Kuidas se tapahtuu kun ostan auton Eestistä ja tuon sen laivalla Hesaan? Mikä on edullisin tapa ja onko muita vaihtoehtoja?
Eestistä auto
Nimetön
51717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja sillä seilaat eestaas tota väliä pimeen viinan haussa ja samalla kotimatkalla tuot auton ruumassa Suomeen...
Eikös se edullisin tapa ole mennä laivalla sinne Eestiin ja rannasta taksolla autoliikkeeseen, maksaa auto,ajaa takaisin laivalle ja sillä Suomeen ???
Mikä voisi olla "muu" vaihtoehto???
Kysymyksessäsi ei ole tolkkua jos et itse osaa tuota hakua keksiä eli kannattaako sinun edes uskaltaa mennä hakemaan ulkomailta autoa...
Meinaatko, että ei tarvitse rekisteröidä omiin nimiin eikä vakuutusta eikä siirtokilpiä?
Nämä voisivat viitata toiseen tapaan. Siis tarvitaanko siirtokilvet ja vakuutus vai voidaanko junailla muulla tavalla?
Mikä tuossa on noin vaikeaa?
Virossakaan ei saa ajaa kilvettömällä ja vakuuttamattomalla autolla eli auto pitää ajaa satamaan joko virolaisilla kilvillä tai kuljettaa trailerilla/hinausautolla.
Vaihtoehtoja lienee kolme.
1. Teet kaupat ja ajat auton satamaan, jossa irrotat kilvet ja menet ARK:iin poistamaan auton rekisteristä. Ongelmana on auton pysäköiminen satamaan siten, ettei sitä hinata pois.. Ostajan on oltava mukana tekemässä rekisteristä poistoa, koska Suomessa tarvitaan ulkomaista rekisteriotetta.
2. Menet myyjän kanssa poistamaan auton rekisteristä ja otat samalla virolaiset siirtokilvet liikennevakuutuksen. Maksaa noin 100 euroa, mutta niillä kilvillä saa sitten Suomessa ajaa kuukauden.
3. Sovit myyjän kanssa, että myyjä toimittaa auton hinurilla satamaan, jossa sinä olet odottamassa. Toimii hyvin ainakin silloin, kun ostaa Saksasta ym. tuodun auton, joka ei ole Viron kilvissä. Useilla autoliikkeillä on omat lavettinsa, joten kuljetus kyllä järjestyy.
Jos ostan auton yksityiseltä missä on Tallinnassa paikka jossa auto poistetaan rekisteristä ja kuka poistaa? Ja saako passintarkastuksen läpi ajaa ilman kilpiä laivaan?
Ilmeisesti pitää olla joku paperi jolla todistaa, että omistaa auton. Entä Hesan päässä? Tulen illalla satamaan nii saanko ajoluvan? Tämä on helppoa kun tietää, vai?
todella varma kotiinkuljetus (viinat ja tupakat ruumaan
http://kotisivu.dnainternet.net/raimv/autolautta.pps