lihavuus ja mielialalääkket

Onko mahdollista että jotkin mielialalääkkeet
lihottaisivat??
91154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mutta sama lääke saattaa aiheuttaa toiselle painonputoamisen. Mielialalääkkeitä on helppo syyttää tuollaisista asioista, "ei se mun vika ole, vaan tuo lääke".

Äänestä

lihottavat.

Äänestä
  • Voitko vielä tarkentaa mikä osa siitä mielialalääkkeestä lihottaa?

    Minä olen kuvitellut että ihmiset lihovat kun syövät enemmän kuin liikkuvat.

    Äänestä

  • Ahaa jaa kirjoitti:

    Voitko vielä tarkentaa mikä osa siitä mielialalääkkeestä lihottaa?

    Minä olen kuvitellut että ihmiset lihovat kun syövät enemmän kuin liikkuvat.

    pilkunperääjiä.

    Psyykelääkkeet eivät ehkä edesauta aina liikkumista kulutuksen mukaan.

    Terveisin Sikanauta

    Äänestä

  • on vaan tyhmiä kirjoitti:

    pilkunperääjiä.

    Psyykelääkkeet eivät ehkä edesauta aina liikkumista kulutuksen mukaan.

    Terveisin Sikanauta

    Jos olen mielestäsi tyhmä niin voit vielä valaista hieman.

    Psyykelääkkeet nostavat mielialaa -> rima ulkoilulle laskee -> kunto kohoaa -> paino laskee

    Terv, psyykelääkkeiden käyttäjä

    Äänestä

  • on vaan tyhmiä kirjoitti:

    pilkunperääjiä.

    Psyykelääkkeet eivät ehkä edesauta aina liikkumista kulutuksen mukaan.

    Terveisin Sikanauta

    Sikanauta on lapsellinen idiootti koska ei jaksa perustella näkemyksiään. Mene pentu kasvamaan vielä muutama vuosi.

    Äänestä

  • Selvennätkö vielä kirjoitti:

    Jos olen mielestäsi tyhmä niin voit vielä valaista hieman.

    Psyykelääkkeet nostavat mielialaa -> rima ulkoilulle laskee -> kunto kohoaa -> paino laskee

    Terv, psyykelääkkeiden käyttäjä

    Itse olen niin masentunut, että mielialalääkitys pitää vain hengissä. Ei ainakaan vielä ole tullut puhtia lenkkeillä kuin sängystä jääkaapille. Enkä jaksa laittaa terveellisiä ruokia tai ylipäätään mitään ruokaa. Eineksillä ja leivällä menee reippaasti yli kulutuksen.

    Turhaan ehkä kommentoin koko asiaan, mulla ei oo lääkitys kohillaan. Sori.

    Äänestä

Ite lihoin useita kiloja sinä aikana kun söin SSRI-lääkettä, söin sitä n.3v. Mun kohdalla lihomisen syynä on kyllä varmaan se, että olo parani ja "pystyin" syömään vieraiden läsnäollessa yms. Opin nauttimaan ruuasta ihan erilailla. SSRI- lääkettä söin paniikkihäiriön vuoksi.

Äänestä
  • Hieno näkökulma asiaan.

    Hyvää jatkoa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pupujussi-64 kirjoitti:

Onko mahdollista että jotkin mielialalääkkeet
lihottaisivat??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu