tässä teille kotikauppiaille pisnis idea, kysykää autoliikkestä ottavatko täysin virheettömän autosi myyntitiliin kun "saat" työsuhde ym. auton mukamas ens viikolla/kuussa/vuonna ja sitten sanot kaverillesi että käy viikon päästä ostamassa auton ja MITÄ!? siinähän on vikaa ja eikun myyjään kimppuun ruikuttamaan no myyjä soittaa omistajalle kuka auton myyntiin toi niin sanoyt vaan että: "voivoi, ei pysty, moro" ja "asiakas" vetää jutun kuluttajasuojaan ja yrittää pistää myyjän korjamaan viat...reilua vai mitä.
No niin
Avulias aatu
4562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
myyntikatteesta, joka kattaa mahdolliset ja mahdottomat viat? Autoliike ei osta samalla hinnalla sisään kun myy ulos. Hinnoissa on "pieni" ero.
missä kohtaa autoliike on ostanut myyntitiliauton, autoliike saa siitä välistä myyntipalkkion ja loput tilitetään auton omistajalle siis sille joka auton toi myyntiin vai meinaatko että myyjän on maksettava myyntipalkkiostaan auton korjaus vaikka on tehnyt selväksi ostajalle että auto ei ole liikkeen vaan myyntitilissä asiakkaalta eli myydään asiakkaan lukuun.
mukaan myyjäliike on vastuussa "välittämästään" ajoneuvosta, vaikka eivät sitä olekaan omistaneet. Tuo on konsti millä myyjäliike yrittää kiertää takuuasiota, mutta ko asiasta on ennakkopäätös, jossa todetaan myyjäliikkeen puolenvuoden takuuajan olemassaolo vaikka auto on myyty "asiakkaan lukuun"
mitään puolenvuoden takuuta...