työttöjen keskeiset jutut on kivaa.
onko lesboseksi syntiä?
kivaa se on
201966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
aijai
Siitä vaan lepsuilemaan vapaasti jos sille tuntuu.
LUKEKAA RAAMATUSTANNE:
Paavalin kirje roomalaisille 1 luku 24-32.
Heretkää syntiä tekemästä.
Synnin palkka on kuolema.
Kysymys onko homoseksi tai lesboseksi syntiä on yhtä älyvapaa kuin kysyä onko heteroseksi syntiä.
"Pastori Pietinen iltaa - tai tarkemmin sanottuna yötä."
"Iltaa."
"Ai, kirkkoherra Pyyrylä, mitä te tähän aikaan soititte?"
"No, katsos kun olen täällä rippileirillä nyt ja rupesi omatunto kolkuttamaan, että onkohan heteroseksikin syntiä, homoseksihän tietenkin on."
"Joo, tottakai homoseksi on syntiä. Mutta ei, heteroseksi ei ole syntiä."
"No sitähän minäkin, tuli vaan tässä iltasella uskon puute, hyvä että saatiin tämä omatuntoani kolkuttanut asia selvitettyä."
"Joo kaikin mokomin *nauraa lämpimästi*, siunausta!"
"Siunausta!"
Niin, sanoo johonkin huijariin uskova Paavali?!? Sitä ei kielletä Vanhassa Testamentissa eli EI OLE SYNTIÄ!!
kieletään vt:n mooseksen kirjoissa.
hyi, hyi homoseksille. yöäk, yöäk.
on kuollut aktin jälkeen "Jumalan" lähettämästä salamasta?????
Näkyvät nuo julkkishomotkin vielä elävän aktinsa jälkeen oikein hyvin.
Tiesitkö? KAIKKI KUOLEE.
Lesbo ja homoseksi on syntiä. Raamatussa lukee näin: "Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, se on kauhistus"(3.Moos.18:22), Ja Room.1:26-27 "Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti"
ei ollut kondoomia keksitty ei..kas se on sama juttu vähän ku toi siipikarjan syöminen..että semmossii.
-oletko valmis lukemaan tämän tekstin alusta loppuun? Tämä teksti ei ole Jumalasta, sen takia Jumala ei
A L E N N A _ ketään, joka tätä tekstiä ei sydämessään noudata. Tämä teksti kertoo synnistä, siitä mikä on oikeamielistä ja mikä väärämielistä. Väärämielisyys ei tosiasiassa huononna sinun ja Jumalan välistä suhdetta millään tavalla.
Tässä kohtaa on hyvä muistaa, että tavallinen laki on säädetty siksi, että sitä voitaisiin rikkoa, jos ymmärrät (olen joskus aiemmin selittanyt mitä se käytännössä tarkoittaa), tämä ohjeisto on, jotta ne, jotka tahtoisivat rakastaa täydellisesti kumppaniaan, voisivat sen tehdä puhtain sydämin, ilman, että lähdetään liihan kevyellä paatilla liian etäälle rannasta ja hukutaan kovaan merenkäyntiin.
Voin omasta kokemuksesta kertoa, että vaikka ihminen on kuinka täydellisessä ruumiin ja sielun voimissa, niin kun kymmenennen kerran tulet ULOS 110 asteisesta savusaunasta ja SUKELLAT avantoon, niin yhdennellätoista kerralla, vaikka olisit terve ihminen, jalat pettävät alta etkä pysty enää jatkamaan settiä. Tämä on testattu juttu, sen takia on hyvä ymmärtää etsiä harmoniaa eikä äärimmäisyyksiä.
Ihmisen - hetero tai homoparin - ei _ h y ö d y t ä _ elää esiaviollista kauttaan askeesissa, mutta muistakaa, että Ihmisellä on lupa tulla toisen ihmisen sisään vasta siinä vaiheessa kun kaikki on valmista. Mutta. Homma ei vieläkään etene niin juohevasti kuin Herra Pietinen ja Pyyrylä luultavasti Olettaisivat.
Mikä on seksin _ p ä ä m ä ä r ä ?
Onko se: y h d y n t ä ?
EI.
Voitte ja saatte toki sönkätä vastaan, mutta oman käsitykseni mukaan seksin päämäärä on nimenomaan kumppanin välisen rakkaudentunteen syventäminen, ei 'kolmospesä'. Sen takia, heppoisella donitsilla (=pressusta ja havuista kyhätty lautta) ei kannata lähteä ylittämään Suomenlahtea. Oikeanlainen fyysinen kontakti syventää suhdetta. Fyysinen kontakti kuitenkin aina myös ravistelee suhdetta, liian raju fyysinen kontakti liian kevyin perustein "rommauttaa markkinat".
Muistakaa, että kukaan ei vaadi ketään noudattamaan tätä ohjeistusta, kukaan ei vedä sinua hirteen jos rikot tätä. Mutta jos haluat kumppanisi kanssa edetä samalla nopeudella sydäntenne kanssa, ilman, että jompi kumpi osapuolista asettuisi toisen yläpuolelle, silloin hyväksykää ja kunnioittakaa seuraavia ohjeita. Muistakaa, että rakkaudessa ihaninta
on se saavutus, minkä jättää saavuttamatta toisen ihmisen hyvinvoinnin tähden.
Haukalla on KOLME PESÄÄ.
Ensimmäinen pesä on varattu syvälle rakkaudelle, toinen pesä vakiintuneelle rakkaudelle, kolmas pesä sille ajalle, kun kaikki on valmista.
Ensimmäinen pesä.
Älä päästä vyötärösi yläpuolelle ulkopuolisia.
Toinen pesä.
Älä päästä farkkujesi alle ulkopuolisia.
Kolmas pesä.
Ihmisellä on lupa tulla toisen ihmisen sisään vasta siinä vaiheessa kun kaikki on valmista.
Kysymys: Tarkoitanko miehiä vai naisia?
Vastaus: Tarkoitan.
Jumala rankaiskoon synnintekijöitä.
Saa valittaa.
Sut on manipuloitu. Taisivat vanhempasi rangaista sua hyvyyden nimissä joten ajattelet automaattisesti että hyvyyden nimissä voi tehdä pahaa. Kun et itse helvetin hurskaana uskovaisena voi tehdä pahaa, uhkaat jollain olemattomalla roskalla. Se olet sinä joka uhkaa. Ja oletko varma että se "hyvä" mitä edustat, onkin pahuutta? Oletko kyseenalaistanut omat ja auktoriteettiesi ajatukset? Ei vaikuta siltä. Kysyn koska se mitä sanoit viestissäsi, on tosi törkeää ja loukkaa toista ihmistä erittäin paljon.
Siis homo- ja lesboseksi ovat KIRJOITTAJAN mielestä kauhistus koska hän ei hyväksy omaa seksuaalisuuttaan. Jos joku helkkarin jumala on olemassa niin haistakoon paskan koska mulla ei ole tapana miellyttää ketään jolle ei kelpaa yhtään mikään. MIELUUMMIN KUOLEMA KUIN ELÄMÄ POLVILLAAN. (Che Guevara)
Ymmärrän kyllä että yllä oleva viesti on monelle kova paikka. Luuletko, että tuosta noin vain huitaisin tekstin?
Tämä asia - mikä on oikeaoppista seksuaalisuutta parisuhteessa - on ehkä kaikkein kivuliain asia uskontokunnasta riippumatta. Kaikissa uskontokunnissa yleensä lähes yksiselitteisesti KIELLETÄÄN SEKSI ENNEN AVIOLIITTOA. Yhtä kaikki, kaikissa uskontokunnissa RIKOTAAN tuota käskyä KIRJAIMELLISESTI JA JÄRJESTELMÄLLISESTI!! Esimerkiksi, tunnetko montaakaan kritittyä joka olisi naimisiin mennessään ollut neitsyt muuten kuin horoskooppimerkiltään. Joku, en muista kuka, kansainvälistä julkisuutta saanut koomikko puolestaan vitsaili, että musliminaiset ompeluttavat kirurgilla itsensä uudestaan neitseiksi ennen häitä. Niin surkuhupaisaa, oli kyseessä mikä tahansa uskonto. Kaikki uskottelevat itselleen olevansa moitteettomia, hurskaita ihmisiä. Sitten kun vilkaistaan jalkoväliä niin kappas vaan. Miehet ovat samanlaisia.
Tiesin about viikkoa etukäteen, että tämä asia pitää jossain vaiheessa käydä läpi. Mutta tiesin myös, kuinka hankalaa on pukea sanoiksi tämä viesti: juohevaksi kokonaisuudeksi, joka ei loukkaisi ihmisiä. Viikko oli mennyt ja minulla oli pää tyhjä - ei hajuakaan miten lähteä purkamaan aihetta. Älä rupea tästä nyt vittuilemaan, mutta Rukoilin, että osaisin esittää asian puolueettomasti mutta kuitenkin tarpeeksi syvällisesti läpi. Sitten odotin hetken ja aloin kijoittaa.
Tiedän, että käskyjen antaminen on väärin, mutta kuten kaikki pyhässä todellisessa jumalallisessa siunatussa hartaassa uskossa olevat varmasti henkilökohtaisesta kokemuksesta tietävät:
Näin se menee, älä väitä minulle vastaan tässä asiassa. Joka uskonnossa seksi kielletään, mutta joka uskonnossa sellaista ihmistä joka ei ajattele seksiä kaksi kertaa minuutissa, pidetään iljettävänä ali-ihmisenä.
Annoin asiasta ohjeet käskymuodossa, JUURI KIN siitä syystä. Jos olisin selittänyt ne vain ohimennen, sinun jalkovälissä olevat pallukat saisivat sinut salamannopeasti ylipuhuttua JUURI SILLÄ HETKELLÄ kun sinun itsesi pitäisi kyetä säilyttämään kontrolli. Huomasit varmaan, että, en kieltänyt ketään rikkomasta käskymuotoisia ohjeitani?
Miksi sanon niitä käskymuotoisiksi ohjeiksi - nehän olivat SELVIÄ _ K Ä S K Y J Ä !!?? Siksi, että KÄSKYT sisältävät KEHÄPERUSTELUN. OHJEET sisältävät selityksen, ellei se ole aivan päivän selvä, tässä asiassahan selitys ei ole aivan päivän selvä läheskään kaikille. Selitin selvällä suomenkielellä - en millään RAAMATULLA miksi näitä käskyjä kannattaa noudattaa, mitä hyödyttää noudattaa näitä käskyjä, miksi näitä olisi hyvä kunnioittaa kokonaisuutena eikä vain "kuhan nyt sinne päin".
S I K S I, E T T Ä . . .
Ymmärsitköhän oikein erään viestin, jossa sanoin että "kun arvioit toista ihmistä, keskity silmiin, sillä silmät ovat ihmisen tärkein työkalu, ei perse. Älä kuitenkaan unohda persettä."
Toisin sanoen: Ymmärrys on ihmisen tärkein työkalu, ei peräsuoli. Toisaalta se tarkoittaa: Keskittykää ihmisen hyviin, ei huonoihin puoliin: älä kuitenkaan unohda huonoja puolia, sillä et tunne ihmistä jos katsot häntä pelkästään silmiin.
Jos et vieläkään hoksannut, niin perse ei siis automaattisesti ole yhtä kuin seksi.
SEKSI EI OLE OLETUSARVOISESTI SYNTIÄ! Tarkoitan tällä sitä, että uskonnoissa - lähes kaikissa - seksi on iskostettu pyhään "poikkeuksetta-synti" listaan.
Olen neuvonut kaikkia - etenkin katolisia pappeja - kunnioittamaan suorisoa. Seksi on hyvin henkilökohtainen kokemus oli kysymyksessä minkä ikäinen henkilö tahansa oli kypsä tai epäkypsä henkilö - seksissä kahden ihmisen kaksi kaikkein herkintä ja haavoittuvinta ruumiinosaa koskettavat toisiaan, se on hyvin läheinen yhteenkuuluvuuden tunne. Sen sijaan seksuaalisuuden RAISKAAMINEN - naimalla missä vaan koska vaan ketä vaan mihin vaan - hävittää seksin alkuperäisen pyhyyden, "rommauttaa markkinat".
Ihmisellä on hyvin vahva taipumus tähän - ei yhdelläkään eläimelläkään ole luultavasti niin vahvaa ja ristiriitaista seksuaaliviettiä kuin ihmisellä. Sen takia seksuaalisuutta pidetään hyvin syntisenä asiana.
T O S I _ A S I A S S A
Jos me ihmiset olisimme kykeneväisiä kontrolloimaan omaa seksuaalisuuttamme - mikä ei todellakaan tarkoita sitä, että olisimme sukupuolisesti alikehittyneitä, tai että joutuisimme ponnistelemaan pystyäksemme pitämään ajatuksemme poissa seksuaalisuudesta, vaan sitä, että olisimme mieleltämme niin korkealla ymmärryksen tasolla, ettei meillä alkaisi kyrpä sojottaa tai kuola valua heti kun joku vastakkaisen sukupuolen edustaja kävelee ohi - silloin voisimme kulkea aurinkoisina kesäpäivinä kadulla ja kaupungissa ilkosillaan, alastomina, ja tuntea olomme täysin normaaliksi.
Mistähän syystä luulet että Allah käski musliminaisia käyttämään huntuja? Oman itsensä vuoksi??
Jos sinulle jäi vielä epäselväksi syy, miksi annoin ohjeet turvallisesta ja yhtä kaikki, oikeamielisestä seksuaalisuudesta, lue niiden yläpuolella oleva ingressi uudestaan läpi.
Niin, no, tekstistäsi en ota selvää kumpaa solvaat minua vai häntä joka kritisoi kirjoitustani.
Jos pitää henkilökohtaisia syitä kehitellä, niin minusta naisen neitseellinen vagina on kaunis näky, korkattu vagina on taas inhottava näky.
Sen takia, nainen, joka on valmis uhraamaan oman kauniin ulkonäkönsä kumppanilleen, osoittaa mielestäni hyvin suurta rakkautta, kiintymystä ja kunnioitusta kumppania kohtaan. Nykypäivänä vaan alkaa olla niitä jotka Huomattavan nuorina aloittavat "sisäisen kanssakäymisen" vastakkaisen sukupuolen edustajien kanssa ja katuvat sitä sitten vanhempana. Johtuneeko tämä siitä, että nelosluokkalaisille jaetaan nykyään ekat koklauskortsut, vai mistä.
Ja mitäköhän se "synti" oikein on? Taas joku tyyppi on syöttänyt sulle roskaa joka perustuu henkilön itsensä hyväksymisvaikeuksiin omaan seksuaalisuuteensa. Tällaiset ihmiset yrittävät lähinnä hallita muita jottei heidän tarvitsisi hyväksyä itseään juuri sellaisena kuin ovat. Syyllisyyttä elämän nautinnoista. Kuka täällä jaksaisi elää jollei ikinä saa nauttia elämästään. Puhutaan jotain sellaista roskaa että nautinnon täytyy liittyä jonkun olemattoman henkiolennon palvomiseen. No sehän ei ole mitään muuta kuin skitsofreniaa. Jos puhutaan siitä että mikä on oikein ja mikä väärin niin väärin on se että yrittää hallita toisia ihmisiä ja rajoittaa näiden vapautta ja on muutenkin heille paha. Hyvää on kaikki se joka antaa lisää hyviä ajatuksia ja energiaa ja edesauttaa ihmisten hyvää yhdessäoloa. Sitä paitsi lesbous on vain yksi seksuaalisuuden muoto ja omaa seksuaalisuuttaan ei kannata ruveta kieltämään... Tämä oli nyt tällainen paasaus, jumankauta, elä niinkuin tuntuu hyvältä!
Jos oot bi,niin oon kiinnostunut susta!Kiinnostaisiko tällainen komea kundi E-Suomesta?
Paljonko olet iältäsi ja ootko kauniskin tai edes suht hyvännäköinen?Missä asut?
-Nicky.
Onhan se ensinnäkin luonno vastaista ja en todellakaan usko tyttöjen väliseen rakkauteen joka voisi olla yhtä aitoa kuin miehen ja naisen välinen rakkaus. Homoseksuaalit siis lesbot ja homot, ja bi-tyypit ovat yksinkertaisesti himon vallassa ja harrastavat seksiä kaiken kanssa mikä liikkuu. Mutta jos uskoo Jumalaan ja katuu syntejään niin ei Taivaaseen pääsy evätty ole. Jumalan siunausta :)