"Mutta Jeesus vastasi heille: "Minun Isäni tekee yhäti työtä, ja minä myös teen työtä". Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi."
Joh. 5:17-18
Joh. 5:17-18
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sapatista IHMISTÄ VARTEN OLEVAN ilon päivän, ettei ihmisen tarvitse olla sitä päivää varten orjuutettu, vaan se päivä on IHMISTÄ VARTEN, alistettu hänen tarpeitensa mukaan.
Siksi Jeesus sanoikin, että ihmisen ON LUPA tehdä hyvää sapattinakin, koska minun Isänikin tekee alati työtä. Ihminen ei ole sapattia varten, vaan Sapatti ON IHMISTÄ VARTEN.
Sensijaan Jeesus ei koskaan muuttanut sapattia millekkään toiselle päivälle, vaan kumosi ainoastaan ihmisopit sapatilta.
Eihän kukaan sunnuntaita sapatiksi väitäkään. Kristitythän sanovat niin, ettei kristinuskoon ole mitään päivää asetettu kristinuskon sapatiksi. Väität siis tyhjää vastaan. Pidä hyvänäsi sapattisi, jos sitä tarvitset. Kukaan ei ole sinulle sen vietosta tai viettämättä jättämisestäsi mitään velkaa. Adventistina puhut määräyksiäsi Herran omille jotka eivät ole sinun omiasi.Sinun omatuntosi on sinua varten. Me emme ole sinun omantuntosi palveluksessa. Ja tämähän oli sitten sitä vaktaa.
Kyllä Jeesuksella oli tänäänkin monen kuppi pantava nurin ja kumottava sitä sun tätä.
Näitä ihmisoppisia näköaloja lepopäivään on myös adventismissa eli niissä sapattikoukeroissa vaikka he ovat hyvällä "hajulla" asiasta.
Mutta tällaisten sunnuntai kumousjulistajien, ”sunnuntai yksin ja oikea lepopäivä”, siinäpä vasta vastaava väärä-oppi kuin vastaava fariseuksilla aikoinaan.
Yhtä männikössä ja yhtä sokeutuneet opit, täytyy näin sanoa, vaikka nyt sunnuntai kirkossa käynkin.
Käyn siellä sanan rakentumistilaisuudessa, mutta olen Raamatulle rehellinen ja sanon, että sunnuntaista Raamattu ei puhu halaistua sanaakaan, että se olisi Raamatullinen lepopäivä.
Mutta en tee siitä itselleni ongelmaa. (meillä pakanoilla on paljon oppimista).
Voin viettää, ”en lainorjuudessa” lauantai-sapatin siellä missä haluan, mutta jätän tietoisesti kuokkani nurkkaan sinä päivänä, tahi käyn ”kalassa”.
Luen ja tämä on oiva päivä sanan äärelle. Jotenkin olen kokenut, että tällainen materialistinen kiivaus on kaikonnut.
Aina vain pelkistyy ulkoiset ja olisiko osaltaan tämän syy, mene ja tiedä.
Mutta aiheeseen. Ihmiselle annettu lepopäivä käsite, mikä jokaviikkoinen rytmi julistaa paratiisista asti tähän päivään, on todiste meille jokaiselle maan tallaajalle. ENKÄ MINÄ ANNA SITÄ AINOASTAAN JUUTALAISTEN ETUOIKEUDEKSI LEPOA HERRANI EDESSÄ, vaikka joka päivä Kristuksessa on armosta lepäämässä, mutta olen tällainen vanhakantainen suomalainen ukko. Isäni kunnioitti lepopäivää, isoisäni teki sitä, hän joka oli myös tämä luterilainen. Päivä käsite vaan on farisealaisesti sunnuntai, jota vain alettiin viettää ja tämä on sen perusta.
Rakas taivaan Isä, hän Kristuksessa on antanut minulle ihmiselle levon, yhdessä oloon.
Tuolla joku kirjoitti, että tervetuloa helluntaikirkkoon, niin minä sanon, että tervetuloa Luterilaisten keskelle, palvelemaan Herraa, ja huomautuksena, että emme kumarra aurinkoa, vaikka nyt sattuu kokoontumisemme sunnuntaille. Siihenkin on lupa, apostolien teoissa oltiin koolla jokapäivä, niin meillä sattuu nyt olemaan tässä sana, joka sunnuntai. Murramme leipää ja kuuntelemme sanaa.
Kokoontuuhan tässä arkena vielä sellainen 13-50 hengen ukkoköörikin sanan ääreen. Kokoontumispäivällä ei ole väliä, mutta se siitä.
Veltsu.
Käskyjen kumoajan, missä on pelastajasi.
Joka rikkoo yhtä käskyä vastaan on syyllinen joka kohdassa.
Jos Jeesus täytti vain yhdeksän käskyä teki hän rikoksen kaikkia muitakin käskyjä vastaan, eikä voinut täyttää koko lakia sinun puolestasi, eikä näinollen voi tehdä lakia täydelliseksi.
Joko Jeesus kuoli kaikkien käskyjen täyttämisen puolesta tai ei ollut ollenkaan pelastajasi,
Puolinainen ei kelpaa paholaisellekaan, hänkin vaatii täydellisen laittomuuden ja lain kumoamisen kokonaan.
Minun Jeesukseni kuoli koko lain täyttämisen kautta, ja teki lain suureksi ja ihanaksi, sillä laki on hyvä, Pyhä ja evankelinen ja hengellinen.
ÄLKÄÄ LUULKO, että Minä olen tullut lakia ja profeettoja kumoamaan, en Minä ole tullut niitä kumoamaan vaan täyttämään.
Jos Jeesus rikkoi yhdenkin näistä käskyistä, niin ei hän ole lunastajasi, sillä laki vaatii täydellisen täyttäjän.
Puolinainen ei kelpaa paholaisellekaan, sillä hän on laittomuuden isä.
Miksi teette Jeesuksesta lain rikkojan ja hoilotatte yhdeksän käskyn puolesta, tekemällä Jeesuksesta paholaisen puolesta puhujan.
ihmisen parasta antaessaan käskyn lepopäivästä. Siis jossakin vaiheessa pitää myös levätä tehdystä työstä. Kun siihen aikaan oli myös palvelijoita taloissa, niin ehkäpä ahneimmat isännät olisivat teettäneet työtä jatkuvasti ilman lepopäivää. Jumala huomioi siis kaiken.
Kiistämätön tosiasia kuitenkin on, että sapattikäskyt, joita oli monia, annettiin vain israelilaisille. Silloisia pakanakansoja se ei koskenut, koska ne eivät olleet Jumalan valittuja kansoja. Siksipä vuosituhansia pitkän historian omaava sapattiperinne on juutalaisten kansan perinne. Jeesuksen aikana lakikiihkoiset fariseukset kyttäsivät sapatin rikkojia, voidakseen syyttää käskyyn vedoten muita. Toki voidaan myös Raamatusta havaita, että fariseukset tekivät tekoja täyttääkseen lain, mutta heiltä puuttui rakkautta ja hengellisyyttä.
Jos palataan lepopäivän alkuperäiseen tarkoitukseen, niin se on lepoa töistä. Nykyisin harva tekee kuusipäiväistä työviikkoa, ja vuorotyössä lepopäivä on usein joku muu päivä kuin lauantai. Viisipäiväistä työviikkoa tekevillä on kaksi lepopäivää, joten silloin saa varmasti levätä työstään.
Jos pidättäydymme tiukasti israelilaisille annettuun käskyyn sapatista, niin silloin toimimme ikäänkuin aikansa fariseukset. He olivat aina ensimmäisinä sormi ojossa syyttämässä lain rikkomisesta. Onkin kysyttävä, onko Jumala antanut kenellekään ihmiselle oikeutta syyttää lähimmäistä mistään asiasta?
Ei ole. Raamatussa ilmoitetaan kyllä eräs veljiemme syyttäjä, joka on saatana, ja joka heitettiin ulos taivaasta tekemään pahojaan ihmiskunnalle.
Ilm. 12:10
Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos.
Jumala on antanut ihmiselle avun taivaasta, joka ilmoittaa meille oikean ja väärän, eli pyhän Hengen. Jumalaa pelkäävällä on puhdas omatunto, koska henki ohjaa meitä toteuttamaan Jumala tahtoa. Koska jokaisen on huolehdittava perhekunnastaan on tehtävä työtä, ja myös levättävä lepopäivänä.
Tuli pitkä sepustus, mutta minua ei syytä omatuntoni, jos pidän lepopäivän silloin, kun se on minulle annettu. Sekin on Jumalan antama, ja kiitos siitä kuuluu Hänelle, olipa se päivä mikä tahansa.
Olisiko sapatti pitänyt antaa vain Suomalaisille yksinään.
Sapatti annettiin Paratiisissa, eikä siellä ollut Juutalaisia ja sitä paitsi Jeesus sanoi että Sapatti tehtiin ihmistä varten.
kipeä, koska minulla ei ole tarvetta kiistellä mistään asiasta. Henki sisimmässäni ilmoittaa mikä on oikein ja mikä väärin.
Ovatko ne Jumalasta, paholainenkin elähdyttää hengellään seuraajiaan, ei tule aina kuunnella oman henkensä ääntä, vaan Jumalan ääntä, joka sopii yhteen totuuden kanssa.
Totuuskin on rajallinen paholaisen käytössä, koska hän vääristää totuuden, ja tekee sen ihmisen mielen mukaiseksi ja elähdyttää hengellänsä.
Silloin kun Jeesuksesta tehdään lain rikkoja, ei se ole oikein ,vaikka kuinka oma henki todistaisi Jeesuksen käskyjen kumoajaksi, ja selittäisi vain yhdeksän käskyä olevan voimassa.
ne pitää koetella, mutta totuutta ei saa epäillä kun se tulee Jumalalta.
Ja toiseksi, minä en ole tehnyt Jeesuksesta enkä kenestä muustakaan lainrikkojaa. Se ei ole minun tehtäväni. Sillä jos niin tekisin, olisin samanlainen fariseus kuin ne, jotka Jeesusta syyttivät.
JEESUS SANOO TOISIN:
9. Ja hän sanoi heille: "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne.
Matt. 5:17. Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
18. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut.
Jeesus sanoo pitäneensä Isänsä käskyt.
Joh. 15:10. Jos te pidätte minun käskyni, niin te pysytte minun rakkaudessani, niinkuin minä olen pitänyt ISÄNI KÄSKYT ja pysyn hänen rakkaudessaan.
21. Jolla on minun käskyni ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa; mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle."
Mitkäs ne oli Jeesuksen käskyt, niin nehän oli samat kuin Jumalankin. Sanoohan Jeesus, että Isä ja minä olemme yhtä totuudessa.
36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?"
37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'.
38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.
39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
40. Näissä kahdessa käskyssä riippuu KAIKKI LAKI ja profeetat."
Laki ei lähde ihmisestä vaan Jumalasta!
JES 51:4. Kuuntele minua, kansani, kuule minua, kansakuntani, sillä minusta lähtee laki, ja minä panen oikeuteni valkeudeksi kansoille.
7. Kuulkaa minua, te jotka vanhurskauden tunnette, kansa, jonka sydämessä on minun lakini: älkää peljätkö ihmisten pilkkaa älkääkä kauhistuko heidän herjauksiansa.
Ps142. Sinun vanhurskautesi on iankaikkinen vanhurskaus, ja SINUN LAKISI ON TOTUUS.
151. Lähellä olet sinä, Herra, ja KAIKKI SINUN KÄSKYSI OVAT TODET.
152. Jo aikoja minä olen tiennyt sinun todistuksistasi, että sinä olet ne PERUSTANUT IÄTI PYSYVIKSI.
JUMALAN KÄSKYT JA JEESUKSEN USKO on tuntomerkki!
1.Joh. 2:3. Ja siitä me tiedämme hänet tuntevamme, että pidämme hänen käskynsä.
4. Joka sanoo: "Minä tunnen hänet", eikä pidä hänen käskyjänsä, se on valhettelija, ja totuus ei ole hänessä.
5. Mutta joka pitää hänen sanansa, hänessä on Jumalan rakkaus totisesti täydelliseksi tullut. Siitä me tiedämme, että me hänessä olemme.
6. Joka sanoo hänessä pysyvänsä, on velvollinen vaeltamaan, niinkuin hän vaelsi.
Ilm 14:12. Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
Matt.15:"Tämä kansa kunniotta minua huulillaan,
mutta sen sydän on kaukana minusta.Turhaan he minua palvelevat kun opettavatoppejaan ihmisten tekemiä käskyjä."Jeesus sanoi:"En minä ole tullut kumoamaan vaan toteuttamaan.Totisesti:Laista ei häviä yksikään kirjain ei pieninkään piirto,ennen kuin taivas ja maa katoavat,ennen kuin kaikki on tapahtunut jne.Vielä kerran taivaassakin pidetään sapattia.Jes 66:23 "Ja aina uudenkuun päivänä ja
jokaisena sapattina tulee koko ihmissuku ja kaikki kumartuvat minun eteeni,sanoo Herra.Joten
on ihanaa opetella jo täällä maan päällä sitä.
Kukin seuraa itse Herraansa . Ei siinä välissä adventistia tarvita. Te olette osoittautuneet vääriksi paimeniksi. Adventtikirkosta on siinnyt eniten Raamatulle vierasta opettamista mitä missään olen tavannut. Kyllä täällä se on nähty Clear Word Biblenkin kohdalla, mitä adsventismi sisältää. Hyvä kun tuokin selvisi. Ilman täälläkäyntiä olisin ollut tuostakin adventistien kirjasta tietämätön. adventiosteista olen kirjoittelujen perusteella saanut sen kuvan, että he puhuvat samoista asioista löukemattomalla eri tavalla ja sitten vielä sotkevat kaiken sekaisin kertomalla ettei kaikki täällä adventisteina esiintyvät olisikaan adventisteja. Vielä kerran kaikki sekaisin,m kun tarkistelee noita muka tekoadventistien viestejä, niin jokaikinen adventisti kuitenki kiiruhtaa heitä puoltamaan viestiketjun kuluessa. Yhtään poikittaista viestiä ei tule adventisteilta vaan hekin käyvät ulkopuolisten kimppuun kuin yhtenä joukkona. Kukaan, ei oikeat eikä väärätv adventistit vastaa mihinkään kysymykseen asiassa pysyen. Ei edes rek.nimimerkeillä esiintyvät adventistit. Hengellistä valiojoukkoako? En tohdi edes julki sanoa, mitä näistä ajattelen.