Matkalle Eurooppaan

Kun mennään Ruotsin kautta Tanskaan ja edelleen Saksaan niin onko vesisitöjen ylityksiin sillat vai mennäänkö lautalla? Ja millaiset on kulut?
6683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vähän mitä reittiä olet ruotsin läpi ajamassa, jos menet E4:sta pitkin on vaihtoehtosi automaattisesti lautta, koska ei ole mitään järkeä kiertää takaisin alaspäin Malmöön kupeeseen että pääsisist siltaa pitkin.
Jos taas ajat tukholmasta rantoja pitkin Malmööhön niin silloin silta.
Hinnat on melkolailla samaa tasoa, henkilöautolla ei hintaeroa taida olla kuin luokkaa 10.- matkiksilla voi olla vähän enemmän riippuen auton pituudesta.
Siltakin on kuitenkin maisemallisesti aivan kokemisen arvoinen.
Tanskan puolella sama homma Putgardenin lautta tulee halvemmaksi kuin sillat, mutta edelleen riippuu mihin olet menossa.
Joten reittisi loppupelissä ratkaisee kumpaa käytät, taloudellisesti ei pitäisi olla väliä, hintaerot on loppupelissä niin pieniä.

Äänestä
  • myös ostatko joka välille eri lipun vai hankitko ns.kombilipun joka käy valitsemisille väleille,esim.Malmö-silta Rödby-lautta yhdistelmä.Yksitellen kalliimpi,yhdessä halvempi.Löytyy useita yhdistelmiä.

    Äänestä

  • "jos menet E4:sta pitkin on vaihtoehtosi automaattisesti lautta, koska ei ole mitään järkeä kiertää takaisin alaspäin Malmöön kupeeseen että pääsisist siltaa pitkin."

    Eroa tulee 44 kilometriä Malmön kautta.

    "Jos taas ajat tukholmasta rantoja pitkin Malmööhön niin silloin silta."

    Eroa tulee 113 kilometriä Kalmarin kautta.

    E4:n kautta ajettaessa on melkein makuasia meneekö lautalla vaiko sillalta, silta kannattaa ainakin kerran ylittää niin tietää mistä leiritulilla puhutaan.

    Äänestä

  • sepä se kirjoitti:

    "jos menet E4:sta pitkin on vaihtoehtosi automaattisesti lautta, koska ei ole mitään järkeä kiertää takaisin alaspäin Malmöön kupeeseen että pääsisist siltaa pitkin."

    Eroa tulee 44 kilometriä Malmön kautta.

    "Jos taas ajat tukholmasta rantoja pitkin Malmööhön niin silloin silta."

    Eroa tulee 113 kilometriä Kalmarin kautta.

    E4:n kautta ajettaessa on melkein makuasia meneekö lautalla vaiko sillalta, silta kannattaa ainakin kerran ylittää niin tietää mistä leiritulilla puhutaan.

    Vikingkaijalta T-holmasta Malmöön;nopein 662 km,lyh.632 km.
    Vikingk.-Helsingborg;nop.558 km,lyh.557 km. Route.66 kertoi näin.

    Äänestä

Miksi sinne ulkomaille olet lähdössä?

Eikö sinne juurikin lähdetä näkemään ja kokemaan sellaista mitä ei kotipitäjästä löydy.

Aja ihmeessä edes kerran siltaa pitkin. Lossilla saat matkustaa kotonakin..

Mitään merkittävää hintaeroa vaihtoehdoissa ei ole ja onpa kauheeta, jos ajaa jopa 40 kilometriä "turhaan".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uus Utelias kirjoitti:

Kun mennään Ruotsin kautta Tanskaan ja edelleen Saksaan niin onko vesisitöjen ylityksiin sillat vai mennäänkö lautalla? Ja millaiset on kulut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu