Pulma ois semmonen että pitäis saada div:n sisällä olevat kuvat kiinni toisiinsa.
Margin on 0 ja padding on 0, mutta joku kusee kun jää about 2 pikselin välit kuvien oikealle ja ala puolelle.
"kuvien tiivistys"
6
541
Vastaukset 6
- - - ehkä - -
ei sen paremmin tiedä mistä on kyse niin tarkista myös border asetukset.
- pulma
kuvien borderit on 0 myös.
Eli tilanne on siis tämä on olemassa div jonka leveys on 80 pikseli ja sen sisään pitäis saada neljä kuvaa vierekkäin joiden jokaisen leveys on 20 pikseliä.
Homma kusee kun jää ne fukcing ylimääräiset tyhjä kuvien oikealle puolelle. pulma kirjoitti:
kuvien borderit on 0 myös.
Eli tilanne on siis tämä on olemassa div jonka leveys on 80 pikseli ja sen sisään pitäis saada neljä kuvaa vierekkäin joiden jokaisen leveys on 20 pikseliä.
Homma kusee kun jää ne fukcing ylimääräiset tyhjä kuvien oikealle puolelle.Ensinnäkin kannattaa jättää nuo kusi-, paska- yms. jutut jonnekin muualle, kun kirjoittaa julkisuuteen ja vielä pyytää muilta ilmaista apua.
Toiseksi kannattaa kertoa sivun osoite, jos kysyy apua jonkin sivun korjaamiseen, paitsi tietysti jos haluaa pelkkää lässytystä ja arvailua.
Kolmanneksi kannattaisi yhdistää ne kuvat kuvankäsittelyohjelmassa yhdeksi kuvaksi. Paitsi jos ne ovat linkkejä, jolloin kannattaa lakata leikkimästä ja tehdä linkit teksteillä.
Neljänneksi kannattaisi tehdä uudet sivut niin, että ne toimivat standards-tilassa. Ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/quirks-mode
Jos et halua korjata sivua vaan vain poistaa sinua itseäsi häiritsevän yksityiskohdan, lisää img-tägeihin hspace="0". Jos tämä arvaus ei osunut oikeaan, palaa kohtaan 1.
- masa48
Olen törmännyt samaan useamman kerran. En voi ymmärtää mistä se pari pikseliä sinne tulee, kun sitä ei yksinkertaisesti siellä pitäisi olla. Varmaan bugi tai jotain.
Olen ratkaissut asian negatiivisella marginaalilla. Jollain toisella selaimella saattaa kuvat mennä sen kaksi pikseliä päällekäin, mutta mielummin sekin kuin tuollainen huolimattoman näköinen väli. - -Ridge-
Laita ne kuvien koodit peräkkäin samalle riville, divin lopetus myös, eli näin:
Näin riveittäin laittamalla tekee ne välit:- problem solved
Joo-o. Anteeksi karkea kielen käyttö. Jos joku pahastui siitä niin olen syvästi pahoillani. :)
Thänks.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4091855- 1441371
- 1161316
- 1651313
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281086- 111882
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.218790- 59681
- 24625
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i123621