Mulle tehtiin keskiviikkona juurihoito poskihampaaseen ja laitettiin väliaikainen paikka. Nyt aamusta asti on särkenyt sekä ylä-että alahampaita siltä samalta puolelta. Siis jomotuksen paikka vaihtelee,nytkin särkee etuhampaissa asti.
Tätä samaa kipua oli ennen lääkäriä ja juuri tällasen takia sinne menin ja hammas todettiin huonokuntoiseksi.
Kyllä ihmetyttää,että voiko mulla olla nyt jokin toinen hammas joka aiheuttaa kivut,vai oisko juurihoidetulla hampilla jotain tekemistä säryn kanssa?
Onko muilla ollut tällaista?
Tätä samaa kipua oli ennen lääkäriä ja juuri tällasen takia sinne menin ja hammas todettiin huonokuntoiseksi.
Kyllä ihmetyttää,että voiko mulla olla nyt jokin toinen hammas joka aiheuttaa kivut,vai oisko juurihoidetulla hampilla jotain tekemistä säryn kanssa?
Onko muilla ollut tällaista?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko s epaineen tunnetta vai mitä,milloin sulla on seuraava käynti,seuraile tilannetta,voi olla normaaliakin eli kuumaan kylmään reagointia.
on vasta 19.6.
Särky on sellaista jomotusta ja vihlontaa. Ei minusta mitään paineen tunnetta. Ja siis eilenkin jomotti ihan koko illan.
Voisikohan liittyä jotenkin siihen,että puren vain toisella puolella nyt,kun käskettiin varoa tuota hammasta.
Mutta ihmettelen,että mikä tämmöinen kipu on,joka säteilee moniin hampaisiin ja paikka aina välillä vaihtelee...
kiitos jos joku osaa auttaa!=)
kannatasko vaikka soittaa sille lekurille ja kysyä, minäkään en asiantuntija ole kuin vasta paraneva potilas samasta syystä,en oikein itsekään tiedä
soittelen ja valitan,jos vielä jatkuu. Ajattelin vain täältä kysellä josko muilla olis ollut samanmoista.
Selvästi kylmä ja kuuma,jopa viileä tuuli aiheuttaa sen särkykohtauksen hampaissani ja sitten saattaakin särkeä puol tuntiakin kerrallaan ja sit taas vähäksi aikaa tauota. Kummallista...
Mulle tehtiin viime kesänä juurihoito, hammas oli aika pahasti jo tulehtunut ennen kuin pääsin hoitoon. Poskessa selvää turvotusta, kovaa särkyä jne. Lääkäri kirjoitti hoidon yhteydessä kahta eri antibioottia, mutta silti hammasta särki hoidon jälkeen vielä kaksi päivää ennen kuin
lääkkeet kunnolla purivat. Sen jälkeen ei ongelmia, kunhan vain itse taas uskalsin purra sillä puolella. Tsemppiä sulle, äläkä epäröi ottaa yhteyttä lääkäriisi, jos särky jatkuu pitkään.
Olin viime vuoden marraskuussa poskihampaan juurihoidossa. Jomotus kuitenkin jatkui hoidon päätyttyä, hoidon tehnyt hammaslääkäri tarjosi särkylääkettä ja sanoi että "kyllä se siitä". Koska jomotus ei kuitenkaan loppunut vielä useiden viikkojenkaan kuluttua, hakeuduin toiselle lääkärille. Paikka aukaistiin ja todettiin, että juurikanavan huolellinen puhdistus oli jäänyt tekemättä. Juurikanava puhdistettiin huolella ja hampaaseen asennettiin uusi tilapäinen paikka. Jomotus taukosi.
sama juttu reilu vuosi sitten. aivan kuin oma tekstiä olis täältä lueskellu. mun kohdallani meni kivut pois pari viikkoa itse operaation jälkeen ja nyt on aivan normaali. kipu oli siis aivan samanlaista kun ennen kuin menin ylipäätänsä lääkäriin.
Nyt särky lakannut oikeastaa kokonaan,vain silloin kun kuumaa tai kylmää osuu hampaaseen,alkaa jomotus. Mutta sekin onneksi menee pian ohi.