http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id58542.html
"Tampereen vapaa-ajattelijat ry:n ylläpitämän Eroa kirkosta -sivuston mukaan viimeisen neljän viikon aikana kirkosta erottiin yli 100 jäsenen päivävauhtia, kun normaalisti tähän aikaan vuodesta kirkosta eroaa noin 50 jäsentä päivässä."
Elikkäs hyvä että evlut lahkon propagandakeskuksen viesti ei ole ainoa joka menee läpi, vaan välillä tulee neutraalimpaa aineistoa.
"Tampereen vapaa-ajattelijat ry:n ylläpitämän Eroa kirkosta -sivuston mukaan viimeisen neljän viikon aikana kirkosta erottiin yli 100 jäsenen päivävauhtia, kun normaalisti tähän aikaan vuodesta kirkosta eroaa noin 50 jäsentä päivässä."
Elikkäs hyvä että evlut lahkon propagandakeskuksen viesti ei ole ainoa joka menee läpi, vaan välillä tulee neutraalimpaa aineistoa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Uutisen kuultuani päätin ryhtyä omalla kustannuksellani tulostamaan ja levittämään Eroa kirkosta sivuilta ladattavia pdf-julisteita. Hyvän asian puolesta teen töitä vaikka ilmaiseksi
En voisi olla paljoa tyytyväisempi näihin lukuihin. 50% lisäys on jo jotain.
100% lisäys se vasta jotain onkin!
Lopputulos: Jumalaa et pääse pakoon, vaan Hänen tuomionsa tulee olemaan sinun kohdallasi todennäköisesti senmukainen, miten olet maanpäällä toiminut. Samoin kaikkien meidän muidenkin ihmisten kohdalla: toiset pääsevät taivaaseen, toiset haluavat kadotukseen väenväkisin näköjään. Raamattu sanookin sopivasti: 'Hullu sanoo sydämessään: ei ole Jumalaa.'
Jos on pakko valita: mieluummin hullu kuin uskon Jumalaan.
> http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id58542.html
Eroakirkosta.fi:n virallinen tiedote on täällä:
http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote3_07.txt?year=2007
Mikä parasta, tuon uutisen seurauksena tuli vielä roppakaupalla lisää eroja. Päiväkohtaiset tilastot ovat näkyvissä täällä:
http://eroakirkosta.fi/static/tilastot/paivittaiset_erot.txt
> Elikkäs hyvä että evlut lahkon propagandakeskuksen
> viesti ei ole ainoa joka menee läpi, vaan välillä
> tulee neutraalimpaa aineistoa.
Huomautan että Tampereen vapaa-ajattelijoiden tiedotus ei ole neutraalia, koska sehän on valinnut puolensa. Toivottavasti se kuitenkin tiedottaa objektiivisesti.
Tällä oikeaa tietoa.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=1942&Itemid=38
Kotimaan kanssa siitä, että eroamisessa on alueellisia eroja. Tosin en usko tämän eroamisaallon syyksi naispappeutta vaan verolippujen lähettämistä. Useilla ihmisillä on vuosittain satoja - keskimäärin parisataa - syytä erota kirkosta.
Kirkon kannalta on edullista väheksyä erojen määrää, vapaa-ajattelijat mielellään korostavat sitä. Kirkon kannalta vähintään yhtä tärkeitä kuitenkin ovat kastettujen määrä ja koulun uskonnonopetus.
Olen samaa mieltä siitä, että verolipuilla on merkitystä. Se ei kuitenkaan selitä sitä, miksi sukupuolten suhde kävi välillä naisenemmistössä. Sitäpaitsi naispappeusjutut nostivat erolukuja jo ennen verolippuja.
Emme tietysti tiedä miten suuri on yhteisvaikutus. Voi olla, että syyt X ja Y yhdessä ovat enemmän kuin summa X Y - mutta voi se olla vähemmänkin.
Olen eri mieltä siitä, että nimenomaan naispappeuden vuoksi tänä vuotta saavutettaisiin kaikkien aikojen eroamisennätys. Se saavutetaan joka tapauksessa. Sen sijaan 40000 rajan rikkomiseen voi juuri naispappeus olla viimeinen niitti.
Ja vaikka lehdistö seuraa kasvua ja laskua, on sen antama mielikuva hieman väärä. Jos kirkosta eroaa 40000 ja heistä tuhat tai kaksi tuhatta naispappeuden vuoksi, onko osuus jotenkin merkittävä? Jari Rankinen on reikä kirkkolaivan pohjassa, mutta kirkkolaiva muutenkin vuotaa hiljalleen jokaisesta laudanvälistä. Laiva vajoaa. Koska se sitten hörppää vettä, sitä emme tiedä?
Saas nähdä minkä piikin Koiviston erottaminen aiheuttaa ...
Ensimmäinen nimetön palaute, jossa joku kertoi eronsa syyksi Koiviston erottamisen, tuli jo päivällä... Katsoo nyt, en usko että tästä kovin isoa piikkiä meidän lokeihimme tulee. Kai tuollaiset protestierot tehdään naamatusten?
Epäilemättä tärkein syy erota kirkosta on uskonpuute ainakaan ei uskota, että pelastusta ei ole kirkon ulkopuolella :-)
25.3. Rankinen kieltäytyi yhteystyöstä ja tämä aiheutti selvän piikin, jolla voisi selvittää viikkojen 13 ja 14 korkeammat luvut. Viikolla 15 aloitettiin veroehdotusten postittaminen, joten se lienee syynä nykyiseen korkeasuhdanteeseen.
"Se ei kuitenkaan selitä sitä, miksi sukupuolten suhde kävi välillä naisenemmistössä."
Oliko naisenemmistöä muilla viikoilla kuin 13 ja 14?
"Olen eri mieltä siitä, että nimenomaan naispappeuden vuoksi tänä vuotta saavutettaisiin kaikkien aikojen eroamisennätys. Se saavutetaan joka tapauksessa."
Uskonto on uskomaton voima, joten en pidä mitenkään selvänä, että eroaminen jatkuu voimakkaana. Venäjän sapelinkalastelu, paha ydinvoimalaonnettomuus tai suuri tulivuorenpurkaus, joka muuttaisi kertaiskulla ilmaston... ovat esimerkkejä tapahtumista, jotka voisivat muuttaa eroamiskäytäntöä yhden yön aikana. Jos mitään yllättävää ei satu, uusi ennätys saavutetaan.
"Jos kirkosta eroaa 40000 ja heistä tuhat tai kaksi tuhatta naispappeuden vuoksi, onko osuus jotenkin merkittävä?"
Luulen, että moni haluaisi erota kirkosta, mutta ei kehtaa ilman kunnollista tekosyytä. Tällaiseksi tekosyyksi kelpaa naispappeus. Kun yhteiskunnan tukipilareita eroaa, se tekee eroamisesta salonkikelpoisen ja siksi luulen näiden - käsittääkseni pikemminkin satojen kuin tuhansien - naispappeuden takia eronneet arvokkaiksi.
"Laiva vajoaa. Koska se sitten hörppää vettä, sitä emme tiedä?"
Kuoliniskuksi tulee joko uskonnon poistuminen peruskoulusta tai vauvojen automaattinen liittäminen kirkkoon.