oikomishoito

niin että oikomishoidossa kun laitetaan kiinteitä hammasrautoja, niin onko mahdollista että raudat laitettaisiin melko "ylös" tai siis ylähampaisiin ja mahdollisimman ylös ne raudat ettei ne näkyisi? jos nyt ymmärsitte. niin tietääkö joku?
3552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En tiedä että voiko niin tehdä mutta minulla oli monen vuoden ajan raudat kitalaessa, siis hampaiden sisäpuolella. Ne eivät olleet sellaiset raudat mitkä tulee eteen vaan ne olivat sellaiset ns. levittimet jotka oli kiinni takahampaissa ja hampaiden sisäpuolella. Ainut mikä haittoi asiaa oli R:n ja S:n sanominen ja siitä on jäänyt pieni R-vika :/

Mutta juttele lääkärisi kanssa eri vaihtoehdoista. Oletko ajatellut yö rautoja? Joustava lenkki joka laitetaan öisin kiinni hampaisiin, niin ettei tarvitse pitää niitä päivisin? =)

Äänestä
  • "Oletko ajatellut yö rautoja?"
    Sori, mutta itseäni hillittömästi alkoi naurattaa tuo hommeli. Siis hampaiden oikominen ei ole ihan sama kuin kaupassa asiointi, että voisit valita että mitä haluat ja mitä et! Eli hoitoja ja laitteita ja vempaimia ja härveleitä on erilaisia, sen mukaan mikä on ongelma jota hoidetaan. Kaikkia "juttuja" ei voida hoitaa suun sisäpuolelle laitettavalla "levittimellä" eikä taas yöraudoilla hoideta mitä vaan.

    (Vertauksena vaikka näin: polven tähystyksessä ei voi lääkäri käyttää naisille gynekologiseen tutkimukseen tarkoitettua levitintä...)

    Äänestä

miten vain voi laittaa, vaan tarkoituksenmukaisesti, mahdollisimman keskelle hammasta. Ja oli ne nyt missä kohtaa suuta vain, toiset joko huomaavat tai eivät, useimmiten huomaavat, mutta entä sitten?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kysyn kirjoitti:

niin että oikomishoidossa kun laitetaan kiinteitä hammasrautoja, niin onko mahdollista että raudat laitettaisiin melko "ylös" tai siis ylähampaisiin ja mahdollisimman ylös ne raudat ettei ne näkyisi? jos nyt ymmärsitte. niin tietääkö joku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu