polttopullot valmiiksi. :DD
viikko vappuun
euromayday
8776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mielestäni olisi fiksua osoittaa mieltään tai juhlia ihan rauhallisesti ja antaa poliisin tehdä taas ylilyönti ASEMIN tapaan. Tosin voihan sen hoitaa polttopulloillakin, bensiini vaan niin kallista taitaa olla että =D
Kaikki riehunta ja uhkailu vain lisää hallituksen kannatusta ja tuo oikeistolle lisää ääniä. Ei kannata olla idiootti.
Niin, siis mitä te oikein vastustatte? Siis sitä että joku on työnantaja, ja hän maksaa palkkaa että saatte muotikuteenne ja kaiken muun jota "vastustatte", siis kaikkea pitäisi olla, mutta mikään ei saisi maksaa mitään?
Jos vastustatte pätkätöitä. älkää pukeko sitä tuollaiseen semi-tiedostavaan paskaan, jos vastustatte kaikkia töitä, niin olkaa herranjumala tekemättä mitään, älkää omistako mitään, luopukaa turhuudesta.
Nämä idiootithan ovat porukkaa, jolle jo nykyään kaikki on ilmaista, sen kun kääntää sohvalla kylkeä.
Mutta ihminen on aina tyytymätön, nytkin nämä vaativat hopealusikan vaihtamista kultalusikaksi.
"EuroMayDay - kaupunkitila haltuun!
Vappuna tarvitaan hillittömät bileet.
Bileisiin tarvitaan vapaata kaupunkitilaa.
EuroMayDay on viime vuosina ollut euroopanlaajuinen prekariaatin vastarinnan päivä, joka on tuonut esille uusia yhteiskunnallisia ristiriitoja. Vastustamme ihmisarvon määrittelemistä vain palkkatyön kautta. Työ ja tuotanto hallitsevat elämän kaikkia osa-alueita. Tämän riiston haastaminen on EuroMayDayn keskeinen teema.
Turvatakseen voittojensa kasvamisen pääoman on keksittävä uusia, ovelampia hallitsemisen muotoja. Ihmiset voidaan pakottaa työhön vain siten, että elämä muutetaan maksulliseksi. Ja laskut maksaakseen on aina mentävä palkkatyöhön, mihin tahansa työhön.
Elämisestä tehdään yhä kalliimpaa ja yhä vaikeampaa. Vuokrat nousevat. Kaupungilla ei enää ole paikkoja, joissa saisi hengailla ilmaiseksi, vaan aina on pakko ostaa jotakin. Tarrojen liimailijat ja graffitien tekijät pidätetään, mutta mainokset täyttävät aistikenttämme kaikkialla. Koulutuksestakin yritetään tehdä maksullista. Vain rikkaat ja "huippuosaajat" halutaan päästää maahan. Muut pidetään väkivalloin ulkona. Kuitenkin lukuisat erilaiset elämäntavat, slangit ja verkostot muodostavat suunnattoman yhteisen rikkauden varaston, josta yritykset saavat ilmaista hyötyä.
Asuminen, liikkuminen ja tila ihmisten väliselle kanssakäymiselle kuuluvat jokaisen perusoikeuksiin riippumatta palkkatyöstä. Ne on tehtävä kaikille mahdollisiksi ja saavutettaviksi. EuroMayDay osallistuu taisteluun vapaan kaupunkitilan puolesta. Kaupunkilaisten itsemääräämisoikeus omaan tilaansa on palautettava.
Vapaa tila nyt!"
http://helsinki.euromayday.org/
Mää laitoin vähän osuvammax ton textin:
"Miljoona meille ja heti!
Porvarit joutunut nykyisin tekemään töitä elääkseen, ja me bilettäjä-prekaarit olemme todellisia riistäjiä! Me emme tee mitään hyödyllistä, ja saamme kaiken ilmaiseksi.
Vaadimme lisää, sillä bilettämisestä täytyy maksaa kunnon kansalaispalkka! Tekeväthän muut kaiken työn ja elättävät meidät, kun meidän aikamme menee rikkomiseen ja sotkemiseen.
Meidän prekaarijohtajamme ovat fiksuja miehiä ja naisia, sillä yllytettyään meidät riehumaan, he itse katoavat kulisseihin, -tai toimittajien puheille tekemään itsestään mediahenkilöitä ja tulevia kansanedustajia.
Menemme mielellämme putkaan, hankimme rikosrekisterin ja vankilatuomioitakin jotta johtajamme pääsisivät nopeammin vihreille oksille tai Linnan bailuihin boolia lipittämään samalla kun kannattajia pamputetaan ulkopuolella.
Haluamme pamppua ja sakkoja, koska olemme poliittisia masokisteja. Hyvä jos joku vielä kuolisi, vaikka viime euromaydayssä nuotioon heitetyn kaasupullon ehtivät kytät poistaa ennen räjähdystä.
RAHAT RIISTÄJILLE, -SIIS MEILLE!
ANNA MULLE PAMPPUA POLIISI-SETÄ!!"
Ei sitten millään tajua että nämä yrittävät naamioida uskontonsa joksikin muuksi, kaikki muu paitsi he itse naamioidaan "pääomaksi", vähän niinkuin Saatana joka lurkkii joka nurkan takana vainoten viattomia marttyyreitä.
Kuka haluaa että kaikki olisi halpaa/ilmaista? Tämä yhteiskuntahan pyrkii toteuttamaan justiinsa heidän haaveensa Kiinan sweatshopeissa. Jos taas haluaa että tämä prekariaatin (ketä hekin ovat, ei ole näkynyt täällä päin suomea?) sorto lakkaa, pitää olla valmis luopumaan paljosta, näkyykö sitä? Eipä taida, ennen ostetaan 50 euron takki pääoma-belsebuubilta kuin maksetaan 100 euroa siitä että ompelija tekisi sen suomessa mittojen mukaan, tai että ompelisi itse.... Niin paitsi että ompelijakin on "pääoma" kun haluaa rahaa työstään, ja on TOIMINIMEN haltija, kivittäkää heti!
Erinomainen käännös, pitäisi laittaa jonnekin Suomi-Prekariaatti-Suomi sanakirja!
kaikki narkit, anarkistit, töhrijät ja hullut kokoontuu!jeee!