jatketaan sikakeskustelua kun se on niin suosittua niiden joukoissa jotka rikkovat kaikessa Jumalan tahtoa.
Siis Jumala sanoo näin:
3. Moos. 11:7
sikaa, jolla tosin on kokonansa halkinaiset sorkat, mutta joka ei märehdi: se olkoon teille saastainen.
Jes.66:17 --jotka syövät sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra.
Matt.8:31 Niin riivaajahenget pyysivät häntä sanoen: "Jos ajat meidät pois, niin lähetä meidät sikalaumaan".
32 Ja hän sanoi niille: "Menkää". Silloin ne lähtivät heistä ja menivät sikoihin. Ja katso, koko lauma syöksyi jyrkännettä alas järveen ja hukkui veteen.
--Jeesus ei suhtautunut kovin kunnioittavasti ruokaan jos sika olisi ollut ruokaa!
Siis Jumala sanoo näin:
3. Moos. 11:7
sikaa, jolla tosin on kokonansa halkinaiset sorkat, mutta joka ei märehdi: se olkoon teille saastainen.
Jes.66:17 --jotka syövät sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra.
Matt.8:31 Niin riivaajahenget pyysivät häntä sanoen: "Jos ajat meidät pois, niin lähetä meidät sikalaumaan".
32 Ja hän sanoi niille: "Menkää". Silloin ne lähtivät heistä ja menivät sikoihin. Ja katso, koko lauma syöksyi jyrkännettä alas järveen ja hukkui veteen.
--Jeesus ei suhtautunut kovin kunnioittavasti ruokaan jos sika olisi ollut ruokaa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinun argumentaatiosi perusteella Jeesus ei siis suhtautunut kovin suurella kunnioituksella toisuskoviin, kun hän käytti sikaa vertauskuvana heistä?
”Älkää antako koirille sitä, mikä on pyhää, älkääkä heittäkö helmiänne sikojen eteen, etteivät ne tallaa niitä jalkoihinsa ja käy teidän kimppuunne ja raatele teitä.” (Matt7.6)
Koirat ja siat eivät todellakaan ole vertauskuvia tosiuskovista vaan juuri päinvastaisista henkilöistä!
Vai sinun mielestäsi Jeesus käytti sikaa kielikuvana uskovaisesta! Onpas sinulla todella outo tapa lukea Raamattua? Ihmekös sitten, että kannanotoistasi saa ällöttävän kuvan adventismista! Se on todella surullista, koska kyse on hienosta asiasta.
järveen, nuo kolme tuhatta sianraatoa levisivät ympäri järveä. Sellä ne vihertävän keltaisiksi pöhöttyneinä kelluivat vuorten lähes ympäröimässä järvessä auringon paahteessa. Muutaman päivän kuluttua mätänemisprosessin vaikutuksesta ne alkoivat hirvittävästi haista. Löyhkä oli kamala, varsinkin tyyninä iltapäivinä, kun tuulenvirekään ei puhaltanut.
Mädäntyneet, vihertävänkeltaisiksi pöhöttyneet sianraadot alkoivat hajota mätänemisprosessin vaikutuksesta viikon, parin kuluttua. Löyhkääviä, vihertävänharmaita läskinriekaleita, lihaskudoksia ja sisäelimiä ajelehti pitkin järveä. Melkoinen määrä raadoista ajautui myös rantaan, josta osa rannan kyläläisistä nouti juomavetensä. Kuin tyhjästä järvelle ilmestyi myös haaskalintuja, jotka mekastivat mädäntyneitä suolenkappaleita repien sankkojen käpäsparvien ympäröiminä.
Haaskalinnut ja kärpäset eivät suinkaaan olleet ainoita, jotka saivat nauttia yllättävästi saamastaan ylimääräisestä ravinnosta. Kolmestatuhannesta hajoavasta sianraadosta riitti runsaasti syötävää myös järvessä eläville kaloille joiden elämä niukkaravinteisessa järvessä aiemmin oli ollut jatkuvaa ravinnon hakemista. Nyt ne uiskentelivat laiskasti hajoavien läskinriekaleinen joukossa popsien mielin määrin aallokossa lilluvaa haisevaa mössöä.
Järvi haisi niin kamalasti, että seudun kalastajat olisivat mieluusti häipyneet kauaksi rannikolta ja silloinkin tuulen yläpuolelle mutta nälkä pakotti astumaan venheeseen ja menemään kalaan koska muukaan ei auttanut: lapset parkuivat ja muija motkotti. Nokkaansa pidellen kalastajat lykkivat venheensä vesille ja soutivat pahimpia haisevia rykelmiä väistellen ulapalle, jossa heittivät verkkonsa veteen. Helposti he saivatkin kierrettyä kylläiset kalat, jotka eivät olisi viitsineet eväänsäkään väräyttää mutta saikyteltyinä kuitenkin pyrähtivät kalamiesten verkkoihin.
Illan tullen järven rantamilta levisi paikasta jos toisestakin hiilloksella kypsyvän kalan herkullinen tuoksu: tuoksu jonka joukossa oikein tarkasti haistaen saattoi juuri ja juuri erottaa häivähdyksen eltaantuneesta sianrasvasta. - Vai oliko tuo paistuvan kalan hajun joukossa oleva häivähdys vain kuvittelua! Kenties. Kukapa tietää.