Hei vaan! Aloitin e-pillerit, ja nyt on eka taukoviikko menneillään, viimeisestä pillerin otosta on noin 3 vuorokautta, eikä kuukautiseni ole vielä alkaneet. Kuitenkin tänään minulla on esiintynyt alavatsa ja selkäkipuja (ei kovin pahoja) mutta ovat kuitenkin vähän säteilleet reisiin ja nivusiin, niin kuin usein ennenkin ennen kuukautisia. Ovatko nämä kivut ihan normaaleita, koska eikös e-pillereiden pitäisi vähentää näitä kipuja?
kuukautiskivut e-pillereiden aikana.
nintsku
4361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.... vähentävät kuukautiskipuja useimmilla käyttäjillä, mutta yleensä kaikilla on kuitenkin jonkinlaisia kuukautiskipuja. Kivut ovat siis täysin normaaleja ja voi olla, että kivut vähenevät seuraavien liuskojen aikana.
Tyhjennysvuoto alkaa jokaisella hyvin eri tavoin. Joillakin vuoto alkaa taukoviikon ensimmäisinä päivinä ja toisilla vasta taukoviikon viimeisenä päivänä.
Ei ehkäisypillereiden tarkoitus ole vähentää kuukautiskipuja. Jos niin käy, on se sivuvaikutus ja sivuvaikutukset ovat täysin yksilöllisiä. Joillakin kivut vain pahenevat pillereiden myötä. Ei silti, vaikka ensimmäisen liuskan jälkeen tuollaista onkin, ei se tarkoita, että aina jatkossa olisi. Ja vielä sen verran, että kuukautisten pitäisi alkaa taukoviikon aikana, mutta ei välttämättä ensimmäisen 3, 4 tai viidenkään päivän aikana.
Kivut väheni ja vuoto niukkeni, ja alkoi usein vasta n.viidentenä pillerittömänä päivänä..
Eivät välttämättä vähennä kipuja, kun voivat myös pahentaa.