positivesdating.com

ilahtunut :)

Olin todella ilahtunut, kun löysin sellaiset sivut kuin positivesdating.com. Mielestäni oli surku lukea artikkeli vielä vuonna 2007, miten Suomessa hiv-positiivisten on vaikea löytää kumppania ja yksinäisyys on ongelma. Jos itse rakastuisin, en jättäisi hiv:n takia ja toivoisin samaa kohtelua itselleni (jos olisin positiivinen). Uudessa tanskalaisessa tutkimuksessa 25 vuotias negatiivinen voi odottaa elävänsä vielä 51 vuotta ja positiivinen voi odottaa elävänsä vielä hieman yli 39 vuotta. Toivottavasti väli kaventuu entisestään!!! Rohkeutta kaikille hiv-positiivisille kumppanin etsintään!!!

5

580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies..

      Jo on itsekkin positiivinen, positiivista mieltä vain peliin.

    • Olen itse tietääkseni ihan nega , mut toi sun kirjoituksesi herätti kuitenkin sen verran että täällä ollaan jne... MOnet asiat riippuu ja roikkuu monesta toisesta...

    • juttu..

      Hesarissa oli joskus juttu HIV-positiivisesta suomalaisnaisesta, joka oli tuota kautta löytänyt brittimiehen ja saanut vielä 2 lastakin.

    • Kriple

      Ja, no kun kerran vuodatat äiti Mariaa hiv-positiivisten suhteen niin anna sitten tulla
      kaikki ulos vammautuneiden, vammaisten ja muidenn vastaavien puolesta. On se hyvä kun sinä edes ajattelet heitä! Maailma on siten pelastettu.

      • ???

        No miksi sinua noin kiukuttaa kirjoitukseni? Hiv on sairaus, joka voi kohdata ketä tahansa meistä jossain elämän vaiheessa (siis kaikkia, jotka etsivät itselleen elämänkumppania...ehkä yksinelämiseen tyytyvät ovat "turvassa").


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      881
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      812
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      737
    Aihe