Venäjän luhistuminen on vain ajan kysymys. Venäjän viranomaisten patsaskiistassa antamat lausunnot osoittavat, että johtajat eivät kykene enää hallitsemaan maataan eivätkä osaa antaa Venäjän edun mukaisia lausuntoja, vaan saatavat koko ison kansakunnan naurunalaiseksi (diplomaattisuhteiden katkaisu???). Millään kansakunnalla ei olisi varaa näin typeriin lausuntoihin.
Venäjän ei ole ollenkaan järkevää puuttua koko patsasasiaan, sillä se on Viron sisäinen asia. Jos Venäjä vastaa tulevaisuudessa hyvin suuressa määrin koko EU:n kasutoimituksista, niin ei näin merkittävän kaasukauppiaan kannattaisi munata itseään antamalla täysin typeriä lausuntoja virolaisille epämieluisan miehittäjäpatsaan vuoksi. Eivätkö venäläiset tajua sitä, että varakaskin kaasukauppias menettää täysin uskottavuutensa, jos se takertuu moisiin pikkuasioihin. Kai tulevaisuuden kaasubisnes on paljon tärkeämpää kuin jonkun hullun pyöveli-Stalinin värkkäämä miehittäjäpatsas.
Venäjällä olisi nyt oiva tilaisuus ilmoittaa kaikille maailman kansoille, että mielipuoliset hallitsijat Stalin ja Hitler olivat yhdessä syyllisiä toiseen maailmansotaan ja Molotov-Ribbentropp sopimuksen salaisen lisäpöytäkirjan mukaiseen Viron miehitykseen. Venäjä voisi hyvin ilmoittaa, että Stalin oli Hitleriäkin pahempi pyöveli, koska hän tapatti 25 miljoonaa omaa kansalaistaan. Paljon parjattu fasisti-Hitler sai hengiltä ainoastaan 6 miljoonaa juutalaista.
Tällaiseen rehellisyyteen Venäjän johtoportaalla ei riitä rohkeus, vaan he tykkäävät enemmän typerästä Tallinnan patsasleikistä (Venäjän sisäpoliittiset syyt, lähestyvät vaalit). Valheellisuuden ja vääryyden jatkuva puolustelu tuhoaa lopullisesti koko suuren valtakunnan, mutta tätä Venäjän johtoporras ei vieläkään tajua.
Venäjän ei ole ollenkaan järkevää puuttua koko patsasasiaan, sillä se on Viron sisäinen asia. Jos Venäjä vastaa tulevaisuudessa hyvin suuressa määrin koko EU:n kasutoimituksista, niin ei näin merkittävän kaasukauppiaan kannattaisi munata itseään antamalla täysin typeriä lausuntoja virolaisille epämieluisan miehittäjäpatsaan vuoksi. Eivätkö venäläiset tajua sitä, että varakaskin kaasukauppias menettää täysin uskottavuutensa, jos se takertuu moisiin pikkuasioihin. Kai tulevaisuuden kaasubisnes on paljon tärkeämpää kuin jonkun hullun pyöveli-Stalinin värkkäämä miehittäjäpatsas.
Venäjällä olisi nyt oiva tilaisuus ilmoittaa kaikille maailman kansoille, että mielipuoliset hallitsijat Stalin ja Hitler olivat yhdessä syyllisiä toiseen maailmansotaan ja Molotov-Ribbentropp sopimuksen salaisen lisäpöytäkirjan mukaiseen Viron miehitykseen. Venäjä voisi hyvin ilmoittaa, että Stalin oli Hitleriäkin pahempi pyöveli, koska hän tapatti 25 miljoonaa omaa kansalaistaan. Paljon parjattu fasisti-Hitler sai hengiltä ainoastaan 6 miljoonaa juutalaista.
