vanhat Doctor Who:t

tohtorinen

Onko täällä ketään vanhoja Tohtori- jaksoja nähneitä? Itse olen katsonut netistä 80-luvun jaksoja, ja nyt, nähtyäni erään jakson jossa tohtori palaa ilmeisesti kotiplaneetalleen, Gallifraylle tai jollekkin vastaavan nimiselle. Aloin ihmettelemään, kun planeetta oli olemassa ja siellä oli vieläpä ajan Herrojakin, että tapahtuiko tämä Aikasota tai miksi yhdeksäs tohtori sitä nimittikään, jossain tohtorin tuotantokausista oikeasti? Siis tarkoitan, että onko tätä tapahtumaa, jossa Tohtorin planeetta muut Ajan herrat tuhoutuivat, kerrottu jossain jaksoissa?
Ecclestonin tohtorihan kertoili Roselle siitä, kuinka ajan herrat ja planeetta tuhoutui aikasodassa tehden tohtorista Ajan herroista viimeisen. Aloin nyt vaan miettimään tätä asiaa, kun tuollaisen jakson satuin näkemään.
Sain jostain päähäni, että tuo planeetan tuhoutuminen olisi tapahtunut joskus kauan sitten, eikä sitä olisi ollut itse sarjassa yksittäisenä tarinana mukana.

Joku vanhoja tohtori-jaksoja nähnyt tai vain muuten asiaan perehtynyt varmaan tietää tähän vastauksen. Ihan mielenkiinnosta olisi kiva saada vastaus.

3

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tlaloc

      Aikasotaa ei oo näytetty sarjassa koskaan. Virallisen aikalinjan mukaan se sijoittuu kaheksannen ja yheksännen Tohtorin väliin, eli jenkkien tv-elokuvan jälkeen ja Ecclestonen Tohtoria ennen. Koko Aikasota on uuden sarjan kirjoittajien keksintöä. Vanhassa sarjassa vilisi Timelordeja ja -ladyja ja Gallifreyllakin käytiin jatkuvasti, eikä Dalekeja ylikäytetty niin pontevasti kuin uudessa sarjassa (joskin ylikäyttö johtuu lähinnä tekijänoikeussotkuista).

      Jep, toivottavasti oli tarpeeksi tyhjentävä vastaus :).

      • tohtorinen

        kiitos vastauksesta. Sainpahan ratkaisun pohtimiseeni.


    • tulkaa doctor who foorumin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1957
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1882
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1425
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1231
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1184
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      87
      700
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe