S-tilillä on lojunut jo pidemmän aikaa 10.000 euroa, mistä saisin paremman koron. S-tilin korko on 1,5 %
En halua sijoittaa määräaikaisiin talletuksiin, vaan rahan pitää olla saatavissa helposti jos tarve iskee. Tämä on tällainen pahan päivän vara.
10.000 euroa säästöön
10
4079
Vastaukset
- ............
säästötilillä sisit tuolla summalla 2.75%
- ...
Sampo mainostaa jotain "fiksuja päiviä", ja yhtenä päivänä tässä kuussa tuntuu saavan avata varatilin 12kk Euribor - 0,5% marginaalilla vuoden loppuun asti. Rahat saa pois silloin kun haluaa, joten tuossa voisi olla ihan kohtuullinen vaihtoehto.
Kilpailevistakin rahalaitoksista kannattaa hakea tarjous. Avistaehtoisia korkeakorkoisia tilejä vain voi olla vaikeaa löytää.Ja se kannattaa todellakin mennä avaamaan ensi viikon keskiviikkona 16.5.2007. Varatili on muutenkin edullinen, mutta ilmoituksesta päätellen tuona yhtenä päivänä avatuille tileille maksetaan tavallista parempi korko 7 kuukauden ajan (1.6.-31.12.2007). Varoja ei kuitenkaan tarvitse sitoa määräajaksi, vaan niitä voi nostaa milloin tahansa. Ilmoitus on tämän päivän Hesarin kansilehden vasemmassa alanurkassa!
- kk.
http://217.77.200.3/sampo/fiksutpaivat/
pikkukirjassa sivu 8.
aivan hyvä, mutta ei kovin paljoa edullisempi,
kuin kaikki muutkaan.
joten ei kannata kaukaa tulla tekemään tai pitää "vapaapäivää"
- Jokke_S
Sijoittaminen esim. rahastoon voisi olla hyvä idea!
- on "korkotilejä"
Pankeilla esim. Nordea, on myös tilejä joista saa hieman parempaa korkoa. Tilille saa laittaa koska vain rahaan mutta nostaa saa vain neljäkertaa vuodessa, rahamäärällä ei ole rajoitusta ja tilin voi koska vain lopettaa ilman maksua.
Esittelemäsi Nordean Kasvutilin korko on olennaisesti huonompi Sampopankin Varatiliin verrattuna. Sitäpaitsi, jos nostoja on enemmän kuin 4 vuodessa, Kasvutilillä peritään noston määstä riippuva provisio, kun taas Varatilillä peritään 4 euroa noston määrästä riippumatta.
- EQ:sta
Katso mitä tarjoavat EQ-pankissa, tod näk saat parempaa korkoa kuin "perinteisessä" pankissa.
- is.
eQ on vain kerran vuodessa tarjous, jola houkutellaan asiakkaita,
mutta muuten on aina 1-2 kymmenystä heikompaa kuin monessa muussa.
- kuitenkaan olet
aivan pa ilman sitä kymppitonnia, eiköhän jonkinmoinen puskuri ole.
Hahmota että miten nopeasti oikeasti tarvitsisit sen rahan.
En jaksa uskoa että kyse nyt loppujen lopuksi olisi päivistä vaan puhutaan varmaankin viikoista.
Onhan tietysti kymppidona nykyään melko pieni ja nopeasti menevä summa.
Mutta ei sitä kuitenkaan takahampaan rakoon heitetä kuten jallupulloa.
Onko se raha tosiaan oltava yhdessä köntässä, voisiko sen mahdollisesti jakaa vaikka kahtia tai kolmeen: yksi tilille, toinen määräaikaiseen ja kolmas vaikka sijoitukseen?
Pankeissa hyvät asiakkaat saavat parempaa korkoa ja kuluista voidaan keskustella.
Kymppi on vähän vähän, mutta ei yrittänyttä laiteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13110538
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422271Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411442Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331061Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987