Käsipainoilla bodaaminen?

dsojajofp2309

Eli kotona alkaisin bodailemaan, ku ei tuo salilla käynti ollut minun juttu.

Ainoastaan yläruumista tartteen bodata (vatsat, selkä, kädet, rinta, hartiat)

Vatsalihaslaite löytyy mutta ei muuta.

Mietin että jos ostan käsipainot, mitä kaikkea niillä saan kotona tehtyä? Käsilihaksia nyt tietenkin saa, mutta saako käsipainoilla treenattua rintaa ja/tai hartioita?

10

1384

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g0ldie

      Toki saa. Hartioita voi treenata pystypunnerruksilla, pystysouduilla, vipunostoilla, mac-nostoilla yms, rintaa puolestaan sillai että makaat selälläsi ja nostat painoja penkkipunnerrustyyliin suoraan ylös tai sitten perhos/pec-deck tyyliin sivuilta ylös.

      Eri juttu miten nopeasti käsipainojen rajat tulevat vastaan siinä, että lihasta kasvatellessa haluat tod. näk. aika pian isompaa painoa ja lyhyempää sarjaa.

    • WDR

      Raja tulee painoissa vastaan ennemmin tai myöhemmin, mutta lihaskestävyyttä noilla kyllä saa jos on sitkeyttä...

      • dsojajofp2309

        Joo kiitokset vinkeistä. Pitää ostaa pari käsipainosarjaa niin voi kotona treenailla rauhassa. :)

        Ostan 2kpl 15kg:n käsipainosarjaa, uskon kyllä että aika pitkälle pääsen noillakin mutta tottakai se raja tulee vastaan kun on tarpeeksi harjoitellut, pitää vaan sitten ostaa/hommata jostain painavempaa painoa noihin.


    • Harmaakarhu.

      Pystypunnerrus käsipainoilla onnstuu kyllä.Istut tukevasti jakkaralle ja molemmilla painoilla samaa tahtia ylös punnerrus.Kannattaa ensin tarkastaa,että koordinaatio on kunnossa..Toinen vaihtoehto on pullover-vedot.Selällesi penkille,kädet suoraan ylös ja käspaino pään taakse liikkeelle.Kunnolla alas asti,varo kuitenkin,ettei kippaa yli.Se sattuu helvetisti,jos kippaa,mutta ihan toimiva liike..
      MOlemmilla sarjoilla kun teet semmoiset 12 toistoa ja kolme sarjaa,niin pitäisi alkaa tapahtua..Sarjojen välissä joku 2 minuuttia.Kannattaisi ehkä hankkia semmoiset käsipainot,joihin voit lisätä rautaa,tai vinyyliä.Wrangella on ihan käypäiset ne vinyylisarja.Ainut on se,että ne tahtoo amksaa aika sikana.Itsellä tulee käytyä viideti viikossa treenissä.n. puolitoista tuntia kerrallaan..Jotenkin tuntui sille,että ne muut,jotka trenaa kattelee,että mitähän toi jätkä täällä tekee,(meikällä on suht pitkä vyötärö...)mutta kun ne ihmiset huomasi,että meikä on sittenkin tosissaan,niin ei ole enää mitään ongelmaa..Ei kannata katsella,millaiset verkkarit muilla on,vaan vetää omaan tahtiin alusta pitäen..Tarvitatessa kannattaa hankkia personal trainer,eli ohjaaja..Pääsääntöisesti ne tahtovat olla ammattilaisia ja tietävät,mitä tehdään.Kovaa vääntöä vaan..Ensin vedetään loppuun saakka.Sitten 10 pakkotoistoa päälle ja jos silmissä näkyy tähtiä,niin treeni on mennyt perille...

    • Grift

      Saa niillä ainakin olkapäitä ja rintaakin treenattua. Ite teen käsipainoilla sivu- ja takaolkapäälohkoja ja niiden lisäksi pystypunnerrusta. Rintaahan pystyy tekemään käsipainojen kanssa ihan tavallisena penkkipunnerruksena.

    • Anonyymi

      Perspilluolavikin reenas käspainoilla👍

    • Anonyymi

      Punnerrat ja teet leukoja. Teetkö jaloille jotain muuta miksi et niitä bodaa? Aika säälittävän näköistä sellanen vetelä vähän käsiä bodannut kaveri jonka askel on raskas ja liikkumisesta näkee ettei koordinaatiota löydy. Raskailla nostoilla maastavedolla ja kyykyllä teet kropasta jäntevän ja vahvan. Suurinpaan osaan päivittäisistä liikkeistä mitä tekee on jalat ja keskivartalo vahvasti mukana vähintäänkin kannattelemassa. Jos ei jalkoja tee niin olemuksessa näkyy säälittävä pehmosuus.

      • Anonyymi

        Käsipainoilla voi tehdä askelkyykkyä ja etukyykkyä.

        Käsipainoille hyvä lisä olisi punnerruspenkki ja pari kahvakuulaa.

        Treenivehkeissä minusta on tärkeää tehdä oikeita asioita :)

        Ilman levytankoa pärjää oikein hyvin :) Lähinnä takakyykky ja maastaveto jää tekemättä.


    • Anonyymi

      Tämä on vanha aloitus, mutta sanotaan vielä kerran. Kaikkia lihasryhmiä kuuluu harjoittaa, siis myös jalkoja joiden päällä koko muu vartalo on koko Herran päivän!

      Näen kuntosalilla silloin tällöin nuoria miehiä, jotka raahautuvat paikalle crocsit jalassa tekemään ylävartaloon kohdistuvia liikkeita, eikä koskaan mitään muuta.

      • Anonyymi

        3x12 on keskikertainen 5x5 o parempi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      136
      1393
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      262
      1297
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1078
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1034
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      920
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      43
      881
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      825
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      792
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      756
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      750
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      733
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      696
    13. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      28
      690
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      643
    15. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      534
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      534
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      524
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      507
    Aihe