Millä keinoin bensankulutuksen saa pieneneen?? Automme syö paljon bensaa, vaikka sillä ajetaan taloudellisesti. Onko jotain osia mitä kannattais vaihtaa/tarkastaa suodattimien lisäks? Kyseessä on volvo s40 1,6i vm. 2000 On vain aika huolestuttavaa, kun bensaa menee jopa 12L/100km..
Syö paljon..
Bensaa
7731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuulostaa hieman siltä kyllä jo että jotain on vähän vialla volvossas.
Seuraavia asioita voit pitää silmällä.
-nykiikö ajossa (sähkövika tai bensiinin syöttövika)
- kiihtyvyys (onko laskenut paljon/ millasella viivellä lähtee kiihtymään kun painaa kaasun pohjaan)(vikana voi olla ilmamassa-anturi tai lambda-anturi)
mutta vastaavia vikoja on paljon, jos ei itsellä ole tarvittavaa tietotaitoa niiden etsimiseen kannattaa viedä se huoltoon. Täällä forumilla on vaikea auttaa varsinaisessa vian etsimisessä.
Mitäs muuta.. jos ei sillä selvii niin käy vikakooditestissä volvolla niin voi oikea suunta ainakin löytyä missä voisi olla vikaa.
Kato ensin mitä on autoon huollettu ja koska. Kysele huollosta sen mukaan myös tai anna niille huoltokirja niin kattovat jos siellä on mitään merkintöjä.
Kyllä tuon leikkivolvonkin saa helposti kuluttamaan 12l/100km jos sillä revitään kaupungissa joka valot arpanopat vaaterissa tai poljetaan autobahnilla 170km/h keskinopeutta.
Mutta jos kulutus on tuota luokkaa enemmän tai vähemmän normaalissa maantieajossa pelkän kuskin kuormalla niin jotain on taatusti pielessä. Eikä sitä jotain taatusti selvitä kuin vaikkapa polttoaineenruiskutukseen erikoistunut huolto.
Pikkuhiljaa oppii vähemmälle syönnille....
Joko lambda-anturi, ilmamasssamittari tai moottorin lämpötilatunnistin viallinen. Lämpötilatunnistin on yleensä se, eli tunnistin luulee moottorin olevan vasta kylmäkäynnistetty ja määrää polttoaineruiskun syöttämään lisää bensaa. Sama homma usein vikana nykydieseleissä.
kyseinen auto on isokulutuksinen, mutta jos se mielestäsi on aiemmin kulkenut pienemmällä niin tuon suodattimen lisäksi voisi sytystulppien uusiminen auttaa tai sitten siellä on jotain vikaa...
Juu, auto oli hiljattain huollossa, mutta eivät siellä ainakaan sanoneet/tehneet mitään erikoista, mutta näillä vinkeillä saamme toivottavasti tolkkua tuohon.. Jos ei, niin vaihtoon lähtee..
Ja teille ei-asiallisille; Kyllä se vika on tuossa autossa pelkästään, eikä kuskissa saati kaasujalassa. Ei ole tapana revitellä tai olla muuten typerä liikenteessä. Toivottavasti tekään ette ole!!