Olin todella ilahtunut, kun löysin sellaiset sivut kuin positivesdating.com. Mielestäni oli surku lukea artikkeli vielä vuonna 2007, miten Suomessa hiv-positiivisten on vaikea löytää kumppania ja yksinäisyys on ongelma. Jos itse rakastuisin, en jättäisi hiv:n takia ja toivoisin samaa kohtelua itselleni (jos olisin positiivinen). Uudessa tanskalaisessa tutkimuksessa 25 vuotias negatiivinen voi odottaa elävänsä vielä 51 vuotta ja positiivinen voi odottaa elävänsä vielä hieman yli 39 vuotta. Toivottavasti väli kaventuu entisestään!!! Rohkeutta kaikille hiv-positiivisille kumppanin etsintään!!!
positivesdating.com
5
636
Vastaukset
- mies..
Jo on itsekkin positiivinen, positiivista mieltä vain peliin.
Olen itse tietääkseni ihan nega , mut toi sun kirjoituksesi herätti kuitenkin sen verran että täällä ollaan jne... MOnet asiat riippuu ja roikkuu monesta toisesta...
- juttu..
Hesarissa oli joskus juttu HIV-positiivisesta suomalaisnaisesta, joka oli tuota kautta löytänyt brittimiehen ja saanut vielä 2 lastakin.
- Kriple
Ja, no kun kerran vuodatat äiti Mariaa hiv-positiivisten suhteen niin anna sitten tulla
kaikki ulos vammautuneiden, vammaisten ja muidenn vastaavien puolesta. On se hyvä kun sinä edes ajattelet heitä! Maailma on siten pelastettu.- ???
No miksi sinua noin kiukuttaa kirjoitukseni? Hiv on sairaus, joka voi kohdata ketä tahansa meistä jossain elämän vaiheessa (siis kaikkia, jotka etsivät itselleen elämänkumppania...ehkä yksinelämiseen tyytyvät ovat "turvassa").
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501129
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901127Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171010- 17858
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet44759Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112748Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n63681- 11672
- 38579
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..69577