Tiputteluvuoto kesken e-pillereiden käytön näyttää olevan yleistä, kun luin aiempien kirjoittajien viestejä. Itse vasta aloitin e-pillereiden syömisen. Otin tavaksi syödä pari liuskaa putkeen. Nyt olen menossa toisen liuskan loppupuolella, kun vuoto alkoi.
Sellainen kysymys jäi edellisistä viesteistä kuitenkin epäselväksi, että onko se vain väliaikaista? Tarvitseeko elimistö oman aikansa tottuakseen e-pillereihin, että menkat tulevat silloin kun niiden pitääkin?
En nimittäin halua kärsiä ikuisesti joka toinen kuukausi parin viikon ajan kestävistä menkoista. :(
Sellainen kysymys jäi edellisistä viesteistä kuitenkin epäselväksi, että onko se vain väliaikaista? Tarvitseeko elimistö oman aikansa tottuakseen e-pillereihin, että menkat tulevat silloin kun niiden pitääkin?
En nimittäin halua kärsiä ikuisesti joka toinen kuukausi parin viikon ajan kestävistä menkoista. :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vastaus löytyy sieltä pilleripakkauksen ohjekirjasesta. Katso mitä vastasin tuossa alempana olleeseen samaa aihetta käsittelevään ketjuun:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=119&conference=1500000000000010&posting=22000000026139591
miulla ainakin tuli jonkin juuri tiputteluvuotoa kun söin 2 liuskaa kesällä pidemmällä matkalla. tosin miulla on runsaat kuukautiset vaikka syön pillereitä.
kyllähän kestää vähän aikaa ennen kuin elimistö tottuu, eli oma hormoni toiminta on korvattu pillereillä, niihin kannattaa kattoa miten menee. jos ei meinaa mennä ohi niin sitten vasta lääkäriin