Jumala on kokemus niin että on turhaa todistella sitä, tai määritellä.
Jumalan määrittely tai todistelu suuntaan tai toiseen ei tuo ketään sitä lähemmäksi (tai kaeummaksi :))
Jumalan määrittely tai todistelu suuntaan tai toiseen ei tuo ketään sitä lähemmäksi (tai kaeummaksi :))
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuokaa kokemus jumalasta toisille.. kuinka sen onnistutte tekemään onkin toinen tarina ::)
Koin pyhäkoulussa n. 3 vuotiaana kohdanneeni Jumalani. (vasta aikuisena sen tunnistin). Painoin päätäni harmoonin selustaa vasten, kun pyhäkoulunopettaja soitti etusormillaan virttä. Säestys ei ollut kummoinenkaan, mutta minä, pieni lapsi koin suuria tässä yksinkertaisuudessa. Kaikki aistini ottivat vastaan viestejä, joita virsilaulu antoi. Tätä ennen olin kuunnellut opettajan selitystä ja saanut kruunuuni yhden lisätähden. (osallistumiskruunu). Jumala puhuu hyvinkin pienelle lapselle, availee niitä uomia ihmisessä, joissa Hänen hienosäätönsä voi tapahtua. Näissä lapsen saattamisessa Jumalan Sanan äärelle olemme vanhempina Jumalan työtovereita. Kokemukseni Jumalasta on hyvin musikaalista, sitä korostaa myös kuvat, joita keskiaikaisen kotikirkkoni seinillä oli paljon. Nykyisin rakastan ikoneja.
Siis, ainakin minulle Jumalan kokeminen on aistipitoista, näkemistä, kuulemista, omaksi tuntemista ja turvallista.
Jumala on Hän joka sanoo: minä olen.
no sitten jumala on sinulle se, ja toivotan sinulle hyvää totuudenetsintää (ja löytämistä) :)
Onko sinun jumalallasi äänihuulet, kun se sanoo "minä olen"?
eipä siihen jumaluuteen paljoa vaadita. Mutta jos se riittää, niin se on nyt sitten ruvettava palvomaan Hynystä ja Kotiteollisuutta. Itse en enää uskalla laulaa mukana "Minä olen" biisissä, koska en halua itselleni mitään hihhuli laumaa perääni. (Eihän kirjoittamista lasketa, eihän?)
Ei tarvita, ei todellakaan minkäänlaista ponnistusta, mutta uskoa tarvitaan.
Sekin onneksi annetaan, kun jaksaa etsiä Jumalaa.
Hellaakosken "Hengen manaus" kannattaisi taas lukea uudelleen. Runoilija on oivaltanut paljon Jumalan olemuksesta. Kun pistäydyt kirjastossa, lukaise se.