Eilen ei mitään, tänään turvotusta nivusissa, kivespussi 2x normaalikokoinen. Luulin eka että olen nukkunut jotenkin omituisesti, vehkeet jumissa.. mutta tän täytyy olla jotain muuta. Onko nivustyrä tuollainen että kassit turpoo, koko nivusten alue turvonnut tasaisesti? Jopa hepissä on turvotusta.. sisänsä ihan mukava juttu mutta vähän pelottaa mitä tää on..
nivustyrä vai mikä tämä on?
ullepulle
2351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla kipuili toinen kives tässä talvella. Se tuntui olevan pussissaan poikittain ja vähän korkeammalla kuin toinen. Löysin sattumalta tekstiä kiveskiertymästä. Silloin on kiire ja tosi kysymyksessä.Minulla tätä tilaa ei ollut, mutta varmistus kannattaa aina. Kokeile Googlella mitä kiertymästä sanotaan.
Tyrä ei mielestäni aiheuta varsinaista turvotusta. Paikka, mihin tyrä puhkeaa on pehmeä, kohollaan ja kenties hieman arka. Kun tyrästä painaa sen pitäisi painua ainakin hetkeksi takaisin sisään. Tuollainen yleinen nivusalueen turvotus ei viittaa tyrään, mutta kannattaa ehdottomasti käydä tutkituttamassa!