Tällaiseen rehellisyyteen Venäjän johtoportaalla ei riitä rohkeus, vaan he tykkäävät enemmän typerästä Tallinnan patsasleikistä (Venäjän sisäpoliittiset syyt, lähestyvät vaalit). Valheellisuuden ja vääryyden jatkuva puolustelu tuhoaa lopullisesti koko suuren valtakunnan, mutta tätä Venäjän johtoporras ei vieläkään tajua.
Vastaukset 25
Vanhimmat
On se totta. Katsoin maan sisään ja siellä magma kiehui 6000 asteisena juuri Veneäjän alla. Ensin se nostaa 79 kilometriä korkeita vuoria pitkin Siperiaa ja hautaa alleen Uralin. Sitten vuoret kaatuvat. Venäjä luhistuu niiden alle. Hyvä Amerikka pelastuu ja Englannissakin vain muutama hevonen vauhkoontuu, mutta, mutta....
Suomeen roiskahtaa 1 259 888 tonnia laavaa ja tasaa Karjalan ja eteläiset alueen Oulujärveen saakka. Jotta juokaa! Naikaa! Vielä on aikaa.
jankkaa!
Anna sen Venäjän luhistua vain yhdellä palstalla, kyllä se riittää.
...todellakaan luhistumassa!
Eipä voisi enää pahemmin metsään mennä tulkinta venäläisten lausunnoista tässä asiassa. Tämä venäläisten pikkumainen puuttuminen patsas-asiaan on päinvastoin merkki voimiensa tunnossa olevasta ja tulevaisuuteen erittäin luottavaisesti katsovasta Venäjästä. Venäjä on palaamassa tukevasti suurvallaksi ja tämä patsas asia on todennäköisesti sopiva keppihevonen jolla saatetaan painostaa virolaisia viron venäläisvähemmistöasiassa, mahdollisesti. Voihan olla että se on tarkoitettu omalle väestölle jonkinlaiseksi signaaliksi suurvalta-Venäjästä. Piruko noista tietää?
Venäjä on jo nyt taloudellinen suurvalta joka on jo tällä hetkellä yksi maailman suurimpien valuuttavarantojen omistaja. Venäjän luonnonvarat ja raaka-ainevarat pitävät huolen että muu maailma ,etenkin euroopan unioni tulee olemaan tulevaisuudessa riippuvaisempi Venäjästä kuin Venäjä unionista. Näyttää vähän siltä että venäläiset osaavat ja tulevaisuudessa saattavat osata vielä tehokkaammin tämän painostuspolitiikan ,etenkin tässä raaka-aine kaupassa kun muistetaan nämä tulevat raakapuun hinnankorotuksetkin jotka koskettavat meitä täällä Suomessakin aikalailla.
"Venäjällä olisi nyt oiva tilaisuus ilmoittaa kaikille maailman kansoille, että mielipuoliset hallitsijat Stalin ja Hitler olivat yhdessä syyllisiä toiseen maailmansotaan ja Molotov-Ribbentropp sopimuksen salaisen lisäpöytäkirjan mukaiseen Viron miehitykseen. Venäjä voisi hyvin ilmoittaa, että Stalin oli Hitleriäkin pahempi pyöveli, koska hän tapatti 25 miljoonaa omaa kansalaistaan. Paljon parjattu fasisti-Hitler sai hengiltä ainoastaan 6 miljoonaa juutalaista"
-----venäläisten tarve itsetilitykseen muun maailman silmissä lienee nyt tällä kertaa ohi. Näyttäisi menevän päinvastoin. Paljon parjattu fasisti-Hitler sai hengiltä toki enemmänkin populaa kuin tuon yleisesti mainitun 6 miljoonaa juutalaista joka lukumäärä on kuitenkin vain jonkinlainen arvio. Tuokin lukumäärä saattaa olla suurempi taikka sitten pienempi, siihen ei ilmeisesti ole saatu vielä selvyyttä.
Mutta kuitenkin lopputulemana Venäjä on suurvalta ja nimenomaan voimistuva suurvalta kaikilla mittareilla laskettuna! Ja mikä mukavinta niin ihan meidän naapurinamme!
muka fasisti?
