trimopan virtsatietulehduksen estoon

nukkumatti

Hei, kaikki Trimopanin käyttäjät!

Mulle määrättiin Trimopan 160 mg virtsatietulehduksen ESTOlääkitykseksi. Olen sitä ottanut 4 päivää ja mulla on aivan kamala väsymys! Otan tabletin illalla ja vaikka minulla on yöunet aivan riittävän pitkät ( n. 7 - 8 tuntia ) enkä herää kertaakaan koko yönä, olen tämän Trimopanin aikana ollut tolkuttoman väsynyt. Olen nukahtaa seisaalleni, vaikka tekis mitä että kestäis hereillä, niin ei yksinkertaisesti jaksa! Yritän tehdä käsitöitä ja ristikoita, mutta ei mikään poista väsymystä. Eilenkin nukuin 4 tunnin päiväunet. Olen eläkeläinen ja minulla on aikaa kyllä nukkua päivälläkin. Mutta tämä väsymys ei ole kait enää normaalia.

Nyt kysynkin, onko teillä kenelläkään Trimopan 160 mg käyttäjistä virtsatietulehduksen estoon, haittavaikutuksena totaalista väsymystä? Muita haittavaikutuksia ei ole.

Mulla ei ole mittään masennusta, eikä muutakaan. Mulla on sydänlääke ( emconcor 5 mg ) mutta se ei aiheuta tuollaista väsymystä.

Lääkärit eivät ota kantaa.

16

35270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi olla ,,minun tyttäreni sanoi samaa,,siinä on vähä antibiottii mukan,,mut hän kk syönyt , se olo on kuulemma ohi mennyt ,syö puolivuotta sitä..

    • Trimopan

      7.2.07 lähtien viisi lääkekuuria, kaksi niistä Trimopania, virtsatietulehduksiin. 1.5 aloitettiin estoläkitys Trimopan 100mg, joka kuitenkin tauolla, kun söin Kefexin kuurin poskiontelotulehdukseen. Elämässäni en ole näin montaa kuuria syönyt.

      Täyty oikein alkaa miettiin tuota väsymystä. Onhan sitä ollut, mutta toisaalta sen on laittanut kevätväsymyksen piikkiin. Avantouinninkin jouduin jättämään näiden tulehdusten vuoksi ja sehän auttais pysymään virkeänä.

      Kuumat aallot loppuivat tässä keväällä. Saanut yötkin nukuttua. Nyt vasta rupesin miettiin olisiko näillä lääkekuureilla jotain tekemistä niiden loppumisen kanssa!?

      Flunssakaan ei ala kunnolla helpottaan, kuurista huolimatta, joten olo tässä on kaikinpuolin kuin jyrän alle jääneellä.

    • shelena

      minulla myös 3:sa kuuri trimetoprim 160mg;sta menossa ,eikä auta. käytän myös vagifem 25 mg ,olen vaihdevuosi ikäinen elikkä 49,epäilen itse tota vagifemmiä syyksi lopetan vähäksi aikaa ja kuuntelen miten alapääni alkaa reakoimaan ,muuten on pirullinen vaiva vai mitä siskot?

    • .,mnjhbgfd

      siis onks kellään tullut pahaoloa Trimopanista?

      • Anonyymi

        Mulla on todella kuvottava olo 🤢


      • Anonyymi

        Mulla. Olen nyt syönyt 3 tabl. Oksennus, pahoinvointi ym.


    • Pp5656

      Hej ! Minulla parastaa aikaa tuo lääke. Niin väsynyt kun alotin kuurin

    • Ddsgirgb

      Kerran käytin Trimopania ja olin aluksi tosi väsynyt.

      Kannattaa kokeilla estoon d-mannoosaa. Se on sokeri, joka kiinnittyy rakon ja virtsateiden sisäpintaan niin, että kolibakteereiden on puolestaan vaikea kiinnittyä ja aiheuttaa tulehdusta. Kolibakteerit aiheuttavat 90% virtsatietulehduksista. D-mannoosan toimivuudesta ja toimintamekanismista on ihan näyttöä. Itse olen tilannut d-mannoosaa iHerbistä kun Suomesta sitä ei tunnu saavan.

      Kannattaa ainakin kokeilla, koska siitä on minimaaliset haittavaikutukset antibiootteihin verrattuna.

      • mitäseon

        Paranitko kyseisellä tuotteella?


      • pillereinäkö
        mitäseon kirjoitti:

        Paranitko kyseisellä tuotteella?

        Olis ny kertonut mistä tätä ihmeainetta saa.


      • Ddsgirgb
        mitäseon kirjoitti:

        Paranitko kyseisellä tuotteella?

        En ole kokeillut parantaa tulehdusta, mutta koen että eston suhteen siitä on ollut apua. Kuten totesin, niin sen vaikutusmekanismi on selvillä eikä kyse ole hömpästä, mutta se auttaa vain kolibakteereihin (runsaan juomisen kera).


      • Ddsgirgb

    • Anonyymi

      Trimopan aiheuttaa väsymystä ja monille pahoinvointia, vatsavaivoja. Se voi reagoida myös muihin lääkkeisiin ja luontaistuotteisiin. Kuuri on käytävä loppuun, mutta sillä bakteerit kuolee.

    • Anonyymi

      Minulla sama lääke laitettiin esto lääkkeeksi aivan kamala olo.Pahoinvointia ja vatsa oireita. Huonovointisuuta

    • Anonyymi

      Täällä juuri tutkin tuon Trimopan 160mg haittoja, kun kolmen päivän kuurin jälkeen vuoteesta noustessa alkoi "kaatamaan sivuttai. Join kuten tavallisesti lasin vettä tyhjään vatsaan ja mtulin pahoinvovaksi. Oksentamaan ei tarvinnut lähteä, kun meni ohi tuo öllötys.

    • Anonyymi

      Minulle tulee aivan hirvittävän huono olo...kaikki ruoka tms etoo,ei pysty edes syömään vaikka ois mitä herkkua tarjolle...ei ikinä enää trimopania!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe