Mikä on palliatiivinen hoito?
Mitä on palliatiivinen hoito?
8
1353
Vastaukset
- xxxxxxxxxxx
linkki:http://cc.oulu.fi/~sisawww/esit/020418.htm
ja
http://www.sphy.fi/palliatiivinen.html- Kneus
Kiitti. Sivuilla lyhyesti ja ytimekkäästi selvitetty.
- tietoa!???
Kneus kirjoitti:
Kiitti. Sivuilla lyhyesti ja ytimekkäästi selvitetty.
kauanko palliatiivisen hoidon aloittamisesta menee siihen loppuun? onko kyse viimeisten kuukausien vai vuosien vai minkäajan hoidosta?
kiitti! - yks opiskelija
tietoa!??? kirjoitti:
kauanko palliatiivisen hoidon aloittamisesta menee siihen loppuun? onko kyse viimeisten kuukausien vai vuosien vai minkäajan hoidosta?
kiitti!Eikai siinä aikarajaa ole, omissa opiskelumateriaaleissa lukee että hoidossa siirrytään palliatiiviseen hoitoon, kun sairaus ei ole parannettavissa ekä elämän pidentämistä pidetä hoidon päämääränä. Hoito voi kestää vuosia ja se on oireenmukaista hoitoa.
- Anonyymi
yks opiskelija kirjoitti:
Eikai siinä aikarajaa ole, omissa opiskelumateriaaleissa lukee että hoidossa siirrytään palliatiiviseen hoitoon, kun sairaus ei ole parannettavissa ekä elämän pidentämistä pidetä hoidon päämääränä. Hoito voi kestää vuosia ja se on oireenmukaista hoitoa.
Puhun nyt itsestäni: Menin yksityislääkärin lährtteellä TYKS.aan, tunnin leikkaukseen.
Leikkaus kesti 6.5h. Leuanalla oli 10mm. halkasialtaan oleva ihonalainen nastura, jota pyörittelin aikaajon. Leikkauksessa katkaistiin Nyökkääjä/pään kiertoa edistävä lihas.
Monta lääkäriä kävi suunitelemassa jatkohoitoa. Itse olin leikkauksesta kipeä ja vihainen.
Ehdottivat siirtää minut palliatiiviseen hoitoon.
Karvat nousi pystyyn, että kuolemaako tässä tehdään, kun leikkauksessa meni paljon hermoja poikki, eikä niitä edes yritetty yhdistää takaisin.
Leikkauksesta on nyt aikaa 25v. enkä vieläkään tarvitse palliatiivista hoitoa.
Tein valituksen lääkintöhallitukseen, mutta siitä ei ollut mitään apua, kun lääkäri teki valheellisen sepustuksen. Lääkäri valehteli.
Miten kyseinen lääkäri jaksaa elää valheeessa. Julma lääkäri on nyt Korva Nenä ja kurkkutautien professori. Menetin ihmisyyteni ja ystävät ja tanssikaverit.
Toivon, että kukaan ei joudu kyseisen julman lääkärin käsittelyyn. - Anonyymi
tietoa!??? kirjoitti:
kauanko palliatiivisen hoidon aloittamisesta menee siihen loppuun? onko kyse viimeisten kuukausien vai vuosien vai minkäajan hoidosta?
kiitti!Hyvä kysymys. Olin TYKS.sä v.1996.
Minulta leikattiin syöpäepäily.
Osa kaulalihaksista leikattiin,
Janyökkääjälihas katkaistiin.
Tulin valtavan kipeäksi, eikä pää meinannut pysyä pystyssä.
Leikkaava lääkäri sanoi, että mulle annetaan vain palliatiivista hoitoa.
Ihmettelin, kun terve mies menee kaulalta kyhmyn poistoon, että se johtaa kuolemaan.
Jos sairaalassa ei muuta osata, ajattelin, niin lähden kotiin kuolemaan.
Itsehoitona Palliatiivinen hoito on pitkäkestoista, kun sitä on nyt kestänyt27vuotta.
Olisiko ollut mahdollista, että sairaalassa olisi nopeutettu hoito ja minkälainen se olisi ollut.
- Anonyymi
Olen 75v. Minulle tehtiin sylkirauhasen syöpäleikkaus.
Tulin siitä hirveän kipeäksi kaularangan osalta, johon sain voimakkaita kipulääkkeitä.
Kipu ei hellittänyt ja tulin monisairaaksi liikunnallisesti. Sanoivat että on neurologinen sairaus.
Tohtori ehdotti palliatiivista hoitoa.
En suostunut, vaan aloi itseni omaishoitajaksi.
Siitä on nyt 24v. Ja olen hoitanut itseni hyvin, kun lääketiede antoi vain muutamanvuoden elinaikaa.
Olen siis ollut itse huippuhoitaja.
Lääkäreihin ei kannata aina uskoa.
Olen elänyt hyvää elämää ja toivon tämän jatkuvan 90v. asti.
Kiitos Minä! - Anonyymi
Se on hoitoa, jossa ei pyritä parantamaan. Nykyään ei tosin pyritä hoitamaan edes oireita, koska asiakas kuvittelee ongelmat. ja lisätutkimuksia ei tehdä, vaikka logiikka niihin olisi kiistämätön (ei riitä lääkärin äly).
Ei saa mahdollisesti antaa ensiapuakaan, jos on ammattilainen, koska lääkäri on määrännyt elvytyskiellon, joka määrätään mahdollisesti jopa kaikille pelkästään 80v täyttäneille, joka tietenkin vaikuttaa myös hoitoon, joka ei saa parantaa, vaan sanotaan ettei voi mukamas leikata yms. Vain rikkaat elää 90v+, kun muut kuolee 80v+ syöpään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492358Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on452139Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2041656Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681630- 231521
- 171421
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok861394Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s61369Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81281Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191264