Sillon osattiin

mutta osataanko enää?

Ihan alkuun huomautan että en ole mikään Volvo fani, en fanita mitään merkkiä, mutta asiaan.

Alla oleva video tehtiin aikanaan uusilla autoilla, "mainosfilmiksi" joskus 80-90 vaihteen tienoilla. Videossa ei ole käytetty yhtään trikkikuvauksia, ja autotkin on vakiokuntoisia. rohkenen väittää, että yksikään VAKIOKUNTOINEN nykyauto ei pystyisi samaan. http://www.youtube.com/watch?v=fihFOZbwAmc

9

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äöukugö

      Autotekniikka on kehittynyt noista vuosista jonkinverran. Volvoista en osaa sanoa.
      Millä perusteella sanot videon kuvatun vakiokuntoisilla?

      • Tunnustan, että tieto ei ole 100% varma, mutta tälläinen väittämä on pyörinyt mainoksen ympärillä.
        Ja totta on myös autotekniikan kehittyminen. Nykypäivän katumaasturitkaan ei vedä semmosia määri bensaa kuin tuonajan autot kuluttivat, mutta kun ajattelee yleisesti luotettavuutta niin se on heikentynyt lähes joka merkillä. rohkenen väittää että nykypäivän autot ei ole liikenteessä yli 18 vuotiaina. Tosin nykyautot omaa enemmän kierrätettäviä osia.


      • öohoiho

        Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
        Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.


      • lapsellista
        öohoiho kirjoitti:

        Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
        Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.

        rälläystä.
        Ja minä ainakin ajan juuri 18 v täyttäneellä autolla, oli sitten nykyauto tai ei.
        Kesällä pitää mennä alle 5 litralla bensaa sata km, talvella saa mennä jopa 6,5.


      • öohoiho kirjoitti:

        Katsottuani tuon kuvapätkän, naapurin teinityttö pystyy samaan ajosuoritukseen loppuunajetulla datsunillaan.
        Volvon korimuotoilun ruumisarkkulähtökohta on näemmä vanhempaa perua.

        kyllähän mäki ton focuksen saisn lentelee tollee, mutta mahtas olla puskurit päreinä noitten hyppyjen jälkeen.


      • Mie vuan
        jannetin82 kirjoitti:

        Tunnustan, että tieto ei ole 100% varma, mutta tälläinen väittämä on pyörinyt mainoksen ympärillä.
        Ja totta on myös autotekniikan kehittyminen. Nykypäivän katumaasturitkaan ei vedä semmosia määri bensaa kuin tuonajan autot kuluttivat, mutta kun ajattelee yleisesti luotettavuutta niin se on heikentynyt lähes joka merkillä. rohkenen väittää että nykypäivän autot ei ole liikenteessä yli 18 vuotiaina. Tosin nykyautot omaa enemmän kierrätettäviä osia.

        Itselläni ollut Volvot 244-79, 240-83, 340-88, 940-96 ja S60 -02.

        Isojen Volvojen keskikulutus on ollut kokolailla tarkkaan 9 litraa satasella. Muutaman desin vaihteluita on ollut, mutta merkittävästi ei kulutus ole pienentynyt uudempien sukupolvien myötä. Ja kun lehdistä lukee, mitä tuon kokoluokan uudet bensa-autot kuluttavat, niin eivät ne nyt tunnu sen vähemmällä kulkevan. Toki samalla rahalla suorituskykyä on tullut lisää.

        Ihmettelen kovasti, jos katumaasturit vievät vähemmän. No, tietysti, jotkut pienet Suzukit ja Hondat, mutta jos nyt puhutaan vähääkään järeämmästä kalustosta.


      • MMS

        HYVÄ VOLVO TOI 740 1984-1992...


    • huonomalla kalustollakin :)=
    • ei nyt aivan ainutlaatuinen

      Hyvin samantapaisen filmin näin joskus 80-luvun lopulla Uudenkaupungin autotehtaalla. Siellä (oletettavasti) sama ruotsalainen taitoajoryhmä teki vastaavia manöövereita etuvetoisella Saabilla.

      Ennenkaikkea tuossa on kyse kuljettajien taidoista, tiimiharjoitteluista ja myöskin hieman fasiliteeteista - noissa hyppykohtauksissa on kyllä lumen sekaan naamioitu jonkinlainen hyppyri.

      Mutta vaatiihan tuo autoltakin. Johdonmukainen käyttäytyminen ja turvallisuus nyt ainakin tulevat mieleen. Millään aasialaishärpäkkeellä ei homma olisi onnistunut ja 80-luvun riisipaperivarjostimilla ei kukaan olisi kyllä uskaltanut yrittääkään. Ilmalento olisi ollut yhtä aikaa ensimmäinen ja viimeinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3166
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2445
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      13
      926
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      905
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      311
      872
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      817
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      795
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      768
    Aihe