Selän ojentaja ???

Heiverö

Selkääni särkee aina silloin tällöin ja kipu tulee alaselän lihaksesta(erectus spinalis tai jotain) ja se kipu häipyy muutamaksi viikoksikin kun tekee kuntosaliharjoitteita sille lihakselle.

Haluaisin tietää miten vaarallista on tehdä tätä ko lihasta väärin? Usein kuulee pelottelua siitä, että selkätreeni on vaarallista. Saako selkää taivuttaa kaarevaksi kun harjoittaa sitä alaselän lihasta ja jos saa, niin miksi siitä aina silloin tällöin puhutaan pahaa? Ja mikä olisi ero, jos harjoittaa tätä lihasta selkäsuorana, esim nostaa maasta painoja selkä suorana. Joskus kuntosalilla on oikein kuvia miten soutukoneessa koko selkä kaareutuu. Ja samaten ns. selkätreenikoneessa selkää ohjataan kaartamaan. Voisiko tähän saada mitään lyhyttä selitystä? Onko kyseessä vain se että "liikkeen linjaa" ei saisi pitää kaukana selän "tukipisteestä" eli lantiosta.

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tomppa

      Tää on vaikea selittää, että anteksi vaan jos kukaan ei tajua mitään!
      Ensin särystä: Jos sulla särkee selkää tuosta lapojen alapuolen korkeudelta, kipu tulee selkälihaksista. Mutta jos sulla särkee ristiselästä, kipu tulee pakaroista ja takareisistä tai jos kipu on enemmän tuolla pallean kohdilla (suunnilleen) se voi johtua lantiolihaksista.

      selän treenaaminen on vaarallista vain jos teet raskaita liikkeitä selkä pyöreänä. Ns. selkätreenikoneessa suritus tehdään nimenomaan niin, että lähdet alaalta rullaamaan selkä pyöreänä ylös ja kun selkä on sopivalla korkeudella oikaiset selän suoraksi.(tajusko kukaan)? Kun taas esim. maastavedossa selkä pitää ehdottomasti pysyä ryhdissä.
      Semmoiset "gurut" jotka väittää, että selän treenaaminen on vaarallista kannattaa jättää yksin mielipiteineen.

    • Kantapäänkautta

      Mikäli sinulla ei ole rakenteellisia vammoja luustossasi tai lihaksissasi niin helpotusta voi tuoda pakaroiden ja lantioon venyttely. Mutta tärkeintä on pitää huoli siitä että vatsalihaksesi on kunnossa. Heikot vatsalihakset suhteessa selän lihaksiin ovat yleisin selkäkipujen aiheuttaja. Tee liikkeita jotka eivät ärsytä selkääsi.
      Ja suosittelisin käymään fysioterapeutin luona joka voisi katsastaa niin sanotut syvät lihaksesi. Pitkät yli 48h:n kiputilat syövät syvää lihaksistoa ja aiheuttavat lisää jäykkyyttä ja kiputiloja. Heiltä saat(ainakin kun kysyt) neuvoja miten vahvistaa niitä syviä vatsa ja selkälihaksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3763
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      32
      2179
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2074
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1542
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1482
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1443
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1172
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1133
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe