Aloitin n. kuukausi sitten työn jossa seison 8 tuntia päivässä kengät jalassa, välillä kävelen parikin tuntia edestakaisin. Ekan viikon lopussa toisen jalan isovarpaan kynteen (tai kynnen alle) ilmestyi tumma mustelma, ja ajattelin et se johtui vaan siitä et en ollu tottunu pitämään kenkiä koko päivää jalassa, koska en muista iskeneeni sitä mihinkään mitenkään erityisen kovaa. (Muuten kengät oli kyllä vanhat ja tutut.) Nyt mustelma kuitenkin on yhä paikallaan mustempana kuin koskaan, ja mietin pitäiskö siitä alkaa huolestua. Ehkä se kynnen alla vaan kestää kauemmin parantua, vai kuinka? Kuukausi kyllä tosiaan jo mennyt. Sanokaahan ystävällisesti mielipiteenne, pitäiskö tässä jo soittaa lääkärille? Uudet lenkkaritkin voisin tietysti ostaa, varpaista vähän väljemmät, mutta älkää ehdottako terveyssandaaleja tms. Työhön tarvitaan kyllä jotain tukevampaa kuin sandaalit muuten on jalat kokonaan mustelmilla ja oksien raapimat. Kiitoksia avustanne!!
mustelma varpaassa
huolestuako?
36097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että kynsi ottaa nokkiinsa ja mustuu. Se voi olla kuukausia sellainen ja sitten lähtee pois. Uusi kasvaa vähitellen. Voihan siinä olla joku sieni, mutta useimmin ei ole mitään selvää syytä. Mielestäni ei tarvitse lääkärille mennä, jos ei se ole kipeä.
Löin nimetön-varpaan kynnyksen reunaan ja siitä on jo kaksi viikkoa. Tuntuu kuin kynnen alla olisi jotakin terävää. Minulta lähti ihopalanen ja verta tuli paljon. Varpaani on kosketusarka ja en pysty kävelemään. Onko varpaani murtunut?
"Onko varpaani murtunut?" Miten se voitaisiin tietää jollain nettifoorumilla?! Mene lääkäriin, ei se muutoin selviä.
Olet siis ollut kaksi viikkoa kävelemättä? Ei ole mieleen tullut jotta pitäisi piipahtaa lääkärissä....