Usein jossain vaiheessa iltaa kun on juomassa nii alkaa sellanen väsymis vaihe että on pakko päästä nukkumaan vaikkei olis juonnu läheskää niin paljoa että sammuis.. auttaisto pannu kahvia ennen ryyppäämään menoa?
sit toinen kysymys mistä ollaa väitelty kavereiden kanssa eli onko sillä mitään merkitystä, että onko syönyt mitään ennen ryyppäämään menoa, ku kuulee aina kavereiden sanovan " huomaa ettei oo syönny tänää mitää ku nousee näin helposti päähän"
miten estää väsymys
9
4537
Vastaukset
- alkomaholi
käy nopeammin päähän jos et syömäpuolesta ole huolehtinut.mitä väsyyn tulee käy raittissa ilmassa välillä haukkaa happee,tai laita tulitikut silmille,pysyy ainakin auki.parempi tikut ku nakit silmillä.
- dirki
Mulle on auttanut ryypätessä kun väsymys iskee niin, kun haen suraavaa drinksua niin tilaan tuopillisen kylmää vettä (tai jäävettä). Juo se mahd. nopeesti muttei tarvi ittees siihen tukahduttaa. Mä vetäsen eka puol tuoppii ja sit isoilla huikilla loput ja sitten siirryn taas viinojen pariin. On auttanut, mutta ei aina jos on ollut ihan sika väsyny.
Mulla nousee viina yleensä paremmin päähän jos en syö. Luulisin, että aika monella nousee toki poikkeuksiakin löytyy. Ainakin yks lihava tyyppi meijän seurassa ei tuu yhtään sen nopeemmin känniin on se sit syöny tai ei. Sellasen oon meijän porukoissa huomannut, että naiset kun eivät syö tulevat nopeesti känniin ja miehet lähinnä väsyvät nopeesti. - NainenVantaa
Juomissakin on eroja. Ainakin olut väsyttää. Jos sitä juot, siirry jossain vaiheessa kirkkaisiin. Ihmettelin tätä joskus työporukassa ja miehet siihen sanoivat, että pakko vaihtaa, että jaksaa:)
Itse kun en juo kahvia, niin minulle cola-juomat toimivat piristeinä. Tilaan siis jonkun drinksun colalla. - Nasusesi
Älä sy, kun juot. Lihot vain. Itse juon yleensä 4 tuntia syömisestä ja syön vain kerran päivässä, jos juopottelen (ja vähän).
Yleensä minua väsyttää vasta toisena tai kolmantena juomispäivänä niin, että silmät eivät pysy kiinni. Tllöin ei yleensä voi muuta kuin mennä nukkumaan.- hommeli
jos silmät ei pysy kiinni.eli nukkumaan silmät auki.
- Yx vaa
Tottakai sil on merkityst onko syöny ennen ryyppäämistä.Tulee huomattavasti helpommin känniin jos ei ole hyvin syöny tai ei ole syönyt ollenkaan,mutta yleensä tulee sitten huono olokin jos tyhjään mahaan ryyppää.Suositellaan,että päivän aikana pitäisi muistaa syödä hyvin jos illalla bilettämään lähtee,jos haluaa,että hyvä fiilis on.Itsellä ainakin toimii.Mitä väsymykseen tulee,niin miksiköhän useimmat,juo baarissa kahvi kupillisen ja sitten jatkavat taas alkoholin parissa.Piristää kuulemma hetkessä kun ottaa kupin kahvia,jos väsynyt.En tiedä toimiiko kaikilla.Väsymykseen suosittelen,kyllä,että silloin kannattaa lähteä nukkumaan,eikä väkisin yrittää juhlia.Myöskin,jos rankka työ viikko,tai työ päivä takana ja alat ryyppää väsymys iskee nopeasti.
- hassumassu
joo niihä se aina tekkeepi voivoiv
- Riapeettes
Liiallinen ruokakin voi väsyttää!
- Tsepu
Oluessa ei liene merkittäviä määriä natriumia. Efekti lienee tällöin sama kuin paljon veden kanssa eli jonkinasteinen hyponatria, joka sitten väsyttää, kun nestettä tulee poistaneeksi. Suola voisi siis auttaa (ruoka, kunnon vissy, jne.). Vahvassa viinassa ei ole niin paljon nestettä, joten ilmiötä ei vastaavassa määrin esiintyne. Toki alkoholin palamistuotteet (etikkahappo) ovat sitten lopuksi väkevämpänä kehossa eli krapula voi olla pahempi.
Osa ongelmaa voi myös olla liikkeen puute. Jos on pidemmän aikaa liikkumatta, keho menee helposti jonkinlaiseen lepotilaan, jolloin sitten luonnollisesti syke laskee ja voi alkaa nukuttaa kun ilta venyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1634382
- 263193
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1362713- 252318
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.592200Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191888Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301714Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.641320Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341171