Mussolini kai oli ainoa fasisti.
Hitler oli sosialisti. Jotain Natsional sotsialist tai sinne päin, siitä lyhenne Natsi.
Kommunisteille ja muille sosialisteille ei vain passaa myöntää, että sama kaiku on askelten. Siksi totuutta vääristellään ja valehdellaan muka fasistiksi. Se sosialisti kun sattuu kipeästi itseen...!
"Tämä venäläisten pikkumainen puuttuminen patsas-asiaan on päinvastoin merkki voimiensa tunnossa olevasta ja tulevaisuuteen erittäin luottavaisesti katsovasta Venäjästä."
Luullaa olevansa voimiensa tunnossa on eri asia kuin olla voimiensa tunnossa. Venäjä on maailman korruptoituneimpia maita ja mafian täysin hallitsema. siinä meillä "vakaa valtio".
"jolla saatetaan painostaa virolaisia viron venäläisvähemmistöasiassa, mahdollisesti. Voihan olla että se on tarkoitettu omalle väestölle jonkinlaiseksi signaaliksi suurvalta-Venäjästä. Piruko noista tietää?"
Venäjällä ei ole MITÄÄN keinoa pamistaa Viroa enää millään tavalla, usko jo.
"Venäjän luonnonvarat ja raaka-ainevarat pitävät huolen että muu maailma ,etenkin euroopan unioni tulee olemaan tulevaisuudessa riippuvaisempi Venäjästä kuin Venäjä unionista."
Sama vanha laulu, joka ei pidä paikkaansa. EU ei luhitus Venäjän luhistumsien myötä. Eurooppa eu tehnyt sitä silloinkaan kun NL luhistui.
"-----venäläisten tarve itsetilitykseen muun maailman silmissä lienee nyt tällä kertaa ohi. Näyttäisi menevän päinvastoin. Paljon parjattu fasisti-Hitler sai hengiltä toki enemmänkin populaa kuin tuon yleisesti mainitun 6 miljoonaa juutalaista joka lukumäärä on kuitenkin vain jonkinlainen arvio. Tuokin lukumäärä saattaa olla suurempi taikka sitten pienempi, siihen ei ilmeisesti ole saatu vielä selvyyttä."
Venäjä oppii itsetilityksen kantapään kautta törmäämällä jatkuvasti kansinvälisen mielipiteen seinään tökerön käytöksensä takia. Venäjän henkinen tila heikkenee koko ajan.
"Mutta kuitenkin lopputulemana Venäjä on suurvalta ja nimenomaan voimistuva suurvalta kaikilla mittareilla laskettuna! Ja mikä mukavinta niin ihan meidän naapurinamme!"
Miksi voimistuva suurvalta on mukav naapuri? haaveiletko kentien Suomen liittymisestä "kansojen perheeseen?
..se evakkopoika kirjoitti! Minähän vain lainasin suoraan evakon tekstiä jos satuit huomaamaan. Mussolini oli tosiaan fasisti ja Adolf lieni sitten se paljon parjattu natsi.
"Luullaa olevansa voimiensa tunnossa on eri asia kuin olla voimiensa tunnossa. Venäjä on maailman korruptoituneimpia maita ja mafian täysin hallitsema. siinä meillä "vakaa valtio"."
------vakaasta en sano mitään mutta voimiensa tunnossa on ja tulee olemaan vielä enemmän. Nyt on vasta pintaa raapaistu.Toivottavasti vakauskin kuuluu tulevaisuuden kuvaan.
"Venäjällä ei ole MITÄÄN keinoa pamistaa Viroa enää millään tavalla, usko jo."
-------näyttäisi että yrittävät.
"Sama vanha laulu, joka ei pidä paikkaansa. EU ei luhitus Venäjän luhistumsien myötä. Eurooppa eu tehnyt sitä silloinkaan kun NL luhistui."
