Mikä järkevin pitoaika uudelle bensa-autolle, ajoa n.17-18 tkm/v. Onko se 2, 3 vai 4 vuotta?
sopiva pitoaika
uudelle???
132655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pidä niin kauan kuin takuu on voimassa.
Nykyautot kestävät hyvinkin parisataatuhatta kilometriä ennen kuin tarvitaan isompia korjauksia. Kun olet päässyt ohi takuuajan ongelmista, edessä on huoletonta liikkumista seuraavat kymmenkunta vuotta.
Ja rahaa riittää muuhunkin kuin auton ylläpitoon.
ei kannata vaihtaa ehjää autoa .
Eli niin kauan kuin suurenmpia vikoja ei ilmene .
1.päivä 10h ja 34 sekunttia, näin toimimalla säästät rutkasti rahaa, itseasiassa saat siitä vaihdossa 5000€ enemmän kun maksoit ja tämä siksi että voisit hankkia paremman auton!! herätkää hyvät ihmiset, miksi aina näitä samoja suorastaan typeriä kysymyksiä esitetään? pidä autoasi sen ajan mitä itse parhaaksi näät ja auto miellyttää sillä takiin tulet joka tapauksessa ottamaan pidit sitä kuinka kauan/vähän tahansa, ei uutta autoa kannata ostaa jos haluaa minimoida tappiot.
kun pitää ostaa auto vaikka ei ole varaa taikka naapureiden takia. Nyt ihmetellään sitten kun se maksaa rahaa!!! Itse ostan juuri noita 2-5 vuotta vanhoja "säästäjien" vaihtamia autoja lähes puoleen hintaan ovh:sta.
Kyllähän auton arvonalennusta on nykyään helppo seurata nettiauton kautta, varsinkaan jos ei osta automallia joka on juuri vuoden-kahden sisään tullut markkinoille tai uudistunut. Ainahan ne ekat vuodet on kalleimpia jos oletetaan ettei siitä autosta ala hajoamaan mitään kalliimpaa. Ehkä kuitenkin 100.000 km on se raja kun autossa alkaa jo kuluminen näkyä ihan käytännössäkin: sisustus, maalipinta ja vaikkapa alustan komponentit eivät enää ole täydellisessä kunnossa.
"Ehkä kuitenkin 100.000 km on se raja kun autossa alkaa jo kuluminen näkyä ihan käytännössäkin: sisustus, maalipinta ja vaikkapa alustan komponentit eivät enää ole täydellisessä kunnossa."
--------------------------------
Ei arvon aleneminen ole mikään mittari,
eikä mihinkään autoon tule muita lisätöitä kuin polttimoiden ja akun vaihtoja,
suodattimeen ja öljyn lisäksi.
Mutta hinta putoaa, kun on tarjontaa niin paljon ja Suomi on vaurastunut.
Esim. monella ei ajatellakaan järkevästi,
monella on velaton talous, tuloja ja useita 100t€ tilillä.
Toiseksi, köyhin kansa on epävarma taloudestaan,
että pitää saada usein uusi pikkuauto, jotta autoilu olisi turvattua.
Ford maksimi 2 vuotta.
Toyota minimi 12 vuotta.
taas on,kun kerran toyotan otat ei ole enää varaa ostaa oikeaa autoa
ja huomaat että fordista puuttuu ovien alareunat
parin vuoden jälkeen....
Muuten arvon säilymisessä taitaa Tojo olla kärkimerkkejä,joten eurostaan tarkka ostanee sellaisen ja vaihtelee välillä uuteen kohtuullisella välirahalla ?
Ai joo,sakemanni on itsellä alla,ei Tojo
Minusta oikea aika tuolla ajolla on 6-10 vuotta, tai enemmän.
Silloin ei ole mitään harmeja ja korjauksia tulossa.
Tietysti riippuu, kuinka terve itsetunto on auton huollosta vastaavalla,
siis miehellä.
Kuinka oikean valinnan on aikoinaan osannut tehdä esim.
koon ja mallin suhteen.
Silloin saa ajella huolettomammin ja vaikkapa väistää ojaan tarvittaessa,
ei ole mitään harmia pintanaarmuista.
Naarmut ja kolhut alentavat vai alle 6 v autojen vaihtoarvoja.
Sitten katsotaan yleislaatua.
Kaikki autot pysyvät tuon 150–180 000 km öljyn, suodattimien ym. sellaisella,
katsastus katsoo altapäin, turhaan, mutta hyvä on kun katsoo.
--------------------------------------------------------------------------
Meillä on ne harmit ja viat joita on tullut kahteen autoon, on tullut 2-3 v iässä.
Kokemusta suurperheessä 40v aikana 14 uutena ostetussa autossa.
Koskaan ei ole vanhempi auto edes pelotellutkaan millään häiriöllä,
mutta kyllä uusi 2003 mallinen on jättänytkin tielle muutaman kerran.
On pidetty 18v, Asconaa ja sillä aikaa on maksettu asunto ja mökki velattomaksi,
samoin kasvatettu 4 lasta maailman markkinoille, opiskelemaan.
Kaikki opettelivat sillä ajamaankin ja sitten myytiin pois 2400 mk. hintaan.
Ascona oli myydessä aivan hyvä, mutta kun ei kannattanut ilmastointia laittaa,
ostettiin sarja uusia, eli 5 uuta 2 vuoden aikana.
(neljälle lapselle, sitä mukaan kun kortin saivat ja myös vanhemmille)
Suosin itse tuota 3 vuotta. Joukossa on ollut iso liuta eurooppalaisia ja japseja, joko 1v, 2v tai 3 v takuuaika. Olen pitänyt autoni aina sen 3 vuotta, koska arvoa vielä kohtuu jäljellä, rengaskerrat (kesä ja talvi) kestää sen ajan minun ajomäärillä. Nythän alkaa auton arvo olla puolittunut 4 v aikana, ennen vanhaan siihen meni 5-6 vuotta, joten senkin puolesta se 3 v on fiksu väli upouutena ostetulle, miksei vähän käytetyllekin. Joku tonnin parin vanhuksen osalta lie aivan sama miten kauan pitelee, jos kyllästyy niin vaikka vuoden välein tms.
Minä olen pitänyt kahta edellistä autoani vain n. 8 kk ja molemmista sain myydessä ne itse suoraan yksityiselle aika tarkkaan 92 % siitä summasta kuin liikkeelle maksoin niistä uutena. Olen itse tullut siihen lopputulokseen, että auto kannattaa myydä heti melkein uutena tai sitten pitää vähintään 5-6 vuotta. Nykyään 2 vuotta vanhakin auto on menettänyt arvostaan jo lähes 40 prosenttia eli arvonalennus kiihtyy ensimmäisen puolen vuoden jälkeen aina kaksi vuotiaaksi asti,jonka jälkeen arvon aleneminen hidastuu. Toisaalta sitten taas 5-6 vuoden jälkeen autoon alkaa tulemaan aika paljon kulutusosien vaihtoa, joka ei ihan mitään halpaa ole. Silloin on melko järkevää taas vaihtaa uuteen tai 2 vuotta vanhaan.