Käsipainoilla bodaaminen?

dsojajofp2309

Eli kotona alkaisin bodailemaan, ku ei tuo salilla käynti ollut minun juttu.

Ainoastaan yläruumista tartteen bodata (vatsat, selkä, kädet, rinta, hartiat)

Vatsalihaslaite löytyy mutta ei muuta.

Mietin että jos ostan käsipainot, mitä kaikkea niillä saan kotona tehtyä? Käsilihaksia nyt tietenkin saa, mutta saako käsipainoilla treenattua rintaa ja/tai hartioita?

10

1316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g0ldie

      Toki saa. Hartioita voi treenata pystypunnerruksilla, pystysouduilla, vipunostoilla, mac-nostoilla yms, rintaa puolestaan sillai että makaat selälläsi ja nostat painoja penkkipunnerrustyyliin suoraan ylös tai sitten perhos/pec-deck tyyliin sivuilta ylös.

      Eri juttu miten nopeasti käsipainojen rajat tulevat vastaan siinä, että lihasta kasvatellessa haluat tod. näk. aika pian isompaa painoa ja lyhyempää sarjaa.

    • WDR

      Raja tulee painoissa vastaan ennemmin tai myöhemmin, mutta lihaskestävyyttä noilla kyllä saa jos on sitkeyttä...

      • dsojajofp2309

        Joo kiitokset vinkeistä. Pitää ostaa pari käsipainosarjaa niin voi kotona treenailla rauhassa. :)

        Ostan 2kpl 15kg:n käsipainosarjaa, uskon kyllä että aika pitkälle pääsen noillakin mutta tottakai se raja tulee vastaan kun on tarpeeksi harjoitellut, pitää vaan sitten ostaa/hommata jostain painavempaa painoa noihin.


    • Harmaakarhu.

      Pystypunnerrus käsipainoilla onnstuu kyllä.Istut tukevasti jakkaralle ja molemmilla painoilla samaa tahtia ylös punnerrus.Kannattaa ensin tarkastaa,että koordinaatio on kunnossa..Toinen vaihtoehto on pullover-vedot.Selällesi penkille,kädet suoraan ylös ja käspaino pään taakse liikkeelle.Kunnolla alas asti,varo kuitenkin,ettei kippaa yli.Se sattuu helvetisti,jos kippaa,mutta ihan toimiva liike..
      MOlemmilla sarjoilla kun teet semmoiset 12 toistoa ja kolme sarjaa,niin pitäisi alkaa tapahtua..Sarjojen välissä joku 2 minuuttia.Kannattaisi ehkä hankkia semmoiset käsipainot,joihin voit lisätä rautaa,tai vinyyliä.Wrangella on ihan käypäiset ne vinyylisarja.Ainut on se,että ne tahtoo amksaa aika sikana.Itsellä tulee käytyä viideti viikossa treenissä.n. puolitoista tuntia kerrallaan..Jotenkin tuntui sille,että ne muut,jotka trenaa kattelee,että mitähän toi jätkä täällä tekee,(meikällä on suht pitkä vyötärö...)mutta kun ne ihmiset huomasi,että meikä on sittenkin tosissaan,niin ei ole enää mitään ongelmaa..Ei kannata katsella,millaiset verkkarit muilla on,vaan vetää omaan tahtiin alusta pitäen..Tarvitatessa kannattaa hankkia personal trainer,eli ohjaaja..Pääsääntöisesti ne tahtovat olla ammattilaisia ja tietävät,mitä tehdään.Kovaa vääntöä vaan..Ensin vedetään loppuun saakka.Sitten 10 pakkotoistoa päälle ja jos silmissä näkyy tähtiä,niin treeni on mennyt perille...

    • Grift

      Saa niillä ainakin olkapäitä ja rintaakin treenattua. Ite teen käsipainoilla sivu- ja takaolkapäälohkoja ja niiden lisäksi pystypunnerrusta. Rintaahan pystyy tekemään käsipainojen kanssa ihan tavallisena penkkipunnerruksena.

    • Anonyymi

      Perspilluolavikin reenas käspainoilla👍

    • Anonyymi

      Punnerrat ja teet leukoja. Teetkö jaloille jotain muuta miksi et niitä bodaa? Aika säälittävän näköistä sellanen vetelä vähän käsiä bodannut kaveri jonka askel on raskas ja liikkumisesta näkee ettei koordinaatiota löydy. Raskailla nostoilla maastavedolla ja kyykyllä teet kropasta jäntevän ja vahvan. Suurinpaan osaan päivittäisistä liikkeistä mitä tekee on jalat ja keskivartalo vahvasti mukana vähintäänkin kannattelemassa. Jos ei jalkoja tee niin olemuksessa näkyy säälittävä pehmosuus.

      • Anonyymi

        Käsipainoilla voi tehdä askelkyykkyä ja etukyykkyä.

        Käsipainoille hyvä lisä olisi punnerruspenkki ja pari kahvakuulaa.

        Treenivehkeissä minusta on tärkeää tehdä oikeita asioita :)

        Ilman levytankoa pärjää oikein hyvin :) Lähinnä takakyykky ja maastaveto jää tekemättä.


    • Anonyymi

      Tämä on vanha aloitus, mutta sanotaan vielä kerran. Kaikkia lihasryhmiä kuuluu harjoittaa, siis myös jalkoja joiden päällä koko muu vartalo on koko Herran päivän!

      Näen kuntosalilla silloin tällöin nuoria miehiä, jotka raahautuvat paikalle crocsit jalassa tekemään ylävartaloon kohdistuvia liikkeita, eikä koskaan mitään muuta.

      • Anonyymi

        3x12 on keskikertainen 5x5 o parempi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      275
      10136
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      221
      5838
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5346
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4979
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3266
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2642
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2519
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2362
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      376
      2146
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2124
    Aihe