------tulevaisuudessa energia- ja raaka-aine varat tulevat näyttelemään ratkaisevaa merkitystä maailmantaloudessa ja sitäkautta voimapolitiikassa. Euroopalle NL:n luhistuminen oli satunnainen ohimenevä onnenpotku. Venäjän markkinat avautuivat länsimaisille tuotteille ja halpaa raaka-ainetta ja energiaa virtasi länteen. Venäjällä ei ollut poliittista painoarvoa juuri ollenkaan kansainvälisessä politiikassa kymmeneen vuoteen. Se aika on nyt ohi.
"Venäjä oppii itsetilityksen kantapään kautta törmäämällä jatkuvasti kansinvälisen mielipiteen seinään tökerön käytöksensä takia. Venäjän henkinen tila heikkenee koko ajan."
-------Tämä jää tietysti nähtäväksi. Itse luulisin että venäläisten henkinen tila saattaa kuitenkin olla vahvistumaan päin ,johtuen edellisessä kirjoituksessani mainitsemistani asioista.
"Miksi voimistuva suurvalta on mukav naapuri? haaveiletko kentien Suomen liittymisestä "kansojen perheeseen?"
-------Josko nyt pienen ironian tunnistaisit??
" Venäjällä ei ollut poliittista painoarvoa juuri ollenkaan kansainvälisessä politiikassa kymmeneen vuoteen. Se aika on nyt ohi."
Jos se painoarvo otetaan uhittelemalla, puuttumalla toisten valtioiden asioihin, aivan kuten Viro olisi vieläkin osa NL/Venäjää, siitä ei ol vahinkoa kuin Venäjälle itselleen.
Diktatorisilla mailla ei tule olemaan koskaan todellista painoarvoa.
""Miksi voimistuva suurvalta on mukav naapuri? haaveiletko kentien Suomen liittymisestä "kansojen perheeseen?"
-------Josko nyt pienen ironian tunnistaisit??"
Haaveiletko vai et, vastaapa kysymykseen.
enemmän porukkaa mullan alle kuin 6 miljoonaa juutalaista. Lahtasihan Hitler jo pelkästään puna-armeijalaisia monta kertaa enemmän kuin tuo kuusi miljoonaa.
Kyseessä taisi kuitenkin olla näissä vainoissa saadut "päänahat". Ja pitkin maailmaa parjatut Hitlerin juutalaisvainot ovat pieni pisara sen rinnalla mitä Stalin aikoinaan sai aikaan. Mutta siitäpä ei parane puhua kun tämä ihana Stalin oli brittien ja jenkkien liittolainen. Tällöinhän on parempi painaa tällaiset epämieluisat asiat unholaan ettei vaan englantilaiset tai amerikkalaiset koe, että heidän suuret johtajansa olisivat tehneet virheitä.
Kun kansan murhista kerta puhutaan niin eikö olisi sitten paikallaan mainita myös engelsmannien omat sotarikokset. Dresdenin pommituksissa kuoli se 300 000 siviiliä n. tunnissa. Se on lukumäärä johon ei edes Stalin tai Hitler pystynyt. Ja tuo teko oli täysin tarkoituksenmukaisesti suunniteltu nimenomaan siviilien tappamiseksi.
Että eipä täällä taida olla pekkaa pahempi kukaan.
"Jos se painoarvo otetaan uhittelemalla, puuttumalla toisten valtioiden asioihin"
nimenomaan sillä se on otettu, se painoarvo, tylysti.
"YHdysvaltain syöksemiä hallituksia tai yrityksiä
Kiina 1949
Albania 1949-1953
Itä-Saksa 1950
Iran 1953
Guatemala 1954 Costaica 1950 luku
Syyria 1956 1957
Egypti 1957
Indonesia 1957
Guyana 1953 64
Irak 1963
Pohjois Vietnam 1945 1973
Kambodza 1955 1970
Laos 1958 1959 1960
Ecuador 1960 1963
Kongo 1960
Ranska 1965
Brasilia 1962 1964
Dominikaaninen Tasavalta 1963
Kuuba 1959 2006
bolivia 1964
Indonesia 1965
Ghana 1966
Chile 1964 1973
Kreikka 1967
Costa Rica 1970 1971
Bolivia 1971
Australia 1973 1975
Angola 1975 1980-
Zaire 1975
Portugali 1974 1976
Jamaika 1976 1980
Seychellit 1979 1981
Tsad 1981 1982
Grenada 1983
Etelä Jemen 1982 1984
Suriname 1982 1984
Fidzi 1987
Libya 1980-
Nicaragua 1981 1990
Panama 1989
Bulgaria 1990
Albania 1991
Irak 1991
Afganistan 1980 -
Somalia 1993
Jugoslavia 1999 -
Ecuador 2000
Afganistan 2001
Venezuela 2002
Irak 2003
Haiti 2004
http://www.vapaasana.net/keskustelu/?topic_id=43730
http://hirvasnoro.blogspot.com/2006/07/usa-toteuttaa-vallankaappauksia.html
http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/05/talouden-ammattitappaja-paljastaa.html
Pelkät vuosiluvut eivät kerro yhtään mitään. Pitää esittää perusteluja kunkin maan kohdalla, onko sen laillinen hallitus syösty ja kenen toimesta.
tarvitse kysellä, myös linkit, niissä selitetään kysymäsikin.
..vastauksia hiukan. Painoarvo nimenomaan otetaan muiden ja yleensä pienempien kustannuksella suurvaltapolitiikassa. No en tosiaankaan haaveile jos ei tuo nyt tullut jo aikaisemmin selväksi.
Venäjän kuviteltuun luhistumiseen...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000427&posting=22000000021412981
Se pitäisi tajuta myös, että Venäjän kaasulle löytyy muitakin kiinostuneita ja rahakkaita ostajia, esim. Kiinasta ja Intian suunnalta, ei se niin iso operaatio ole pistää putket toiseen suuntaan, sellaiseen jossa niitä saa rauhassa rakentaa. Hupenevien energialähteiden markkinat ovat myyjän markkinat.
Venäjän alueella olevat maakaasu-esiintymät sijaitsevat pääosin vähemmistökansojen alueilla, eli ne kuuluvat nebetseille, evenkeille, hanteille ja manseille.
Ja Putin pelkää vavisten, että "Suomi kerää nämä sukulaiskansansa liittoon ja ottaa kaasun". Mitäs jos otettaiskin? (hymiö)
Jätetään neukku-ryssille korvaukseksi 1 kpl. patsaita, jonka saavat Harzellin hullun ämmän kanssa pystyttää vaikka Linnanmäelle.
Venäjän Viron-polttoainetoimitukset vaarassa katketa
Venäjän polttoainetoimitukset Viroon uhkaavat katketa. Asiasta on kertonut uutistoimisto Reutersin haastattelema Venäjän valtiollisten rautateiden tiedottaja.
Venäjä vie Viroon rautateitse polttoöljyä, dieseliä ja bensiiniä. Suurin osa polttoaineesta lähtee Viron satamien kautta edelleen Pohjois-Euroopan markkinoille
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id59261.html
Kenen ovatkaan siis Lapin luonnonvarat? Kenen on Alaskan öljy? Kenen ovat Australian luonnonvarat jne...Kenen ovat Brasilian sademetsien suunnattomat rautamalmiesiintymät??
Kysymyksiä voisi esittää aika paljon. Miksi siis tyydyit vain yhteen kysymykseen.
maailmalla, siksi siitä tehdään iso asia Venäjä, Kiina, USA...piiri pieni pyörii ja pikkumaat pyöritettävinä.
http://hirvasnoro.blogspot.com/2007/02/kolmiodraama-nimelt-keski-aasian.html
loppuu http://fi.wikipedia.org/wiki/Öljyhuippu
Chavez teki vähän Venäjän tapaan ja pisti kansallistaen maan öljykentät.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2007/05/03/Ch%E1vez+kansallisti+%F6ljykentt%E4ns%E4+vapun+kunniaksi/200710803/102?rss=4
>Venezuelan presidentti Hugo Chávez otti vapun kunniaksi haltuunsa maailman suurimmat öljyvarannot Orinocossa, jonne amerikkalaiset ja eurooppalaiset öljy-yhtiöt ovat sijoittaneet kymmeniä miljardeja dollareita.
