ummetus

jo pidemmän aikaa vaivannut ummetus ja vatsa turvottaa...
saako peräruiskeita esim apteekista ilman reseptiä tai onko hyviä neuvoja joltain? merkkejä jne..suoli pitäis saada ihan tyhjäksi..
5921
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Apteekista saa reseptittä hyviä ummetukseen auttavia peräpuikkoja ainakin, ja Visiblin jauhe sekotettuna nesteeseen voi myös auttaa. Ja mikä estää kysymästä myös lääkäriltä jotain tuotetta.

Itse olen pitäny pahaa ummetusta (täytyny kaivaa K joskus sormella peräsuolesta ku ei oo tullu millään), niin näillä luonnonmenetelmillä:

Yritän lenkkeillä aika paljon joka päivä, vältän valkosta leipää syön sen sijaan aina tummaa täysjyväleipää jossa paljon kuituja, pyrin syömään paljon vihanneksia ja hedelmiä, niis on kuituja. Myös pari kupillista vahvaa kuppia tekee usein tehtävänsä, kannattaa välttää teetä.

Ja hyvä vanha konsti on pistää kuppiin nesteeseen likoomaan kuivattuja luumuja, ne kun syö aamulla niin yleensä helpottaa.

Äänestä

hyviä keinoja ovat esim nämä: runsaasti kuitupitoista ruokaa, runsaasti nestettä, luumuja, piimää...apteekista saa ilman reseptejä monenlaisia laktulooseja; esim. duphalac. sitä saa jauheena, jonka voi laittaa ruokaan, ja sitten myös liuoksena. nuo peräpuikot ovat reilusti epämiellyttävämpiä kuin nämä liuokset ja jauheet. lisäksi pitemmässä käytössä ne ärsyttävät suolta, ja laiskistavat sitä, jolloin jatkossakin tulee olemaan ongelmia tämän asian kanssa. jospa tästä olisi apua.. ja jos ei ole, niin käytä glauber suolaa, mutta se ei siis ole tarkoitettu pitkäkestoiseksi, mutta jos ei muut auta, niin tällä lähtee tukokset!! :)

Äänestä
  • mutta lakxoperon tipat auttavat ainakin, saa apteekista ilman resepsiä, tosin aika kalliita, jos olet tallinnan kävijä niin vastaavaa saa sieltä yli puolet halvemmalla nimeltä guttalax.

    Äänestä

  • sekä tehokas "lääke" on rouhitut pellavansiemenet. Ei tarvitse liottaa etukäteen.
    Ruokalusikallinen keiton sekaan lautaselle, viiliin, jogurttiin, piimään, mehuun, kiisseliin, mihin vaan. Ne ovat jokseenkin mauttomia tai ei ainakaan pahanmakuisia.
    Aamulla laitan jogurttiin, päivällä tai illalla keittoon tms. lusikallisen. Sopivan annostuksen tulee tietämään käytössä. Kyllä tehoaa eikä maksa paljon mitään ja on "luonnonaine". S-marketeista, Alepoista saa ainakin.
    Pellavansiemen sisältää lisäksi hyödyllisiä Omega (?)-rasvahappoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lalli kirjoitti:

jo pidemmän aikaa vaivannut ummetus ja vatsa turvottaa...
saako peräruiskeita esim apteekista ilman reseptiä tai onko hyviä neuvoja joltain? merkkejä jne..suoli pitäis saada ihan tyhjäksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu