ALKUTERVEHDYS
Gal. 1:1-5
---
1:1 Paavali, apostoli, virkansa saanut, ei ihmisiltä eikä ihmisen kautta, vaan Jeesuksen Kristuksen kautta ja Isän Jumalan, joka on hänet kuolleista herättänyt,
1:2 ja kaikki veljet, jotka ovat minun kanssani, Galatian seurakunnille.
1:3 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta,
1:4 joka antoi itsensä alttiiksi meidän syntiemme tähden, pelastaaksensa meidät nykyisestä pahasta maailmanajasta meidän Jumalamme ja Isämme tahdon mukaan!
1:5 Hänen olkoon kunnia aina ja iankaikkisesti! Amen.
--
Jakeet 1-5 sisältävät alkutervehdyksen, johon apostoli Paavali liittää evankeliumin tärkeimmän sisällön.
Kirjeen lähettäjinä ovat Paavalin lisäksi ”kaikki veljet, jotka ovat hänen kanssaan” (j. 2)
Kirjeen vastaanottajina ovat ”Galatian seurakunnat”.
Ns. apostoliseen tervehdykseen (j. 3) sisältyy kristinuskon kaksi tärkeintä sanaa: Armo ja rauha.
Armo on kristinuskon keskeisimpiä käsitteitä.
Paavalille juutalaisena pelastustie oli ennen kääntymystään lain, omien tekojen ja ansion tie.
Laki paljastaa sen, kuinka luonnollinen ihminen on itsessään syntinen ja vastustaa Jumalan tahtoa. Hän tarvitsee Jumalan armoa.
Luukas kertoo kolme kertaa Apostolien Teoissa Paavalin kääntymyskokemuksesta: Apt. 9:1-19; 22:1-21; 26:1-20.
Ennen kääntymystään Paavali oli taistellut lakiin perustuvan vanhurskauden puolesta vainoten kristittyjä. Hän jopa vilpittömästi luuli palvelevansa Jumalaa tuhoamalla väkivalloin heitä (j. 13,14).
Tällaisella vainoreissulla Paavali oli silloinkin, kun Jeesus kohtasi hänet Damaskoksen tiellä.
Tämä Ylösnousseen kohtaaminen oli hänen elämänsä ratkaisevin tapahtuma.
Entisestä herjaajasta ja väkivallantekijästä tuli Jeesuksen opetuslapsi.
Jumala armahti Saulin (Paavalin) ja hän on valmis armahtamaan meitäkin.
Lainaus AAPELI SAARISALOLTA (Raamatun sanakirja :otsikkolla ”armo”)):
”Paavali löysi ansaitsemattoman armon tien. Ei ollut olemassa mitään ihmisvanhurskautta, oli vain Jumalan aiheuttama vanhurskaus. Ei ollut mitään aktiivista, tekojen vanhurskautta, oli vain passiivinen, uskon eli armon vanhurskaus.
Armo on kaiken ansion vastakohta, Jumalan Kristuksessa osoittaman rajattoman rakkauden vapautustuomio syntiselle lausuttuna.”
---
Virsi 547:1
”Joka aamu on armo uus,
miksi huolta siis kantaa!
Varjot väistyy ja vajavuus,
Jeesus voimansa antaa.
Kiitos Herran, hän auttaa tiellä,
meidän kanssamme nyt ja aina on,
täällä suo Isän suosion, rauhan luonansa siellä.”
Armo/Rauha, Gal. 1:1-5
2
139
Vastaukset 2
- joo...
Taas sitä murhaaja Paavalia ihannoidaan..
Muistakaa, Jeesus ei ollut kristitty!
=====================================
En ymmärrä, että on ihmisiä joille Paavalin sana on tärkeämpi kuin Jumalan ja Jeesuksen tahto!
Paavali oli aikansa pahin murhaaja. Teki työtään saatanalle Jeesuksen seuraajia murhaamalla niin suurenti saatanalle ansioituneena että hänet palkittiin saatananpalvelijana oikeudella kirjoittaa Jumalan sanaa väärennettyyn raamattuun!
Koko olemassa olonsa ajan kristinusko on murhannut ja murhauttanut ja käyttänyt saatanallisuuden eduksi murhaajia kuten Paavaliakin. Kristinuskon tekemien ja teettämien uhrien määrä on todennäköisesti satota miljoonia joiden joukossa mm. kidutettuja syyttömiä lapsiakin joita kristinuskon toimesta kidutettiin ja sitten elävinä poltettiin noitarvioilla jotta kaikille oli selvää saatanan tahto jota kristinusko on käytännössä osoittanut ja puolustanut kaikin keinoin koko olemassa olonsa ajan ja jossa saatanaan palvellaan jumalana.
JOS, SIIS JOS Paavali todella tuli uskoon niin ilmeisesti hän tuli saatanaan jumalanaan palvelevien uskoon koska kristinusko ei ole löytänyt Jumalan ja Jeesuksen tahtoa edes älä tapa käskyn suhteen koska tänäänkin, kristinuskon sotilaspapit rukoilee herraltaan, herra saatanalta murhaaja sotilaillee voimia toimia lasten, naisten ja miesten murhaajina.
Saman saatanallisuuden, siis kristinuskon papit rukoilee kotikentällä rauhan puolesta ja toinen pappi murhaajille voimia murhaamisiin joten on selvää että samaa raamattua noin ristiriitaisesti tulkiten toimimalla saatanalla on monet kasvot kristinusko toiminimenään.
Etsikää totuutta tapahtumien kulusta ja historiasta niin tiedättä paremmin Jumalan ja Jeesuksen kieltäjien harhautukset väärennetyn raamatun tuella!
5Moos 12:32. Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."
Joh. Ilm. 22:18, 19 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.
Jeesuskaan ei ollut kristitty ja Hänen seuraajatkin murhattiin kristinuskon ja Paavalin toimesta!
Jeesus ei ollut saatanaa jumalanaan palveleva! Tuon tiedon esiin saamiseksi omasta sielustaan on oltava rehellinen itselleen ja Hänelle!
Valtakunnassa ei ole uskovaisia. Sinne kun pääsevät vain he jotka tietävät!
Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)- Lukihäiriöinen
Kun te teette Minun Jeesuksen Kristuksen tahdon, te teette Minun Iäni tahdon.
Jeesus Kristus on armo ja laupeus, Vain Jeesuksen kautta voi pelastua.
Paavali oli Jeesukselle rakas, Ja totisesti, täytti Jeesuksen tahtoa, Hänkin oli vajavainen, mutta hän pyrki täydellisyyteen.
Paavali on monelta osin joutunut, koeteltavaksi hän ei kuitenkaan kiusauksessakaan, kieltänyt Jeesuksen nimeä.
Moni tänä päivänä lankeaa, ja luulee kulkevansa taivastietä, eikä kulje sitä, koska Paavalin lailla, joutuu puntaroimaan asioita, eikä jaksa taistella.
Jeesuksen tiehän on itsensä kieltämisen tie, eikö tänäpäivänä, ihminen lakea juuri itsekeskeisyyteen?
Ja luulee tekevänsä oikein, armon riitävän.
Tiedätkö, että usko ilman tekoja on kuollut?
Ei voi tuudittautua siihen, että on taivastiellä ilman Uudesti syntymistä ylhäältä, joka yhdessä Pyhän Hengen ja Raamatun Sanan kautta antaa kasvun, ja ennen kaikkea synnin tunnon, joka kautta voi parannus tapahtua.
Prannuksen kautta ja kasvun kautta tulee, hyvät teot ja teoistaan ihminen tunnetaan.
Taivas tie on avoin hänelle, joka tekee Taivaallisen Isän thdon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei191289Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331201- 641190
- 981124
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671019- 109989
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94937Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182903- 80821
- 43794
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50646- 58633
- 70626
- 42624
- 98618
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087588- 51537
- 60534
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi299525