– Otamme takaisin meidän omat luonnonvaramme. Katkaisemme perverssin syklin, joka alkoi jo yli kymmenen vuotta sitten, sanoi Hugo Chavéz uutistoimistojen mukaan.>
Kyllä siellä jokin kansa elelee maailman loppuun saakka ja puhuu venäjää? En pidä mitenkään mahdollisena, että sellainen kansa haihtuisi ilmaan. Kuka on sitten vallan kahvassa ja millä perusteilla ja miksi sitä kutsutaan on tietenkin eri asia. Mutta jos aseiden määrään on katsominen, niin ei sinne ainakaan kukaan ulkopuolinenkaan kauhean herkästi viitsi hyökätä...
Kaikki merkit viittaavat siihen, että Venäjä pullistelee lihaksiaan ennen lopullista romahdusta.
1. Fakta: Venäjä on kehitysmaa
Venäjän yhteiskuntarakenne on tyypillinen kehitysmaan yhteiskuntarakenne. Maassa on pieni upporikas eliitti, ei nimeksikään vaurasta keskiluokkaa, ja valtava köyhien proletariaatin massa. Venäjällä ei Neuvostoliiton romahduksen jälkeen ole enää ollut kotoista teollisuutta, vaan teollisuuden romahduksen jälkeen Venäjä on ollut riippuvainen teollisuustuonnista. Venäjä kärsii jatkuvasta aivovuodosta - kynnelle kykenevät koulutetut venäläiset pakenevat USA:han, Kanadaan, Australiaan, Keski-Eurooppaan - ja Suomeen. Venäjän kotimarkkinatalous nojaa voimakkaasti alkutuotannolle, ja Venäjän vienti koostuu lähes täysin alkutuotannosta - öljystä ja maakaasusta. Tässä suhteessa Venäjä on täysin rinnastettavissa esimerkiksi Venezuelaan, Nigeriaan tai Iraniin.
2. Venäjä on läpikorruptoitunut
Venäjä on yksi maailman korruptoituneimpia maita, ja korruptio merkitsee valtavaa resurssien haaskaamista. Venäjällä mikään ei toimi ilman välistävetoa ja lahjuksia, ja se merkitsee valtavaa tuhlausta ja kitkaa. Ainoa järjestäytynyt asia Venäjällä on rikollisuus. Valtakoneisto on täysin halvaantunut ja duuma on pelkkä presidentin kumileimasin. Dollareilla saa kaikkea mutta ruplilla ei mitään. Rikollisuus rehottaa ja kansaa leimaa hälläväliä-fiilis
3. Venäjä on konkurssikypsä
Venäjän ainoa vientiartikkeli ovat raaka-aineet. Ne ovat tyypillisiä bulkkitavaroita, joiden hinta määräytyy maailmanmarkkinoiden raaka-ainepörsseissä. Venäjällä ei sensijaan ole minkäänlaista lisäarvoa tuottavaa jalostus- tai teknologiateollisuutta, ja Venäjän sisämarkkinat ovat samaa tasoa kuin Suomen. Öljy- ja kaasutulojen määrä vaihtelee villisti ja on riippuvainen keskeytymättömästä viennistä. Kuitenkin infrastruktuuri mätänee käsiin, julkinen omaisuus on Neuvostoliiton ajoilta eikä uusinvestointeja tehdä.
4. Venäjällä ei ole toimintakykyistä armeijaa.
Kuulitte aivan oikein. Venäjällä ei enää ole toimintakykyistä armeijaa. Ennen niin mahtava Puna-armeija on kokenut täydellisen demoralisaation ja romahduksen. Asevelvollisuusikäisistä pojista vain 8% saadaan armeijaan. Armeijaa puolestaan leimaa huono henki, ankara simputuskulttuuri, kiusaaminen, pahoinpitelyt, aliravitseminen, murhat ja onnettomuudet. Joka vuosi armeijassa kuolee tuhansia poikia. Amerikkalaissotilaalla on Irakissa turvallisemmat oltavat kuin venäläisellä asevelvollisella omassa armeijassaan. Aseet ovat Neuvostoliiton peruja, taktiikat alkeellisia, koulutustaso heikko, ja asevelvollisia käytetään yleisesti orjatyövoimana maataloudessa. Sotilaskarkuruus on yleistä, ja jokainen kynnellekykenevä poika lintsaa armeijasta. Venäjän armeijalla ei enää ole koulutettuja reservejä - viimeinen kunnolla koulutettu ikäluokka oli 1970, jotka ovat nyt 37-vuotiaita, yli-ikäisiä.
5. Venäjän johdolta on mopo karannut käsistä
Vanha keino vallanpitäjälle kiinnittää kansan huomio sisäpoliittisista ongelmista on tehdä niistä ulkopoliittisia. Uhittelu pienelle naapurimaalle kuten Virolle on selvä merkki siitä, että Putin on menettänyt otteen Venäjän sisäpoliittisista ongelmista. Koska Putinin ainoa työkalu on vasara, hänelle kaiki ongelmat ovat nauloja. Tosiasiassa tuo uhittelu on merkki siitä, että nyt pyritään kääntämään se, että ollaan neuvottomia köyhyyden, AIDSin, korruption, konkurssitilan ja rikollisuuden kanssa, lihastenpullisteluksi ulkomailla ja nain kalastelemaan kansansuosiota.
6. Venäjää uhkaa hajoaminen kansallisvaltioiksi
Venäjä on uhitellut pienille suomalais-ugrilaisille kansoilleen ja syytellyt niitä nationalismista. Tämä on merkki siitä, että Venäjä on menettänyt otteensa isoista vähemmistökansoistaan: osseeteista, tshetsheeneistä jne. Varsinkin Venäjän islamilaisten vähemmistökansallisuuksien keskuudessa muhii aikapommi. Muslimit lisääntyvä noin 8 kertaa tehokkaammin kuin venäläiset, ja vähemmistökansat edustavat jo noin 12% koko Venäjän federaation väestöstä. Uhittelu pienille vähemmistökansoille on merkki avuttomuudesta isojen kanssa.
7. Venäjän kansa kuolee hitaasti sukupuuttoon
Venäjällä väkiluku on vähentynyt tasaisesti jatkuvasti. Alkoholismi, AIDS, rikollisuus, itsemurhat jne ovat jatkuvana riesana venäläisten keskuudessa. Jokaista 1000 syntyvää lasta kohti tehdään 1800 aborttia (Suomessa luku on 7:1 syntyvien lasten hyväksi). Syntyvyys on noin 1,8 lasta per venäläisnainen. Venäläisen kantaväestön syntyvyys on ollut laskussa vuosikausia, ja väestön lukumäärää ylläpitävät kaniinin tavoin sikiävät islamilaiset vähemmistöt. Venäläisväestön lukumäärä laskee tasaisesti noin 3 milj/vuosi.
Summa summarum: Antaa Venäjän pullistella lihaksiaan ihan rauhassa ja ignoroidaan sen kukkoilut. Venäjä on konkurssikypsä raunio, ja mitä nopeammin se hajoaa pieniksi kansallisvaltioiksi, sitä kivuttomampaa se on kaikille.
ja nopeeta!
se on vain hölmöjen toiveajattelua.
Hyvä analyysi venäjän nykytilanteesta. Huolestuttaa vaan romahduksen mahdollinen vaikutus naapurivaltioihin.