NOKIA MISSION

Haluun tuoda oman näkemykseni tänne.Markku Koivisto on Jumalan voitelema mies,ja luterilainen kirkko ei voi sietää sitä,koska kirkko on liikaa kangistunut perinäis-säädöksiinsä ja toiseelta mukautunut liikaa maailman menoihin,ja kirkolta puuttuu elävä evankeliumi.Oon kuunnellut saarnoja netistä(koiviston)ja käynyt lappeenrannan kokouksessa ja todennut sen ihan terveeksi Raamatun mukaiseski toiminnaksi,ylistys/palvonta ja paranemiset on ihan pyhänhengen toimintaa.Pitää muistaa että aina on astian makua mukana,jos virheitä etsii.siunataan nokia missiota.

5

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Markku Tampio

      että luterilainen kirkko on ns. kaavoihinsa kangistunut, mutta samoinhan on sijoilleen kangistunut moni muukin kirkko-, ja paikallisseurakunta. Että eipä näillä taida asiassa olla muutoin eroavaisuuksia sen suhteen. Ja koska kaikilla seurakunnilla on ne omat vanhat perinnäissääntönsä, niin siinäkään ei liene syytä vastakkain asetteluun. Jokainenhan toimii asioissa, niinkuin on asiat ajansaatossa tyylikseen omaksunut.
      Ja koska jokainen yhteisömme on vajavainen Jeesuksen seuraaja, niin rukoillaan näitten kaikkien puolesta Herramme siunausta evankeliumin menestymiselle keskuudessamme.

    • ML213

      Kuuntelin Radiosta Koiviston haastattelua (Ykkösaamu).Ainakin siinä lyhyessä tuokiossa hän puhui erittäin selkeästi uskoon liittyvistä asioiosta.Ihmisen ongelmoitumisesta ja parannuksen välttämättömyydestä jne...Koiviston mielikuvista ilmentyi uskontekojen välttämättömyys mm.

      Harmittaa vain miten sokea hän on kirkkoa kohtaan.Ohjelmassakin tuli esille, mistä kirkko oli "nuhdellut" Koivistoa, liittyivät vahvasti uskontekoihin.

      Kirkon opetushan, jopa kieltää uskonteot.Tässäkin yhteisössä "väännetään" kättä samasta asiasta.Koko lapsikaste kulminoituu uskontekojen kieltämiseen.Tämähän on luonnollista kun kastettu lapsi ei tule uskoon, niin ei hänessä voikkaan ilmentyä uskontekoja silloin eikä myöhemmin.Siksi tämä on erittäin arka alue kirkollisille.

      Mutta,- hyvää tässä Markku Koiviston eroittamisessa on ,miten hänelle mahdollistuu näkemään kirkon opetuksen ristiriitaisuus ja harha.
      Toinen hyvä asia tässä on,- jos uskovat eivät itse sokeudessaan ymmärrä tulla pois kirkon toiminnasta, niin Jumala johtaa heidät vaikka riitojen kautta ulos.Viimenhän kirkkoon jääkin vain "Kylliäiset" ja ihmiset, jotka tietoisesti elävät maailman ihmisten/jäsenien mielipiteitä/tapoja kunnioittaen.

      • Koivisto ole

        sokea kirkon lankeemukselle, mutta hän ei sitä tuo esille, kuin tilanteissa, joissa Jeesus käskee hänen niin tehdä. Koivisto toimii Raamatun mukaan, eli niin pitkälle, kuin on mahdollista etsii sopua.
        Muut ovat he, jotka riidat aiheuttavat, he ovat niitä joilta puuttuu Jumalan tuntemus.

        Lapsikaste jälleen esillä ja jälleen sanon, että lapsikaste on kelvollinen kaste, mutta ei pelasta ketään, kummemmin kuin aikuisena otettu vesikastekkaan, vaan pelastava KASTE ON JEESUKSEN ANTAMA KASTE, jonka Hän antaa usein myöhemmin, kuin vesikaste on saatu, joskus paljonkin myöhemmin ja sen kaste tapahtuu ylhäältä tulevalla vedellä ja Hengellä.


      • ML213
        Koivisto ole kirjoitti:

        sokea kirkon lankeemukselle, mutta hän ei sitä tuo esille, kuin tilanteissa, joissa Jeesus käskee hänen niin tehdä. Koivisto toimii Raamatun mukaan, eli niin pitkälle, kuin on mahdollista etsii sopua.
        Muut ovat he, jotka riidat aiheuttavat, he ovat niitä joilta puuttuu Jumalan tuntemus.

        Lapsikaste jälleen esillä ja jälleen sanon, että lapsikaste on kelvollinen kaste, mutta ei pelasta ketään, kummemmin kuin aikuisena otettu vesikastekkaan, vaan pelastava KASTE ON JEESUKSEN ANTAMA KASTE, jonka Hän antaa usein myöhemmin, kuin vesikaste on saatu, joskus paljonkin myöhemmin ja sen kaste tapahtuu ylhäältä tulevalla vedellä ja Hengellä.

        Ymmärtääkseni Koivistoa syytettän raskaimmin siitä kun hän puheessaan tuo voimakkaasti esille uskoontulemisen välttämättömyyden.
        NO, tämähän on suoraan lapsikastetta vastaan.Lapsikastetuthan pitäisi olla jo uskossa.

        Tätä se tiesi kun Markku Koivisto alkoi "veljeillä" vapaiden suuntien kanssa.Näkee jo uskoontulon/uudestisyntymisen välttämättömyyden.Mitähän hän näkee muutaman vuoden päästä?Jumala siunatkoon Koivistoa!


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      145
      4687
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3885
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2559
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2002
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1848
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1177
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      815
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe