Mites toimitaan, onko uusissa autoissa kolmipiste vyöt myös "hytissä". Ollaan kesällä lähdossä pikkupoitsujen kanssa reissuun ja mietin pitääkö asentaa koroke/turvaistuimia tms asuntoauton hyttiin? Olemme lähdössä pidempään reissuun! Olen henklöautossakin ollut tosi tarkka turvaistuimista ja haluan kuljettaa muksuja mahdollisimman turvallisesti. Kertokaa ihmeessä noviisille miten ootte homman käytännössä hotaneet?
Lapset asuntoautossa???
9
4295
Vastaukset
- elätkö 1820 tai 2007?
Kaikissa uusissa asuntoautoissa on täsmälleen samat turvamääräykset kun sinun pikku Fiiatissa.
- jaksat aina
ihmisille vittuilla että "sulla on vaan pikku fiiatti" taidat ite ajaa jollain tipolla...
mut eipä täällä muutenkaan mitään asiallisia vastauksia saa...
mut joo kyllä turvaistuimet saa kiinni uudehkoon asuntoautoon - mutta kummiskin
jaksat aina kirjoitti:
ihmisille vittuilla että "sulla on vaan pikku fiiatti" taidat ite ajaa jollain tipolla...
mut eipä täällä muutenkaan mitään asiallisia vastauksia saa...
mut joo kyllä turvaistuimet saa kiinni uudehkoon asuntoautoonkaikissa uusissa m-autoissa on samat turvavarustukset kun pikku Fiiatilla tai jopa paremmat.
- asuntoautossa
Kaikissa uusissa asuntoautoissa pitäisi olla turvavyöt . Itse ohjaamossa normaalit 3-piste turvatyynyt . Asunto-osassa selkä menosuuntaa lantiovyöt ja kasvot menosuuntaa 3-pistevyöt .
Lasta et voi laittaa ohjaamoon , mikäli siellä on turvatyyny .Suosittelen asunto-osan 3-pisteturvavöiden käyttöä ja koroke laitetaan aina kun lapsi istuu kasvot menosuuntaan ,muuten tuon istuinpaikalla pelkää lantiovyötä käyttäessä lapsi lyö päänsä pöydän kulmaan äkkijarrutuksessa. - höh
Matkailuosan selkä menosuuntaan penkeissäkin on kolmenpisteen turvavyöt. Selkä menosuuntaan on lapselle turvallisin paikka istua. On vain katsottava ettei pöydältä ja hyllyiltä pääse tulemaan mitään syliin mahdollisessa paniikkijarrutuksessa.
- Eipo
Meillä on selkä menosuuntaan istuvalla on lantiovyö ja naama menosuuntaan istuvilla 3-pistevyö. Lasten ollessa turvakaukalossa ei penkkien välinen pöytä mahtunut olemaan paikoillaan vaan jouduimme ottamaan sen ajon ajaksi pois.
Nykyään turvaistuin mahtuu olemaan kolmipistevyössä ja pöytä paikallaan. Tosin turvaistuimen ja pöydän korkeus on aika nafti eli kaikissa tämäkään mahdollisuus ei päde.
Meidän autoissamme lapsia ei voi istuttaa selkä menosuuntaan, koska britaxin turvaistuimet kieltää lannevyön käytön ja toisalta ei miellä ole tarvista käyttää lannevoitä yksi kolmesta istuu ohjaamossa kartturina. Homma toimiin hyvin, jopa paremin kuin emännän kanssa;) - karvanaamari
Istuinryhmät mistä voidaan tehdä vuode. Pöytä lasketaan ala-asentoon (vuodeasento), nyt saa selkä menosuuntaan turvaistuimessa istuva tarpeeksi tilaa eteensä. Vähän isompien, korokeistuinta käyttävien kanssa menetellään samalla tavalla. Vasta silloin, kun lapsi voi istua sellaisenaan turvavöissä, jätetään pöytä oikeaan korkeuteensa.
- Karmann
Monissa 200luvun autoissa on ihan samanlaiset turvavyöt kuin henkilöautoissa ja myös laki on sama, eli pienet turvaistuimiin. Omassani löytyy myös ISOFIX-pikakiinnikkeet, nekin samanlaiset kuin henkilöautossa. Turvallista matkaa!
- sillälailla
Eikös 200-luvun autoissa ollut vielä puupyörät ja härkämoottorit?
Isofixit keksittiin sitten vasta 20. vuosisadalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po393419Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162635Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242594Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441836- 251566
- 1211341
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791288Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901259- 1091201
Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241166