Olette kautta historianne tuominneet muita uskovia väärän uskonnon edustajiksi.
Voisitteko perustella, miksi te itse edustatte oikeaa uskontoa? Mistä teidät tunnistaa oikeaksi uskonnoksi ja kuinka se ilmenee toiminnassanne?
Voisitteko perustella, miksi te itse edustatte oikeaa uskontoa? Mistä teidät tunnistaa oikeaksi uskonnoksi ja kuinka se ilmenee toiminnassanne?
Vastaukset 5
Vanhimmat
esim. tästä viestistä. Sitä on puitu joskus aiemminkin ja vastattu mm. näin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000025427468
Raamattu antaa siis selkeät tunnusmerkit tosi uskonnosta ja niitä vertailemalla uskontoihin, on oikeastaan aika helppoa löytää se oikea.
,,-Raamatussa löytyy sana "Tosi Uskonto,"?
Olen tuota kysynyt ennenkin; eiköhän sen käyttö viittaa siihen, että ilmoittautumalla "Uskonnoksi" saa vapautuksen verotuksesta.
- ..-Kun wanhaksi elää;
..-Muistin juuri , miksi tuo ":Tosi Uskonto," tuntui niin tutulta; ";-Tieto on hyvin perusteltu tosi uskomus."
Sehän on Filosofi Platonin sanantarkka siteeraus. Kun Uskonto on kieliopin mukaan Uskomus, seuraa siitä , että VT;Seuran kirjoittajat ovat ottaneet oppia - Vapaamuurari-kirjoittajilta, tai Teosofisilta Opettajilta, on se tietysti muualtakin voinut lainautua, mutta tuskimpa näin tärkeässä määrittelyssä.
-Platonia se on kumminkin.
Tietoa jehovantodistajain uskonnosta ja lahkosta löytyy sivulta www.jttuki.info ja sivun linkeistä.
Se on harhaoppi, josta ei kannata edes kysellä.
Oveliaita, kateellisia.