krisselismi on jännä mytologia, sen mukaan ihmisillä on vapaa tahto mutta käytännössä taivaaseen päässeiden ihmisten kohdalla tämä ei ole mahdollista, ellei sitten jokaiselle ihmiselle ole tehty omaa privaattitaivastaan, jossa hänen ympäristönsä on kokonaisuudessaan vain simulaatio.
Vai keksiikö joku muu kestävän ratkaisun tähän taikauskon ongelmaan?
Vai keksiikö joku muu kestävän ratkaisun tähän taikauskon ongelmaan?
Vastaukset 16
Vanhimmat
olikaan haudattuna,ei oikein selvinnyt....
Meinasin juuri sanoa , että hyvä nasse... älä stressaa... Mitä sä oikein pelkäät??? että me olemme oikeassa? mä en pelkää mitään... enkä ajattele, ja olen ylpeä siitä! :D
ettei esim. luterilaisen ja katolilaisen ole mahdollista tehdä toisilleen pahaa taivaassa, vaikka vapaa tahto niin kehottaisi?
Hätäisesti mietittynä, auttaisikohan se, että taivaassa kaikki tuntuu vain kivalta. Luterilainen voisi halutessaan kynsiä katolilaisesta suikaleita irti, mutta katolilaisesta se tuntuisi vain mielettömän hyvältä. Toimisikohan jokin tuollainen ratkaisu, jossa tuntemuksia on muokattu taivaaseen sopiviksi mutta tahto ja teot jäävät vapaiksi?
"Tarkoitatko ettei esim. luterilaisen ja katolilaisen ole mahdollista tehdä toisilleen pahaa taivaassa, vaikka vapaa tahto niin kehottaisi?"
Tuohan on se tilanne mikä taivaassa kuulemma vallitsee (olkoonkin että eräiden lutkujen mielestä katoliset eivät pääse taivaaseen ja päinvastoin) ja minusta se voisi toteutua tuolla tavalla että jokaiselle uskikselle on oma taivaansa, missä hänelle simuloidaan ympäristö eri ihmisineen yms.
"Hätäisesti mietittynä, auttaisikohan se, että taivaassa kaikki tuntuu vain kivalta. Luterilainen voisi halutessaan kynsiä katolilaisesta suikaleita irti, mutta katolilaisesta se tuntuisi vain mielettömän hyvältä. Toimisikohan jokin tuollainen ratkaisu, jossa tuntemuksia on muokattu taivaaseen sopiviksi mutta tahto ja teot jäävät vapaiksi?"
Niin, tuon lutku vs. katolinen ristiriidan tuo ratkaisisi, mutta mites jos luterilainen saisi päähänsä ajatuksen että Pyhä Henki ei olekaan täydellinen?
Kuolemansyntiin verrattava ajatus joka ei edellytä tekoa, mites se sinun ratkaisuvaihtoehdossasi järjestettäisiin?
:D:D
"taivaassa kaikki tuntuu vain kivalta. Luterilainen voisi halutessaan kynsiä katolilaisesta suikaleita irti, mutta katolilaisesta se tuntuisi vain mielettömän hyvältä."
Luin tuon jo pari minuuttia sitten, mutta yhä hymistyttää. Sinulla on hyviä kielikuvia, mistä tulee vielä hyvämpiä mielikuvia. :D
ilman ad hoc -ratkaisuja, miten Pyhän Hengen pilkka hoidetaan hänen omassa taivaassaan. Kukaan taivaaseen pääsevä ei ole sellaista maisen elämänsä aikana ajatellut, muutenhan hän ei olisi taivaaseen päässytkään, mutta kyllä kai ikuisuuden aikana voi uskikselle tai parille tulla jokin aivan uusikin ajatus mieleen.
Ainakin kertoo Jumalan rakkaudesta syntisiä kohtaan, että hän aikoo viettää ikuisuuden heidän kanssaan oman viihtyisyytensä toisarvoiseksi asettaen.
Ok, meillä on vapaa tahto täällä maan päällä, kuka sitä sitten mitenkin käyttää. Joku pyrkii rakkauteen ja Jumalan läsnäoloon , joku haluaa
tuhota tai olla ns. puolueeton.
Mutta miksi kristitty taivaassa haluaisi
käyttää tahtoaan Jumalan tahtoa vastaan? Hänhän on paikassa, jossa ei ole riitasointuja,
ei edes riitelykaveria.Iloa on kaikille, ruokaa
on kaikille, terveyttä kaikille, ystäviä kaikille.
Kahta asiaa siellä ei voi tehdä, joten ne on parasta tehdä maan päällä:
1. mennä naimisiin (Sanassa sanotaan, että taivaassa ei naida eikä mennä miehelle vastauksena
oppineiden kysymykseen vaimosta, jolta oli kuollut 7 miestä)
2. evankelioida (kaikkihan rakastavat jo Jumalaa)
Eli nämä asiat, evankeliointi ja perheen perustaminen, on parasta tehdä täällä maan päällä,
muuten taivas on niin täydellinen paikka, ettei
siellä maallisia ristiriitoja kaipaa, vaikka ne
"vapaaseen tahtoon" verhottaisiinkin!
tarkoittaa myös sitä että jossain vaiheessa joku tulee tekemään tai ajattelemaan jotakin joka ei ole suotavaa. Näin väistämättä käy.
Miten ongelma ratkaistaan?
Kaikki tietävät kaiken, joten mitään väittelyitä eikä sen puoleen edes keskustelua synny.
Vietä siinä sitten iäisyys.
Itse uskon, että yksi maanpäällisen elämän tarkoituksista on testata ihmisen vapaatahtoa. Siis tekeekö hän jo eläessään kaikkea sitä mikä on oikein vai väärin herran silmissä. Maanpäällinen elämä on siis eräänlainen filtteri jolla suodatetaan riittävän hyvä aines. Tällöin paratiisiin pääsevät filtterin läpi (ts. elämän jälkeen) ne, joilla on maanpäällisiä näyttöjä siitä, että he todennäköisesti käyttävät vapaata tahtoaan hyvään.
Jos nyt joku paratiisiin päässyt yrittää tehdä pahaa, niin en usko että hän onnistuu siinä niin, että joku paratiisin muista asukkaista joutuu kärsimään. Syy tähän on se, että uskon, että kukaan ei joudu paratiisissa kärsimään. Toinen vaihtoehto on se, että paratiisi on moni tasoinen ja "alemmilla tasoilla" on jonkin verran kärsimystä (jonka aiheuttavat ne harvat jotka kääntyvät pahaan). Ylemmälle tasolle pääsyn ehtona voi olla hyvin eletty elämä, jota kautta saadaan entistä paremmat takeet siitä, että henkilö kuoleman jälkeen toimii Jumalan tahdon mukaisesti.
vilpittömästi hauska selitys, kiitoksia.
"Jos nyt joku paratiisiin päässyt yrittää tehdä pahaa, niin en usko että hän onnistuu siinä niin, että joku paratiisin muista asukkaista joutuu kärsimään. Syy tähän on se, että uskon, että kukaan ei joudu paratiisissa kärsimään. Toinen vaihtoehto on se, että paratiisi on moni tasoinen ja "alemmilla tasoilla" on jonkin verran kärsimystä (jonka aiheuttavat ne harvat jotka kääntyvät pahaan). Ylemmälle tasolle pääsyn ehtona voi olla hyvin eletty elämä, jota kautta saadaan entistä paremmat takeet siitä, että henkilö kuoleman jälkeen toimii Jumalan tahdon mukaisesti."
"Maanpäällinen elämä on siis eräänlainen filtteri jolla suodatetaan riittävän hyvä aines. Tällöin paratiisiin pääsevät filtterin läpi (ts. elämän jälkeen) ne, joilla on maanpäällisiä näyttöjä siitä, että he todennäköisesti käyttävät vapaata tahtoaan hyvään."
Eikö kaikkivoipa ja kaikkitietävä Jumala voi vaan katsoa lapsen pään sisään jo syntymässä ja lukea sieltä onko se yksilö "hyvää" vai "huonoa" ainesta?
"Eikö kaikkivoipa ja kaikkitietävä Jumala voi vaan katsoa lapsen pään sisään jo syntymässä ja lukea sieltä onko se yksilö "hyvää" vai "huonoa" ainesta? "
Kysymys siitä miksi kaikkivaltias antaa pahojen ihmisten syntyä on mielestäni vapaantahdon ydin. Tätä voi verrata siihen, että äiti/isä voi antaa vanhemmalle lapselleen pientä vastuuta ja valtaa tämän nuorempaan sisarukseen nähden. Siis äiti/isä eivät jatkuvasti kontrolloi vanhemman lapsen toimia vaan pienessä mitassa luottavat häneen.
Siis vapaantahdon kysymyksessä kaikkivaltias on luopunut pienessä määrin vallastansa ja antanut sen ihmiselle. Joku voi nyt kysyä, eikö tämä ole samanlainen juttu kuin voiko kaikki valtias luoda niin painavan kiven jota hän ei itsekään jaksa nostaa? Siis eikö vapaatahto johda juuri samanlaiseen paradoksiin? Mielestäni ei johda: Jumala on päättänyt luoda olion (ihmisen), jonka suhteen hän päättänyt luopua pienestä osasta valtaansa. Toki hän voi koska tahansa ottaa ihmiseltä koska tahansa antamansa vallan pois.
että uskisten mukaan jumala on antanut ihmisille vapaan tahdon. Vapaa tahdon jota ei kuitenkaan saa käyttää. Jos käyttää sitä luojan luomaa vapaata tahtoa, eikä usko ja palvo ja kumarra sokeasti jumalan sanaa, niin joutuukin iankaikkisesti kidutettavaksi helvettiin.
Jumala antoi siis vapaan tahdon ja sitten rankaisee äärettömän julmalla, iankaikkisella rangaistuksella ilman valitusoikeutta, jos sitä vapaata tahtoa käyttää.
Ja tämä on yksi järjettömimpiä ja epäuskottomia kehäpäätelmiä, mitkä mikään taikausko on kyennyt tuottamaan.
"Jumala antoi siis vapaan tahdon ja sitten rankaisee äärettömän julmalla, iankaikkisella rangaistuksella ilman valitusoikeutta, jos sitä vapaata tahtoa käyttää.
Ja tämä on yksi järjettömimpiä ja epäuskottomia kehäpäätelmiä, mitkä mikään taikausko on kyennyt tuottamaan."
Mutta olenko äärettömän naivi kun petän itseöäni uskomalla että uskiskin voi tuon ymmärtää?
Tai ehkä ne ymmärtävätkin ja osoittavat sen vaikenemalla tästä topicista.
selitä missä sinä ajattelet että uskovaiset ajattelee taivaan olevan. tai mitä se heidän mielestään sinun mielestäsi on.