Juurihoidosta!

Tiedän että mulla pitää tehdä juurihoito yhteen hampaistani, niin siksi kysynki että tietääkö kukaan onko mitää muita vaihtoehtoja sille?
Tai voiks mulle tehdä sen juurihoidon vaikka sillee että mä oon nukutettuna? onko mahdollista? Oon alle 18 ni tehdääks noita ilmaseks vai pitääkö siitä maksaa et nukutetaan?
7852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ole muita vaihtoehtoja kuin hampaan poisto.
Ei sitä mitään hoitoja ilman tehdä. Aina ne loppupeleissä joku maksaa. Kotikunnan hammashoitolassa lähdet viemään asiaa eteenpäin.
On niitä muitakin tehokkaita rauhoitteita kuin nukutus. Kysyppä sieltä.

Äänestä

Eipä ole muuta vaihtoehtoa.. Nukutettuna tehdään joissain paikoissa mutta hinta on mieletön..
Itselleni tehtiin juurihoito muutama kuukausi sitten ja olen pelännyt sitä jo vuoden etukäteen. Kuitenkaan se ei ollut yhtään niin kauheeta kun olen kuullut sen olevan. Viisi puudutuspiikkiä laitettiin niin en tuntenut oikeestaan mitään :) Riippuu kuinka tulehtunut hammas on että miten puudutus vaikuttaa

Äänestä

Jos pahasti hermostuttaa, niin ehkä lääkäri voisi antaa jotain lievästi rauhoittavaa lääkettä.

Mulle on tehty kaksi juurihoitoa. Etukäteen jännitin tosi paljon, mutta lopulta itse operaatio vaatii enimmäkseen kärsivällisyyttä. Että siis jaksaa istua siinä tuolissa kita auki. Puudutus takaa sen, että mitään ei tunnu. Ei se miellyttävää ole, mutta kyllä sen kestää.

Äänestä

Vaihtoehdot ovat juurihoito tai poisto ja aina on myös se mahdollisuus, ettei juurihoitoa tehdä ja hammas jätetään. Suomessa kun ei ole mitään pakkohoitolakia. Jokainen täysivaltainen suomalainen päättää hoidostaan itse. Hammaslääkäri tai kukaan muukaan ei voi pakottaa mihinkään, vaikka oma päätös olisi muiden mielestä kuinka hölmö tahansa.

Äänestä
  • kiitti kaikille vastanneille :)
    mut mitäs sit jos mult poistettais se hammas, ni eihän mulle siihen uutta kasvais ni mitäs sit? jääks siihe sit vai loppuelämäks sellanen aukko? :D

    Äänestä

  • mpss kirjoitti:

    kiitti kaikille vastanneille :)
    mut mitäs sit jos mult poistettais se hammas, ni eihän mulle siihen uutta kasvais ni mitäs sit? jääks siihe sit vai loppuelämäks sellanen aukko? :D

    Tottakai siihen jää aukko kun hammas otetaan pois. Voi siihen hammaslääkäri rakentaa uuden hampaan jos haluaa.

    Äänestä

Juurihoito kuulostaa pahemmalta toimenpiteeltä kuin onkaan. Ja usein juurihoidettava hammas on jo "kuollut" jolloin siinä ei ole yhtään tuntoa enää jäljellä. Ainoa vaihtoehto juurihoidolle on hampaan poisto, joten suosittelen kyllä juurihoitoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mpss kirjoitti:

Tiedän että mulla pitää tehdä juurihoito yhteen hampaistani, niin siksi kysynki että tietääkö kukaan onko mitää muita vaihtoehtoja sille?
Tai voiks mulle tehdä sen juurihoidon vaikka sillee että mä oon nukutettuna? onko mahdollista? Oon alle 18 ni tehdääks noita ilmaseks vai pitääkö siitä maksaa et nukutetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu