Lisää mielenkiintoisia tutkittavia
"Vaijerivideossa"
http://www.youtube.com/watch?v=wdMvQTNLaUE&mode=related&search=
on mielenkiintonen tapahtuma kun toinen astronautti nousee kuin "jumalan käden" nostamana niin häneltä putoaa jotakin.
Toisessa "vasara ja höyhen"-videossa
http://www.youtube.com/watch?v=5C5_dOEyAfk
vasara putoaa hitaammin kuin tuossa edellisessä videossa? Tämän voi havaita jopa paljaalla silmällä ilman tarkkoja aikamittauksia.
"Vaijerivideossa"
http://www.youtube.com/watch?v=wdMvQTNLaUE&mode=related&search=
on mielenkiintonen tapahtuma kun toinen astronautti nousee kuin "jumalan käden" nostamana niin häneltä putoaa jotakin.
Toisessa "vasara ja höyhen"-videossa
http://www.youtube.com/watch?v=5C5_dOEyAfk
vasara putoaa hitaammin kuin tuossa edellisessä videossa? Tämän voi havaita jopa paljaalla silmällä ilman tarkkoja aikamittauksia.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jälkimmäisessä oli tietenkin kauko-ohjattu kamera, koska molemmat "kuussa" hilluvat oli näkyvissä.
Niin oli. Samalla kameralla kuvattiin kuumoduulin lähtö.
pisti Boshtoniksi, piti sensuroida:)
"Liberal X-Files idiots. Take a physics class and you can figure this out. Basic F=MA. Same acceleration. Force upon impact is different, but the time for the drop is the same. Atmosphere molecular compostition and ballistic coeeficient are the reason it does not work in your backyard."
Ottakaas uudestaan muutama oppitunti peruskoulun fysiikkaa ja tulkaa sitten selittelemään tuota videota väärennökseksi jos enää uskallatte!
Minusta tuo esine näyttää edelleen putoavan nopeammin tuossa wires-videossa kuin vasaravideossa. En edes väitä, etteivätkö vasaran ja höyhenen putoamisaika olisi sama.
Kun alkutilanteessa kummassakin videossa (wires footage ja hammer & feather) pudotuskorkeus on suunnillen sama niin energian säilymislain mukaan mg = 1/2mv^2. Kun v = s/t saadaan mg = 1/2m(s/t)^2 ja kun massat supistuvat saadaan g = 1/2(s/t)^2 ja huomataan ettei putoamisaikaan t=sqrt(1/2s/g) vaikuta lainkaan esineen massa.
En tiedä mistä -Selvitysmies- tuon englanninkielisen pätkän olet löytänyt, mutta selittäisitkö minullekin miten siinä oleva F=MA liittyy tähän tilanteeseen ja sen analysointiin.
En menisi sanomaan tuota "wires footage" videota kovinkaan aidoksi kun ottaa huomioon että se on esitetty kuuhuijaus väitteen yhteydessä.
wires footage = vaijeri kuvia
Siinä yritetään väittää että videoissa näkyy vaijereita. Vaijeri väitteet on jo osoitettu monesti olevan väärin.
Todenperäisyydestä en osaa sanoa, mutta mahdollisuus väärennyksestä on otettava huomioon. Löytyisiköhän noita videopätkiä NASA:n sivuilta?
Aidot ja käsittelemättömät videot ovat Nasan videoarkistossa kaikkien katsottavana.
http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/alsj/a15/video15.html
Luotan enemmän Nasan videoarkiston sivuihin kuin tunnettuun hörhöjen vessanseinänä käyttämään YouTubeen ja siellä oleviin videopätkiin!
Kyllä ne aivan samaan aikaan ja nopeudella putoavat.
Vasara ehkä näyttää osuvan ennemmin koska se pudotettiin pystysuunnassa ja vasaran pää oli hivenen höyhentä alempana.
Putoamisnopeus oli silti sama, jollainen se ei olisi maassa tehtynä, vaan höyhen jäisi leijumaan hitaammin.
Eli tähänkin kirjoitan saman kuin tuohon toiseen, eli en väitä että vasaran ja höyhenen putoamisajat olisivat erit vaan siinä toisessa videossa (tarkastelussa on kaksi youtuben videota) astronautin pudottama esine putoaa huomattavasti nopeammin kuin vasara (tai höyhen).
Vaijerivideossa tarkka aika, jolloin "esineen" pudotus tapahtuu on 2.29.
Oletko edes varma, että ensimmäisessä salkkarihörhön videossa video pyörii oikealla nopeudella? Hetkeä myöhemmin siinä jopa esitellään nopeutettua videota.
Etsi jostain originaali video, niin katsotaan sitten.
Pitänee jossakin vaiheessa selailla NASA:n arkistoja.
Ottakaapas tuollainen paksu varsinen höyhen ja tuollainen vasara ja pudottakaa ne takapihalla vuötärön korkeudelta. Juu, yllätys on kohtuullinen kun meni silmänräpäyksessä fysiikka uusiksi. Ne tulevat alas tasan yhtä aikaa.
Höyhenen valintaan ohjeita: ei mitään tipun höyhentä vaan kunnon höyhen. Eihän mekään tiedetä mitä lyijyä Kuu-ukkojen höyhenen varsi oli.
joka yhdistyy samaan painoon, joka hidastaa putoamista.
Helppo nakki lavastaa ihan kotikonsteilla tuo vasaran ja höyhenen samaan aikaan putoaminen.
http://history.nasa.gov/alsj/a16/a16v.1215229.mov
salaliitto videossa youtubessa väitetään että joissakin videoissa näkyy välkettä pään yläpuolella mutta pari videota katsottuani alkaa tuntumaan että ne välkähdykset tulevat siitä antennista mikä niillä on siinä kohtaa juuri.
tuossa linkissä sanotaa lopussa kun astronautti pudottaa jotakin ja se likaantuu(jos ymmärsin oikein)niin toinen astronautti sanoo että puhalla siihen....unohtiko toinen astronautti kenties jotakin oleellista?;)
Voi jessus sentään kuinka huumorintajuttomia täällä ollaan!
Yhdessä kohtaa astronautti sanoo katsoessaan kiven alle että "tee näin Teksasissa ja löydät kalkkarokäärmeen sieltä". Luuletko että hän oikeasti uskoi löytävänsä käärmeen sieltä!?
no luulitko että minä olin ihan tosissaan?
monikopaikkainen tuo kinkkufoliohäkkyrä oli, filmillä näkyy kaksi feikkinauttia ja kamera zoomailee ja panoroi. Oliko niitä 3 siellä stud... äh kuussa. Eikös yksi jäänyt kiertoradalle. Ehkä niillä oli teknistä henkilökuntaa mukana.
Kuuauton kamera oli kauko-ohjattava.