sutenöörit riistää

työttömiä

Moraalittomat sutenöörit yrittää parittaa työttömiä.
(- vuokratyöfirmat, järjestöt esim spr, työnantajat,,,, jne..)

Ihmisen hädänalainen tila on tuonut markkinoille nuo hyeenat.

MISSÄ OVAT OIKEAT TYÖT; joilla tulee toimeen !!???

9

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leipäjonoissa

      Tosiaan, nuo salistajat ja hyeenat raastaa työttömiä vereslihalle.
      Sekä aineellisesti että henkisesti.

      mm kirkko nöyryyttää ihmisiä leipäjonoissa.
      Siinä paatuneemmankin papin sielu paranee, kun saa alamaisia johdettavlseen.
      Varmaan oikea "jeesus olo" !

    • rehti kansalainen

      Oletko kenties joutunut Venjän mafian käsiin ja seonnut?

      • rikaat riistää

        Aivan kotimainen työmarkkinamafia riistää köyhimpiään.......

        Saastaista paritusta ja hyväksikäyttöä !!!


    • persaukisten piiritarkastaja

      Olin SPR:llä palkkatukitöissä viime vuonna, pitivät juuri niin kauan kun saivat korotettua palkkatukea. Työt tein hyvin ja kehuja tuli jatkuvasti. Mutta kun tuo 90%:lla korotettu palkkatuki loppui ja olisi ollut sitä normaalia palkkatukea jäljellä vielä vuosi niin ei jatkaneet työsopimusta. Se sijaa toivottivat tervetulleeksi työelämävalmennukseen, työharjoitteluun, vapaehtoistyöhön yms. palkattomiin töihin milloin vain. Siellä olikin porukka jotka oli olleet ensin vuoden palkkatukitöissä ja sitten olivat toista vuotta "orjatöissä" tehden täsmälleen samaa työtä mistä aikaisemmin oli saaneet palkkaa. Tuollainen homma haiskahtaa jo vaikka miltä!!

      SPR:llä on ns. talokohtainen työehtosopimus. Alussa oli työaika 24 h/viikko joka muuttui työnantaja yksipuolisella suullisella ilmoituksella 21h/viikko palkan pysyessä ennallaan, 727 euroa/kk, brutto. Siinä vaiheessa aloin haistaa palaneen käryä ja hommasin kyseisen työehtosopimuksen josta kävi ilmi että palkka oli ollut reilusti alle palkkataulukon alimman palkan, siis työaikaan suhteutettuna. Siis SPR rikkoi omaa tekemäänsä työehtosopimusta.

      Työsuhde loppui marraskuussa ja vuosilomaa oli kertynyt 16 päivää jotka työnantaja yritti määrätä pidettäväksi lomana vastoin vuosilomalakia marraskuussa. Vuosilomalain mukaan ei työnantaja voi määrätä pidettäväksi kulumassa olevan lomanmääräytymisvuoden lomaa työsuhteen kestäessä eikä loma ajan (2.5.-30.9)ulkopuolella. Taaskaan asiasta ei sen kummemmin puhuttu vaan loma oli merkitty työvuorolistaan. Vuosilomalain mukaan vuosiloman ajankohta on ilmoitettava kuukautta ennen loman alkamista. Siis kolminkertainen vuosilomalainrikkomus!!

      Liiton avulla sain kuitenkin lomat rahana ja palkkarästitkin maksoivat. Kukahan montaa on tulla tavalla kohdeltu? Kaikkien saatavat ei ole vielä vanhentuneet. Vanhenemisaika on 2 vuotta työsuhteen päättymisen jälkeen.

      Miten voi luottaa enää yhteenkään työnantajaan kun luotettavana pitämäni SPR:kin tekee tuollaista?

      • Kaaleppi

      • persaukisten piiritarkastaja
        Kaaleppi kirjoitti:

        Länsi-Uudenmaan yrittäjiä vaivaa työvoimapula.
        http://lotta.yle.fi/rsweblja.nsf/sivut/Uutiset2004?opendocument&pageid=Content4E9C8

        Hommaa sinäkin elinkeino työstä, älä turhia syytä niitä jotka auttavat saithan arvokasta työkokemusta SPR:n työstä...

        Minua ei huijata enää tämän jälkeen!!

        Työvoimapulahan on sitä että etsitään nöyriä orjia jotka ei osaa/uskalla puolustaa laillisia oikeuksiaan. En ole mikään kepillä ohjattava tyyppi. Kokemusta löytyy usealta eri alalta paljon vaativaamistakin tehtävistä ja ikääkin jo 50 vuotta.

        Kaaleppi, onko se mielestäsi sitä asennevammaisuutta jos pitää omista oikeuksistaan kiinni?


      • Gestapo

      • Mahtaa se olla
        Gestapo kirjoitti:

        puhuu Kaaleppi asiaa! Ihan minun ajatuksia.

        jännää sairastaa jakautunutta persoonallisuutta. Yritätkö välillä naida itseäsi?


      • Täällä on käyty sanomalehdessä keskustelua SPR:stä ja palkkatukityöstä,
        tuo juttu sopisi juuri nyt paikalliseen sanomalehteen tai paikallislehteen
        täällä.
        Jos olet kiinnostunut laittaan juttusi lehteen niin pistä viestiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      110
      3019
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      192
      2710
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      62
      2156
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1441
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      1416
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1320
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1131
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      900
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      882
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      863
    Aihe