Tunnevammainenko?

Olenko kenties tunnevammai´nen mitä kovasti epäilen, nimittäin rakas serkkuni 22w kuoli viime vuoden alkupuolella ja minua ei ihan oikeasti ole asia paljon surettanut...läheiset jankka vaan että kyllä se suru sieltä tulee...mutta ei ja eikä kiinnostakkaan mutta että en kai minä nyt tunnevammainen voi olla nimittäin eläimiä suren televisiosta lähtien( siis jos näen esim koiran kuolevan jossain sarjassa) ja muutenkin eläimiä surisin ja surenkin ja antaisin oman henkeni ennemmin kuin jonkun eläimen, mutta ihmisistä en näköjään välitä pikkasen vertaakaan...ei kai sille mitään voi jos ei sureta ni ei sureta...? mut et en kai minä nyt tunnevammainen sentään ole?
61012
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miten pitkälle tällainen voi mennä? Onko mahdollista, että lopulta ihminen huomaa muuttuneensa musiikiksi? Crazy shit can happen but how crazy can it get ;)?

Otetaan esimerkiksi erään 23-vuotiaan miehen mp3-soittimen sisältö. Jos käsittelee ilmaisee ja käsittelee tunteitaan ja ihmissuhteitaan ainoastaan musiikilla, niin voiko eräänä päivänä huomata jokaisen kappaleen olevan tarkkoja kopioita tapahtumista ja jaksoista elämässään. Jos musiikki "herää henkiin" niin mitä on tapahtunut? Ihme? Satu muuttuu todeksi? Millaisiin mittasuhteisiin tämä voi venyä? Onko lopulta jokainen hänen siteeraamansa sanoituksen osa osa hänen todellista elämäänsä, vaikka hän vain siteeraisi sen suuremmin ajattelematta? Voiko tämä johtaa jopa tulevien tapahtumien ennakoimiseen, jopa suoraan ennustamiseen. Sanotaan, että sokeilla muut aistit terävöityvät. Terävöityvätkö muut henkiset kyvyt, jos on vain yksi reitti kanavoida tunteitaan? Jos esimerkkihenkilön ja hänen historiaansa tuntisitte niin mitä päätelmiä voitte tehdä hänen mp3-soittimen sisällöstään? Miten kirjaimellisesti kappaleet ja lyriikat voivat liittyä henkilön elämään. Hurjiakin mielipiteitä voi esittää ja niitä ehkä jopa toivotaan :). Numerojärjestys kuvaa sitä aikajärjestystä, kun kappaleet on siirretty soittimeen. Muistakaa, että sanat ovat kappaleen sielu, mutta jos sanoja ei ole niin musiikkityylillä, nopeudella, iloisuudella, surullisuudella on korostunut merkitys. Jos jopa tunnette henkilön liittyvä omaan elämäänne, niin olkaa perinpohjaisia ja kertokaa tarkemmin, mitä tuntemuksia teillä herää, kun olette kahlanneet listan läpi. Jos haluatte nähdä soittimen ja sen sisällön omin silmin niin kertokaa siitä, niin voitte sen nähdäkin :). Kappaleen perässä suluissa päivämäärä, jolloin kappale on siirretty soittimeen.

1. Radiohead - Street Spirit(Fade Out)(15.9.06)
2. Faithless feat. Dido - One Step Too Far (15.9.06)
3. CMX - Kultanaamio(15.9.06)
4. The Crannberries - Linger(15.9.06)
5. CMX - Nainen tanssii tangoa(26.9.06)
6. Crash - Sugared(26.9.06)
7. Delerium ft Rani - Underwater (Above And Beyond Mix)(26.9.06)
8. Faithless - Tarantula(26.9.06)
9. PMMP - Oo Siellä Jossain Mun(26.11.06)
10. Maija Vilkkumaa - Hiuksissa hiekkaa(26.11.06)
11. Orkidea - Beautiful (Alt f4 Remix)(23.2.07)
12. Paul Van Dyk - Mayday 2003 Live-04-30-2003(19.3.07)
13. The Killers - Mr. Brightside(23.3.07)
14. Scandinavian Music Group - Hölmö Rakkaus(26.3.07)
15. Apulanta - Koneeseen Kadonnut(26.3.07)
16. PMMP - Tässä elämä on (26.3.07)
17. Sarah McLachlan - Angel(28.3.07)
18. Pink Floyd - Comfortably Numb(28.3.07)
19. Soundgarden - Black Hole Sun(28.3.07)
20. Nu-Nrg - Free Fall(28.3.07)
21. CMX - Kirosäkeet(8.4.07)
22. Sheryl Crow - I Shall Believe(11.4.07)
23. Ultra Bra - Sokeana Hetkenä(11.4.07)
24. Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus - Elegia(16.4.07)
25. The Killers - Read My Mind(9.5.07)
26. Moloko - Familiar Feeling(10.5.07)
27. Eagle Eye Cherry - When Mermaids Cry(12.5.07)
28. Olive - You're not alone(14.5.07)
29. Blank & Jones - Desire (4 Strings Remix)(14.5.07)
30. Mamba - Saa koskettaa(18.5.07)

Äänestä

Olet realisti. Oliko serkkusi lähtö sairaudesta johtuvaa esimerkiksi? Jotkut ihmiset tekevät surutyönsä jo ennen lopullista kuolemaa. Näin minulle kävi vanhempieni kuoltua. Vaikea sairaus on kamalampaa kuin kuolema. Tällaisissa tapauksissa kuolema on helpotus. Miksi surra sellaista?

Olen koko ikäni katsellut hysteerisiä sukulaisia. Esim. setäni vaimo itki ja voivotteli vähän joka asiaa ja jo lapsena päätin ettei minusta tule tuollaista. Kasvoin hyvin järkevässä ja huolehtivassa kodissa maalla, jossa nähtiin elämän realiteetteja ja niistä aina puhuttiin paljon. Opin, että kaikkea ei tarvitse hätkähtää, vaan se mikä on tullakseen, kuuluu elämän faktoihin. Minäkin suren esim. eläimille tapahtuvaa pahaa hyvin paljon, koska ne ovat viattomia kaikkeen. Samoin, jos lapsille tapahtuu jotakin pahaa. Kun rakastun, rakastun päätä pahkaa ja olen aivan sekaisin. Eli tunnevammaisuutta ei ole havaittavissa, jos sen voi itse päätellä.

Hyvä on tietenkin pohtia asioita, mutta ei kukaan toinen voi sanoa, miten sinun tulee surra. Isäni kuolema oli oman käden kautta, koska hän sairasti syöpää ja pelkäsi loppukipuja. Suruni ilmeni ensin valtavana vihana, mutta muuttui sitten ymmärrykseksi, kun sain tietää, että hän oli niin sairas. En itkenyt oikeastaan kertaakaan, mutta vuosi kuolemasta eteenpäin erään toisen tapahtuman yhteydessä itkin varmaan puoli tuntia yhteen menoon.(syy oli naurettava, yksi kipakka lause) Silloin ehkä todellinen suruni vasta purkautui täysin irrallisessa tilanteessa.

Olet ilmeisesti nuori vielä ja tunteet muuttuvat ja lisääntyvät, kun vanhenet. Ei kaikkea kannata aina rinnastaa muihin, mutta toivon, että annat tunteillesi ns. tilaa etkä turruta niitä esim. väkivaltaisen musiikin avulla. Musiikilla on nimittäin valtava vaikutus sisäisiin tuntoihimme. Joko rakentavassa tai turruttavassa mielessä.

Äänestä
  • Varmaan suurin suru on,jos omainen kuolee,ja on oltu hyvissä ja läheisissä väleissä.Mutta kyllä varmaan jonkun verran suret,ja ikävän voi myöhemminkin huomata.Eivät kaikki ole niin herkkiä suremaan.Ja riippuu miten paljon olette ollee tekemisissä yms,jos aika harvoin,niin on luonnollista ettei surun tunne ole niin suuri.

    Äänestä

Vain kerran olen käynyt lähiomaisteni haudoille kukkia viemässä.
Perinteen tekeminen moisesta ei mene hevin kaaliini.
Riippuu ehkä siitä, miten omaisen poismeno on työstetty.

Monet ihmiset puhuvat rakkaansa haudalla. Hallittu surutyö on mielentasapainon kannalta ihan OK!

Äänestä
  • Asian pointtihan on juuri siinä että...edes ikävä ei ole...eikä varmaan tulekkaan vaikka serkkuni poismeno oli vielä aika traaginen ei mitenkään pitkäkestoinen ja tiedossaoleva....mutta ei vaan suruta niin ei suruta en edes ollut hautajaisissa ku pelkäsin että herranjumala vaan vahingossa naura jotain asiaa...koska suremaan minusta ei ainakaan ole....sitten taas mieleen tulee se että en kai nyt voi olla tunnevammainen nimittäin muistan kuinka esim kaksi yötä sitten lähdin 4n aikaan yöllä rämpimään tonne sateeseen koska joku oli jättänyt koiransa yksin yöksi ulos erittäin kamalaa joten hain koiran meille ja syötin ja annoin nukkua yön yli ja seuraavana aamuna soitin eläinsuojeluun....mutta asiaan takaisin...niin eiköhän tuokin jo todista etten täysin tunteeton voi olla...muistan kyllä yhden kerran kun toinen serkkuni sanoi minulle kun juteltiin serkkuni kuolemasta, että oletko sä täysin tunteeton....ei niin ei.....ottakaa minustakin nyt sitten selvää....x)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lich kirjoitti:

Olenko kenties tunnevammai´nen mitä kovasti epäilen, nimittäin rakas serkkuni 22w kuoli viime vuoden alkupuolella ja minua ei ihan oikeasti ole asia paljon surettanut...läheiset jankka vaan että kyllä se suru sieltä tulee...mutta ei ja eikä kiinnostakkaan mutta että en kai minä nyt tunnevammainen voi olla nimittäin eläimiä suren televisiosta lähtien( siis jos näen esim koiran kuolevan jossain sarjassa) ja muutenkin eläimiä surisin ja surenkin ja antaisin oman henkeni ennemmin kuin jonkun eläimen, mutta ihmisistä en näköjään välitä pikkasen vertaakaan...ei kai sille mitään voi jos ei sureta ni ei sureta...? mut et en kai minä nyt tunnevammainen sentään ole?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu