Eli kiinnostaisi tietää mistä saa halvinta heraproteiinia. Tein vähän vertailuja ei nettikauppojen välillä mutta en ole varma löysinkö yt sen halvimman, laskujen mukaan ufs:llä olisi halvimmat proteiinit.En siis tarvitse nyt mitään palautusjuomia yms. missä on hiilihydraatteja tai kreatiinia, vaan pelkästään proteiinia. Tässä vähän vertailujani:
Wrange
4x4kg 204€ 12,75€/kg
UFS
15x0,8kg 104,6€ 8,72€/kg
Jrfitness
1x0,8kg 9,90€ 12,38€/kg
Astmi
1x0,75kg 11,90€ 15,87€/kg
Boosman
10x0,75kg 79,90€ 10,65€/kg
5x0,75kg 44,50€ 11,87€/kg
5x0,8kg 64,90€ 16,23€/kg
10x0,8kg 130€ 16,25€/kg
Go4fit.com
1x1,8kg 19,70€ 10,94€/kg
Ja ennen kuin joku nyt alkaa viisastelemaan että kannattaa syödä rahkaa,raejuustoa,lihaa, kananmunia yms. missä on paljon proteiinia, niin voin sanoa että halvin kilohinta lisäproteiinille
tulee ottamalla sen jauheista.Enkä siis ole nyt korvaamassa aterioita näillä jauhoilla, vaan yksinkertaisesti sen takia että se on halvin ja helpoin tapa saada proteiinia se 2-3 g per rasvaton painokilo.
Wrange
4x4kg 204€ 12,75€/kg
UFS
15x0,8kg 104,6€ 8,72€/kg
Jrfitness
1x0,8kg 9,90€ 12,38€/kg
Astmi
1x0,75kg 11,90€ 15,87€/kg
Boosman
10x0,75kg 79,90€ 10,65€/kg
5x0,75kg 44,50€ 11,87€/kg
5x0,8kg 64,90€ 16,23€/kg
10x0,8kg 130€ 16,25€/kg
Go4fit.com
1x1,8kg 19,70€ 10,94€/kg
Ja ennen kuin joku nyt alkaa viisastelemaan että kannattaa syödä rahkaa,raejuustoa,lihaa, kananmunia yms. missä on paljon proteiinia, niin voin sanoa että halvin kilohinta lisäproteiinille
tulee ottamalla sen jauheista.Enkä siis ole nyt korvaamassa aterioita näillä jauhoilla, vaan yksinkertaisesti sen takia että se on halvin ja helpoin tapa saada proteiinia se 2-3 g per rasvaton painokilo.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lasketaan tähän vielä nopeasti se basic ehrmann mitä kaikki tykkäävät syödä;
Purkki = 250g, sisältää 24,5g proteiinia, 10,5g hiilareita ja 0,5g rasvaa (145 kcal)
Jossain perusherassa lienee luokkaa 75% "hyötysisältöä", eli 1kg jauhetta sisältää sen 750g proteiinia -> vastaava määrä saadaan kun kiskotaan rahkaa n. 30 purkkia / 7,5 kg (!). Purkin hinta S-ryhmän kaupoissa 59 cnt eli koko satsille jää hintaa 17,70 - eli kyllä, kalliimmaksi tulee.
En muuten tiedä miksi edes piti vaivautua. Vissiin aika vähän tekemistä tähän aikaa illasta :D
En jaksa tarkistaa kaikkien tuotteiden hintoja, mutta tuo UFS Whey x 15 on laskettu väärin. UFS:llä on hassu tapa merkitä (tarkoituksella?) paljousalennukset esim. 15 kpl tyyliin (yksi pussi 14 pussia), jolloin joku hätähousu saattaa luulla lopulliseksi hinnaksi sitä 14 pussin yhteishintaa vaikka se tilausvarmistuksen yhteydessä näyttääkin sen oikean hinnan.
Oikea hinta 15 pussille on siis 113,50 €
Tällöin 15 x UFS Whey maksaa 9,46 € / kg eikä 8,72 € / kg
Perusravinnon proteiineja ei koskaan kannata korvata jauheella. Ainoastaan lisäproteiinien tarve tyydytetään jauhoilla, jos niin halutaan. Pihvi ei siis häivy lautaselta ja jauhokasa tule tilalle vaan sen pihvin päälle kaadetaan jauhoa, jos on tarvetta.
onkin. Tarkistin asian ja noinhan se menee. Kylläpäs on omituista kikkailua noiden hintojen kanssa. Ilmeisesti muissa kaupoissa noita hintoja ei tuolla tavalla ole ilmoitettu. Mutta silti tuo ufs:n proteiinin kilohinta on halvin mihin olen törmännyt..siis topikin tarkoituksena oli löytää se halvin mahdollinen lisäproteiini, ja nyt kiinnostaisi tietää onko joku löytänyt jostain kilohinnaltaan halvempaa proteiinia?
Elikkäs minun tarkoitukseni ei ollutkaan korvata ruokaa mitenkään jauhoilla, vaan ottaa lisäproteiinit jauhoista eikä esim. rahkasta. Alan olla aika lailla korvia myöten täynnä sitä. Sitä vain joutuu syömään niin mielettömiä määriä taatakseen riittävän proteiininsaannin, että mielestäni on vain järkevää ja perusteltua ottaa lisäproteiinit jauheista koska se on halvempaa ja helpompaa.
Miksi ostaa maustamatonta shittiä ? Helpommalla pääsee kun ostaa maustettua protskua sport24 nettikaupasta ja esim viiden 900g pussin hinnaksi tulee 11.98/900g. Sitäpaitsi ostan ennemmin maustettua päivän toimituksella kuin maustamatonta kolmen.
Oikea hinta 15 pussille on siis 164,50 €
Eli hinta on noussu yli 50€.
vanhalla hinnalla, nyt pitää jättää ihan protestiksi ostamatta. paljonkos se ion92 maksoi silloin kun tuli markkinoille?
Jos raaka-aineen hinta nousee 50centtiä kilo ei ole kyllä mitään perusteita noin rajuille (4€/kg) hinnankorotuksille, veikkaanpa vaan että muut kaupat on paljon hillitympiä hinnankorotusten suhteen. Muissa kaupoissa ei hintoja ole vielä nostettu yhtään joten kyllä sitä järkevän hintasta proteiinia saa edelleenkin.
hinnannousu nyt yhtäkkiä tuli..
Uffella näkyy olevan maustamaton proteiini 16.12€kg, monesta kaupasta saa maustettuakin edullisemmin.
Kummallista ettei JR-fitness myy heraa paljous alennuksella. Esim. 10x0,8kg 80€. Luulisi lisäävän voluumeja.
Onhan Jr fitneksen maustamaton hera paljon halvempaa kun uffen paakut.
Oma valinta on go4fit.comin xtreme whey, koska sitä ei tarvii ostaa kilotolkulla että saa halvalla. Miksi ostaa heraa 10kg kotiin kerralla? Ravineita tulee ostettua kuitenkin n. 1-2kk välein ja samalla voi täydentaa heravarastoja.