Milloin Lapuan uusi perusturvajohtaja ryhtyy hoitamaan virkatehtäviään ja ottaa viran vastaan?
Aiheellinen kysymys
julkinen virka, julkinen asia
222704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei milloinkaan...
Eikös kaupunginvaltuusto valinnut tammikuussa uuden perusturvajohtajan 1.5.07 alkaen ?
Uskomatonta. Miten siinä nyt näin kävi ?
En tiedä. Toissapäivänä ainakin terveyskeskuksen käytävillä makasi monta potilasta kun kävin. Kohta menee hermot.Luottamus on mennyt jo Lapuan Kaupungin päätösherroihin ja rouviin. Per*****!
Sai adoptiolapsen ja jäi hoitamaan lastaan
Kiva juttu äidin ja lapsen kannalta. Lapsi sai äidin ja äiti sai lapsen, mutta oliko viranhaku nyt ihan oikea ajoitus. 14.000 lapualaista on nyt vailla perusturvajohtajaa ja lastenvalvojaa.
Lapualaisille jäi vähän tyhjä tunne tästä prosessista.
Perusturvajohtajan viran täyttäminen oli muutenkin raskas prosessi sattuneista syistä lapualaisille.
Ihan kun Lapualla kaikki menisi pileleen aina vaan, vaikka parasta yritämme.
uudessa eduskunnassa,ministerinsalkku tuli ja lapsien tekoon tai odotukseen ulkomailta
Voi voi, silloin jos äiti jää äitiyslomalle pitää kaupungin hoitaa sijainen ja viran hoitaminen. Ei se äidin vika ole, että lapsen sai juuri tällöin. Virkaa saa hakea vaikka olisi äitiyslomalla eikä se saa vaikuttaa viran hakuun. Ilmeisesti hän on, äitiyydestä huolimatta, pätevä ihminen kyseiseen hommaan! ;)
Eikös virkaa hoida nyt sijainen, pätevä sellainen! ;)
ja sijaisensijaisensijainen... Onko ravintoketjun alapäähän palkattu ketään, eli perustyötä tekeväksi?
Onko tietoa kuka ja koska poistaa potilaat terveyskeskuksen käytäviltä?
armollinen kuolema ja kun tulee se aika meille jokaiselle.
Elämän ja kuoleman kysymyksessä on alistuttava viikatemiehen tahtoon, mutta täällä Lapualla näyttää vaeltelevan maanpäällisiä viikatemiehiä, joiden tahdon mukaan maataan ja odottellaan julkisilla kulkuväylillä vieraiden katseen alla noita viimeisimpiä tapahtumia. Sitä ennen. Miten noista ylimääräisistä viikatemiehistä pääsisi eroon? Ja nopeasti.
kaikista kunnallisita luottamustoimista tai virasta.
Pitäkää omaasistanna huali äläkääkä tukkiko niitä terveyskeskuksien käytäville. Kai nyt joka paikka tuloo täytehen, kun ihmiset lykkää omaasiaan pois jaloosta. Sitte syytellähän muita! Höh!
Onneksi tällä viisastelijalla on lääkärit ja hoitajat kotona, ettei tarvi törmätä häneen terveyskeskuksen käytävällä maatessa. Voisi siitä olo huonontua entisestään.
No en mä miälestäni sanonu viälä niin vanha tai sairas olevani..vai?! Ja mä oon kyllä oikiasti aika rempsiää seuraa! ;)
Kyllä mä toivon, että mulla on lääkäri ja hoitsut sitte kotona, ettei tarvi sairaalan käytävillä maata jos sama tilanne viälä on! Toivottavasti ei silloon mun omaaset oo niin syrämettömiä, että lykkäävät sinne käytävälle makaamahan.
Paras tiätennii olis lähtiä saappahat jalaas! :D
Taidat olla niin sakia, että luulet elämän sujuvan tahtos mukaan.
Kuinkas se sitten sujuu?? Ihan niin ku mähluan. Sakia mikä sakia! Ei anna olla kato toisten vietäviis! ;)
Käsittääkseni uuden perusturvajohtajan työn piti alkaa 1.5.2007. Lehdessä luki kuitenkin jo aikoja sitten, taisi olla helmikuussa, että virkaan valittu, Kuortaneen perusturvajohtaja Piia Aro ottaa viran vastaan jo 1.3.2007 eli näin ollen on hoitanut jo virkaansa ennen kuin jäi vanhempainvapaalle. Sijainen on järjestetty, Eväsojan Sirkka, ja hän hoitaa siis nyt perusturvajohtajan töitä ainakin tämän vuoden loppuun asti :)
Mielenkiintoinen juridinen kysymys. Kaupungivaltuusto valitsi uuden sivistysjohtajan 1.5.07 alkaen. Ko.virkamies, vaikka on hoitanut virkaa viransijasena aikasemmin, ei ole ottanut virkaa vastaan 1.5.07 ollessaan estynyt.
Onko Lapuan kaupungilla palkanmaksuvelvollisuus, jos virkamies ei ole ottanut virkaa vastaan 1.5.05.
Arvelisin, että virkariitalautakunta tai hallinto-oikeus ratkasee kysymyksen aikanaan.
Mielestäni Lapuan kaupunkia ja palkanmaksajia on "vedätetty" tässä asiassa "viimesen päälle".
Kuka vedättänyt?
ja helppo vastauskin on. Kepu tietenkin. Kepu pettää aina.
pääse johtamaan, niinkauan kun Kärnä on puikoissa.