mutta osataanko enää?
Ihan alkuun huomautan että en ole mikään Volvo fani, en fanita mitään merkkiä, mutta asiaan.
Alla oleva video tehtiin aikanaan uusilla autoilla, "mainosfilmiksi" joskus 80-90 vaihteen tienoilla. Videossa ei ole käytetty yhtään trikkikuvauksia, ja autotkin on vakiokuntoisia. rohkenen väittää, että yksikään VAKIOKUNTOINEN nykyauto ei pystyisi samaan. http://www.youtube.com/watch?v=fihFOZbwAmc
Sillon osattiin
9
908
Vastaukset
- äöukugö
Autotekniikka on kehittynyt noista vuosista jonkinverran. Volvoista en osaa sanoa.
Millä perusteella sanot videon kuvatun vakiokuntoisilla?Tunnustan, että tieto ei ole 100% varma, mutta tälläinen väittämä on pyörinyt mainoksen ympärillä.
Ja totta on myös autotekniikan kehittyminen. Nykypäivän katumaasturitkaan ei vedä semmosia määri bensaa kuin tuonajan autot kuluttivat, mutta kun ajattelee yleisesti luotettavuutta niin se on heikentynyt lähes joka merkillä. rohkenen väittää että nykypäivän autot ei ole liikenteessä yli 18 vuotiaina. Tosin nykyautot omaa enemmän kierrätettäviä osia.- öohoiho
Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua. - lapsellista
öohoiho kirjoitti:
Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.rälläystä.
Ja minä ainakin ajan juuri 18 v täyttäneellä autolla, oli sitten nykyauto tai ei.
Kesällä pitää mennä alle 5 litralla bensaa sata km, talvella saa mennä jopa 6,5. öohoiho kirjoitti:
Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.kyllähän mäki ton focuksen saisn lentelee tollee, mutta mahtas olla puskurit päreinä noitten hyppyjen jälkeen.
- Mie vuan
jannetin82 kirjoitti:
Tunnustan, että tieto ei ole 100% varma, mutta tälläinen väittämä on pyörinyt mainoksen ympärillä.
Ja totta on myös autotekniikan kehittyminen. Nykypäivän katumaasturitkaan ei vedä semmosia määri bensaa kuin tuonajan autot kuluttivat, mutta kun ajattelee yleisesti luotettavuutta niin se on heikentynyt lähes joka merkillä. rohkenen väittää että nykypäivän autot ei ole liikenteessä yli 18 vuotiaina. Tosin nykyautot omaa enemmän kierrätettäviä osia.Itselläni ollut Volvot 244-79, 240-83, 340-88, 940-96 ja S60 -02.
Isojen Volvojen keskikulutus on ollut kokolailla tarkkaan 9 litraa satasella. Muutaman desin vaihteluita on ollut, mutta merkittävästi ei kulutus ole pienentynyt uudempien sukupolvien myötä. Ja kun lehdistä lukee, mitä tuon kokoluokan uudet bensa-autot kuluttavat, niin eivät ne nyt tunnu sen vähemmällä kulkevan. Toki samalla rahalla suorituskykyä on tullut lisää.
Ihmettelen kovasti, jos katumaasturit vievät vähemmän. No, tietysti, jotkut pienet Suzukit ja Hondat, mutta jos nyt puhutaan vähääkään järeämmästä kalustosta. - MMS
HYVÄ VOLVO TOI 740 1984-1992...
- huonomalla kalustollakin :)=
http://www.youtube.com/watch?v=kv5d2mXy7dY'
Taitaa olla ihan korealaiset vakioautot kyseessä kun pitää vaihtaa takapyörä ajossa :) - ei nyt aivan ainutlaatuinen
Hyvin samantapaisen filmin näin joskus 80-luvun lopulla Uudenkaupungin autotehtaalla. Siellä (oletettavasti) sama ruotsalainen taitoajoryhmä teki vastaavia manöövereita etuvetoisella Saabilla.
Ennenkaikkea tuossa on kyse kuljettajien taidoista, tiimiharjoitteluista ja myöskin hieman fasiliteeteista - noissa hyppykohtauksissa on kyllä lumen sekaan naamioitu jonkinlainen hyppyri.
Mutta vaatiihan tuo autoltakin. Johdonmukainen käyttäytyminen ja turvallisuus nyt ainakin tulevat mieleen. Millään aasialaishärpäkkeellä ei homma olisi onnistunut ja 80-luvun riisipaperivarjostimilla ei kukaan olisi kyllä uskaltanut yrittääkään. Ilmalento olisi ollut yhtä aikaa ensimmäinen ja viimeinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462
