Haluun tuoda oman näkemykseni tänne.Markku Koivisto on Jumalan voitelema mies,ja luterilainen kirkko ei voi sietää sitä,koska kirkko on liikaa kangistunut perinäis-säädöksiinsä ja toiseelta mukautunut liikaa maailman menoihin,ja kirkolta puuttuu elävä evankeliumi.Oon kuunnellut saarnoja netistä(koiviston)ja käynyt lappeenrannan kokouksessa ja todennut sen ihan terveeksi Raamatun mukaiseski toiminnaksi,ylistys/palvonta ja paranemiset on ihan pyhänhengen toimintaa.Pitää muistaa että aina on astian makua mukana,jos virheitä etsii.siunataan nokia missiota.
NOKIA MISSION
5
653
Vastaukset
- Markku Tampio
että luterilainen kirkko on ns. kaavoihinsa kangistunut, mutta samoinhan on sijoilleen kangistunut moni muukin kirkko-, ja paikallisseurakunta. Että eipä näillä taida asiassa olla muutoin eroavaisuuksia sen suhteen. Ja koska kaikilla seurakunnilla on ne omat vanhat perinnäissääntönsä, niin siinäkään ei liene syytä vastakkain asetteluun. Jokainenhan toimii asioissa, niinkuin on asiat ajansaatossa tyylikseen omaksunut.
Ja koska jokainen yhteisömme on vajavainen Jeesuksen seuraaja, niin rukoillaan näitten kaikkien puolesta Herramme siunausta evankeliumin menestymiselle keskuudessamme. - ML213
Kuuntelin Radiosta Koiviston haastattelua (Ykkösaamu).Ainakin siinä lyhyessä tuokiossa hän puhui erittäin selkeästi uskoon liittyvistä asioiosta.Ihmisen ongelmoitumisesta ja parannuksen välttämättömyydestä jne...Koiviston mielikuvista ilmentyi uskontekojen välttämättömyys mm.
Harmittaa vain miten sokea hän on kirkkoa kohtaan.Ohjelmassakin tuli esille, mistä kirkko oli "nuhdellut" Koivistoa, liittyivät vahvasti uskontekoihin.
Kirkon opetushan, jopa kieltää uskonteot.Tässäkin yhteisössä "väännetään" kättä samasta asiasta.Koko lapsikaste kulminoituu uskontekojen kieltämiseen.Tämähän on luonnollista kun kastettu lapsi ei tule uskoon, niin ei hänessä voikkaan ilmentyä uskontekoja silloin eikä myöhemmin.Siksi tämä on erittäin arka alue kirkollisille.
Mutta,- hyvää tässä Markku Koiviston eroittamisessa on ,miten hänelle mahdollistuu näkemään kirkon opetuksen ristiriitaisuus ja harha.
Toinen hyvä asia tässä on,- jos uskovat eivät itse sokeudessaan ymmärrä tulla pois kirkon toiminnasta, niin Jumala johtaa heidät vaikka riitojen kautta ulos.Viimenhän kirkkoon jääkin vain "Kylliäiset" ja ihmiset, jotka tietoisesti elävät maailman ihmisten/jäsenien mielipiteitä/tapoja kunnioittaen.- Koivisto ole
sokea kirkon lankeemukselle, mutta hän ei sitä tuo esille, kuin tilanteissa, joissa Jeesus käskee hänen niin tehdä. Koivisto toimii Raamatun mukaan, eli niin pitkälle, kuin on mahdollista etsii sopua.
Muut ovat he, jotka riidat aiheuttavat, he ovat niitä joilta puuttuu Jumalan tuntemus.
Lapsikaste jälleen esillä ja jälleen sanon, että lapsikaste on kelvollinen kaste, mutta ei pelasta ketään, kummemmin kuin aikuisena otettu vesikastekkaan, vaan pelastava KASTE ON JEESUKSEN ANTAMA KASTE, jonka Hän antaa usein myöhemmin, kuin vesikaste on saatu, joskus paljonkin myöhemmin ja sen kaste tapahtuu ylhäältä tulevalla vedellä ja Hengellä. - ML213
Koivisto ole kirjoitti:
sokea kirkon lankeemukselle, mutta hän ei sitä tuo esille, kuin tilanteissa, joissa Jeesus käskee hänen niin tehdä. Koivisto toimii Raamatun mukaan, eli niin pitkälle, kuin on mahdollista etsii sopua.
Muut ovat he, jotka riidat aiheuttavat, he ovat niitä joilta puuttuu Jumalan tuntemus.
Lapsikaste jälleen esillä ja jälleen sanon, että lapsikaste on kelvollinen kaste, mutta ei pelasta ketään, kummemmin kuin aikuisena otettu vesikastekkaan, vaan pelastava KASTE ON JEESUKSEN ANTAMA KASTE, jonka Hän antaa usein myöhemmin, kuin vesikaste on saatu, joskus paljonkin myöhemmin ja sen kaste tapahtuu ylhäältä tulevalla vedellä ja Hengellä.Ymmärtääkseni Koivistoa syytettän raskaimmin siitä kun hän puheessaan tuo voimakkaasti esille uskoontulemisen välttämättömyyden.
NO, tämähän on suoraan lapsikastetta vastaan.Lapsikastetuthan pitäisi olla jo uskossa.
Tätä se tiesi kun Markku Koivisto alkoi "veljeillä" vapaiden suuntien kanssa.Näkee jo uskoontulon/uudestisyntymisen välttämättömyyden.Mitähän hän näkee muutaman vuoden päästä?Jumala siunatkoon Koivistoa!
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2054820Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html163803Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2193686Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233028Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1572995Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152511Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642482Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien802288En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132115
