Tahteja ja Luoteja Osa 12.

Heräsin kamalaan piippaukseen. Silmiäni en jaksanut aukaista. Kuuntelin silmät kiinni piippausta, ja yritin keksiä mistä se oli tuttu. Pitkän mietinnän jälkeen, viimein keksin. Sydänmonotori. Olin joutunut usein kuuntelee sitä, kun äiti joskus joutui sairaalaan. Onneksi hän ei ollut joutunut vähään aikaan, mutta jos täällä kuului sydänmonotorin äänet… Minä olin siis sairaalassa.

Avasin silmäni ja tajusin että makasin sairaalasängyllä, ja sydänmonotori piippasi minun sydäntäni. Yritin nousta istumaan, mutta kylkeen alkoi sattumaan kamalasti, joten jäin makaamaan sänkyyn.
”Bella? Mikä olo?” Brian kysyi. Nyt vasta huomasin hänen istuvan vieressäni. ”Kylkeen sattuu. Mitä oikein kävi?” kysyin häneltä.
”Sait luodista. Olen pahoillani. Olen niin pahoillani”, Brian kuiskasi ja hautasi päänsä käsiinsä. Kosketin kevyesti hänen kättään, mutta sitten kylkeen sattui. ”Ketkä ampuivat?” kysyin hiljaa ja kävin makaamaan.
”Ne tyypit sieltä autosta siis ampuivat meitä. Onneksi George ja Luke olivat lähellä. Luke on äidin henkilökohtainen henkivartija. He olivat nurkan takana autojen kanssa. Onneksi. Petra kutsui heidät juuri ennen ammuskelua. Hän arvasi mitä kävisi… Äiti, Helen, ja Thomas menivät Luken autoon. Petra, minä ja sinä menimme Georgen autoon. Sinä aloit valittamaan kipua kyljessäsi, ja huomasimme haavasi… George ajoi sairaalaan, kun menetit tajuntasi. Onneksi Petra tiesi mitä tehdä. Onneksi luoti ei lävistänyt mitään elimiäsi. Lääkärit putsasivat haavan ja laittoivat pari tikkiä.
Mutta et saa tanssia pariin kuukauteen”, Brian kertoi. ”Tästähän tulee mielenkiintoinen joulu”, totesin naurahtaen.

Lääkärit päästivät minut kotiin seuraavana aamuna. Petra oli vahtinut äitiä, ja äiti oli kuulemma ollut kunnolla. Brian vei minut kotiin ja ilmoitti että olisi joulun meillä. ”Sinun pitäisi olla perheesi kanssa”, totesin tiukasti. ”He selviävät ilman minua. Sinä et. Ja täällä ei ole edes vielä joulukuusta, tai tehty kunnon siivousta. Ja sinä kun et pysty tekemään mitään”, Brian totesi. Hän kutsui Georgen ja Petran auttamaan. Petra vahtisi minua ja äitiä, George Brianin avuksi kaupoille. Ja Brian oli vielä tilannut siivouspalvelusta siivoojan siivoamaan meillä.
Makailin sängyllä, sillä olin saanut Brianilta liikkumiskiellon, ja kuuntelin kuinka taloa siivottiin…
_________________________________________________
Tätä tekstiä koskee tekijäoikeudet, jotka omistaa Jef
Se joka väittää näitä tekstejä omakseen, on pulassa...

6

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sattunut

      sen pahemmin, Bella:) Ampujien selville saaminen onkin sitten tosi jännittävää salapoliisityötä...

      Kiva kun jo nyt laitoit uuden jakson meille faneillesi, Jef!

      • ajattelin vain ilahduttaa teitä ;) ja illalla kun oli vähän tylsää ;)


    • kirjoitteluun

      Käy katsomassa sellaista sivustoa kuin
      toukokuu.com.
      Omat sivustot juuri sinunlaisille kirjoittajille.
      Sinun tarinasi ovat hyviä, siellä ne olisivat arvoisessaan paikassa,muiden kirjoittajien joukossa.
      Itsekkin kirjoittelen sinne.

      • pitääkin käydä katsomassa... Kiitos paljon ;)


    • wenkula

      etenee?Yhteinen joulukin siis jo!!

      • näkee ensi numorossa ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe