla.

      Ennenkaikkea tuossa on kyse kuljettajien taidoista, tiimiharjoitteluista ja myöskin hieman fasiliteeteista - noissa hyppykohtauksissa on kyllä lumen sekaan naamioitu jonkinlainen hyppyri.

      Mutta vaatiihan tuo autoltakin. Johdonmukainen käyttäytyminen ja turvallisuus nyt ainakin tulevat mieleen. Millään aasialaishärpäkkeellä ei homma olisi onnistunut ja 80-luvun riisipaperivarjostimilla ei kukaan olisi kyllä uskaltanut yrittääkään. Ilmalento olisi ollut yhtä aikaa ensimmäinen ja viimeinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      37
      1812
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      818
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      69
      786
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      740
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      661
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      33
      639
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      580
    8. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      559
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      141
      471
    10. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      52
      465
    Aihe