voinko aloittaa heti? meliane->yasmine

Olen siis vaihtamassa e-pillerimerkkiä Melianeista Yasmineihin. Voinko aloittaa Yasminet heti viimeisen meliane-pillerin jälkeen, vaikka ohjeissa sanotaan, että siirryttäessä toisesta valmisteesta Yasmineihin olisi pidettävä tuo 7 pvän tauko?
4318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eli joissain valmisteissa ei tarvi pitää taukoa, mutta yasmineissa täytyy pitää.. eli taukoviikko väliin ja sitte vasta alotat uusilla.

Äänestä

Hei!

Itse olen vaihtanut yhdistelmäehkäisypillerimerkkiä useasti, ja aina olen saanut ohjeeksi aloittaa uuden laatan suoraan edellisen merkin perään. Kokemuksia minulla Yasmineista, Yasminelleista ja Merciloneista.

Tauon kuulemma saa pitää, jos haluaa, mutta jos on ollut unohduksia tai muita "ongelmia", ja ehkäisytehoa on syytä epäillä, on hyvä aloittaa uuden merkin ensimmäinen laatta aivan putkeen.

Toisaalta, jos pillerit on ottanut säännöllisesti, ehkäisee ed. merkki siis taukoviikollakin, ja uuden merkin voi aloittaa taukoviikon jälkeen.

Näin yhdistelmäehkäisyvalmisteissa.



Jos lääkärin ohjeet minulle ovat olleet epäselviä, olen kysynyt apteekista vielä viimeisimmän neuvon.

Äänestä
  • ..voin siis ilmeisesti hyvillä mielin jatkaa suoraan meliane-laatan jälkeen uusilla Yasmineilla? :)

    Äänestä

  • Liiba kirjoitti:

    ..voin siis ilmeisesti hyvillä mielin jatkaa suoraan meliane-laatan jälkeen uusilla Yasmineilla? :)

    Tosiaan en tiedä, mitä sinun lääkärisi on antanut Yasmin-reseptiä kirjoittaessaan sinulle ohjeeksi, mutta en usko että tauottomuudesta on mitään terveydellistäkään haittaa. Ainostaan voi tiputteluvuotoa tai turvotusta ilmetä toisen laatan, eli sen ensimmäisen Yasmin-laattasi aikana.


    Yasminien pakkausselosteessa lukee seuraavaa:

    Kun siirryt toisesta yhdistelmävalmisteesta Yasminiin:
    Aloita Yasmin-tablettien käyttö aiemman ehkäisyvalmisteen käytössä pidettävän 7 päivän tauon jälkeisenä päivänä.

    Eli tuon mukaan tauko pitäisi pitää, mutta itse aloitin Yasminellet suoraan ed. valmisteen laatan viimeisen pillerin jälkeen, enkä siis pitänyt taukoa. (Yasminellet ovat siis muuten samat kuin Yasminit, niissä on vain 10mg vähemmän estrogeenia.)


    Kysy vielä ihan varmuudeksi vaikka Yliopiston apteekin päivystävästä puhelinpalvelusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liiba kirjoitti:

Olen siis vaihtamassa e-pillerimerkkiä Melianeista Yasmineihin. Voinko aloittaa Yasminet heti viimeisen meliane-pillerin jälkeen, vaikka ohjeissa sanotaan, että siirryttäessä toisesta valmisteesta Yasmineihin olisi pidettävä tuo 7 pvän tauko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu