vuotoa kesken pilleriliuskan?

Aloitin vuoden tauon jälkeen uudelleen syömään yasmin-e-pillereitä. Nyt syön toista liuskaa. Sen ekan liuskan aikana oli aika pitkään sellaista niukkaa vuotoa, rusehtavaa mutta otaksuin että se oli normaalia pillereiden aloittamisen yhteydessä. Nyt olen syönyt toista liuskaa 2 viikkoa, ja nyt tuli taas (siis kesken liuskan) hyvin vaalean rusehtavaa vuotoa, mutta vain vähän.

Mistä tämä voisi johtua? E-pillerit eivät myöskään ole tällä kertaa tehonneet akneeni niin hyvin kuin aikaisemmin. Voikohan olla, että nuo Yasminet ovat jostain syystä tällä kertaa minulle liian matalahormoniset...vai onko tämä vain normaalia pillereiden aloitukseen liittyvää välivuotoa?

kiitos jos joku osaisi neuvoa.
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Käytitkö mitään hormonaalista ehkäisyä vuoden tauon aikana? Siinä paperinipussa tais lukea että tuollaista "välivuotoa" saattaa ilmaantua ja se olisi normaalia.. Kannattaa kysyä tuosta ja aknejutusta tarkemmin omalta terveydenhoitajalta/lääkäriltä, hän osaa sanoa varman vastauksen pulmaasi :)

Äänestä
  • En käyttänyt sen tauon aikana mitään hormonaalista ehkäisyä. Eli periaatteessa aloitin näitä nyt taas syömään "puhtaalta pöydältä". Siitä on vaan niin pitkä aika kun edellisen kerran olen pillerit aloittanut, niin en edes muista tuliko mulla silloin alussa noita välivuotoja. No, kai tämä on ihan normaalia. Täytyy ainakin ne kolme liuskaa nyt syödä ensin ja sit jos jatkuu niin lähteä lääkärin pakeille..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yasmin - apua!? kirjoitti:

Aloitin vuoden tauon jälkeen uudelleen syömään yasmin-e-pillereitä. Nyt syön toista liuskaa. Sen ekan liuskan aikana oli aika pitkään sellaista niukkaa vuotoa, rusehtavaa mutta otaksuin että se oli normaalia pillereiden aloittamisen yhteydessä. Nyt olen syönyt toista liuskaa 2 viikkoa, ja nyt tuli taas (siis kesken liuskan) hyvin vaalean rusehtavaa vuotoa, mutta vain vähän.

Mistä tämä voisi johtua? E-pillerit eivät myöskään ole tällä kertaa tehonneet akneeni niin hyvin kuin aikaisemmin. Voikohan olla, että nuo Yasminet ovat jostain syystä tällä kertaa minulle liian matalahormoniset...vai onko tämä vain normaalia pillereiden aloitukseen liittyvää välivuotoa?

kiitos jos joku osaisi neuvoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu