S-tilillä on lojunut jo pidemmän aikaa 10.000 euroa, mistä saisin paremman koron. S-tilin korko on 1,5 %
En halua sijoittaa määräaikaisiin talletuksiin, vaan rahan pitää olla saatavissa helposti jos tarve iskee. Tämä on tällainen pahan päivän vara.
10.000 euroa säästöön
10
4084
Vastaukset
- ............
säästötilillä sisit tuolla summalla 2.75%
- ...
Sampo mainostaa jotain "fiksuja päiviä", ja yhtenä päivänä tässä kuussa tuntuu saavan avata varatilin 12kk Euribor - 0,5% marginaalilla vuoden loppuun asti. Rahat saa pois silloin kun haluaa, joten tuossa voisi olla ihan kohtuullinen vaihtoehto.
Kilpailevistakin rahalaitoksista kannattaa hakea tarjous. Avistaehtoisia korkeakorkoisia tilejä vain voi olla vaikeaa löytää.Ja se kannattaa todellakin mennä avaamaan ensi viikon keskiviikkona 16.5.2007. Varatili on muutenkin edullinen, mutta ilmoituksesta päätellen tuona yhtenä päivänä avatuille tileille maksetaan tavallista parempi korko 7 kuukauden ajan (1.6.-31.12.2007). Varoja ei kuitenkaan tarvitse sitoa määräajaksi, vaan niitä voi nostaa milloin tahansa. Ilmoitus on tämän päivän Hesarin kansilehden vasemmassa alanurkassa!
- kk.
http://217.77.200.3/sampo/fiksutpaivat/
pikkukirjassa sivu 8.
aivan hyvä, mutta ei kovin paljoa edullisempi,
kuin kaikki muutkaan.
joten ei kannata kaukaa tulla tekemään tai pitää "vapaapäivää"
- Jokke_S
Sijoittaminen esim. rahastoon voisi olla hyvä idea!
- on "korkotilejä"
Pankeilla esim. Nordea, on myös tilejä joista saa hieman parempaa korkoa. Tilille saa laittaa koska vain rahaan mutta nostaa saa vain neljäkertaa vuodessa, rahamäärällä ei ole rajoitusta ja tilin voi koska vain lopettaa ilman maksua.
Esittelemäsi Nordean Kasvutilin korko on olennaisesti huonompi Sampopankin Varatiliin verrattuna. Sitäpaitsi, jos nostoja on enemmän kuin 4 vuodessa, Kasvutilillä peritään noston määstä riippuva provisio, kun taas Varatilillä peritään 4 euroa noston määrästä riippumatta.
- EQ:sta
Katso mitä tarjoavat EQ-pankissa, tod näk saat parempaa korkoa kuin "perinteisessä" pankissa.
- is.
eQ on vain kerran vuodessa tarjous, jola houkutellaan asiakkaita,
mutta muuten on aina 1-2 kymmenystä heikompaa kuin monessa muussa.
- kuitenkaan olet
aivan pa ilman sitä kymppitonnia, eiköhän jonkinmoinen puskuri ole.
Hahmota että miten nopeasti oikeasti tarvitsisit sen rahan.
En jaksa uskoa että kyse nyt loppujen lopuksi olisi päivistä vaan puhutaan varmaankin viikoista.
Onhan tietysti kymppidona nykyään melko pieni ja nopeasti menevä summa.
Mutta ei sitä kuitenkaan takahampaan rakoon heitetä kuten jallupulloa.
Onko se raha tosiaan oltava yhdessä köntässä, voisiko sen mahdollisesti jakaa vaikka kahtia tai kolmeen: yksi tilille, toinen määräaikaiseen ja kolmas vaikka sijoitukseen?
Pankeissa hyvät asiakkaat saavat parempaa korkoa ja kuluista voidaan keskustella.
Kymppi on vähän vähän, mutta ei yrittänyttä laiteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512